C&W: Novinky v súvislosti s COVID-19 /29

14.09.2021

Kĺzavý medián nových prípadov COVID-19 postupne stúpa a aktuálne sa pohybuje na úrovni okolo 200 prípadov denne. Nárast počtov prípadov sa v tomto období očakával, avšak nástup počtu nakazených je rýchlejší ako tomu bolo v rovnakom období minulého roka. Okrem toho má Slovensko 12. až 15. septembra navštíviť pápež František, čo so sebou nesie výzvy ohľadom organizácie hromadného podujatia, ktoré by mohlo ešte viac zhoršiť pandemickú situáciu v krajine.

Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

V stupni ostražitosti varovného systému COVID je tento týždeň už 23 zo 79 okresov, čo predstavuje nárast o 9 okresov. Stupeň ostražitosti varovného systému zavádza kapacitné obmedzenia pre obchody, služby, reštaurácie, ako aj hromadné podujatia, a preto môže mať aj obmedzený vplyv na návštevnosť obchodných centier, reštaurácií alebo hotelov v dotknutých okresoch.

V 2. štvrťroku však ekonomika podľa Štatistického úradu SR rástla, pričom medziročný rast HDP (v stálych cenách, sezónne neočistený) zaznamenal 9,6 %. Ten bol ťahaný zotavujúcim sa dopytom, a to najmä vďaka opäť rastúcej konečnej spotrebe domácností. Tú podporuje aj pozitívny vývoj priemernej mzdy, ktorá rástla najrýchlejšie za posledných vyše šestnásť rokov (o 10,5 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka). Rast reálnych miezd sa pravdepodobne bude aj v najbližšom štvrťroku preklápať do nárastu maloobchodných tržieb čím sa môžu tržby vybraných nákupných centier priblížiť predpandemickým úrovniam. Oživila aj investičná aktivita, pričom po šiestich štvrťrokoch poklesov tempa rastu tvorby hrubého kapitálu tento dosiahol dvojciferný rast o 23,5 %. Tieto nárasty sú však do veľkej miery ovplyvnené bázickým efektom a ekonomika stále nedosiahla výkonnosť z predpandemického roka 2019.

Zdroj: Cushman & Wakefield

Prieskum

Top ponuky