Platforma Investown prichádza do SR

05.02.2024

Crowdfundingové investovanie do realít je v Európe na vzostupe. Dôkazom je platforma Investown, ktorá umožňuje bežným ľuďom finančne podporiť nové developerské projekty a zároveň tým zhodnotiť svoje peniaze. Platforma spustená v roku 2021 ako prvá získala licenciu ČNB a presiahla výšku 6 miliónov eur (150 miliónov českých korún), ktoré zarobila pre svojich 80-tisíc investorov. Investown založil Alan Pock so zámerom vybudovať nástroj, ktorý ľuďom ponúka zhodnotenie voľných finančných prostriedkov. Za svoju existenciu získal investíciu vo výške takmer 4 milióny eur (100 miliónov českých korún) od Lighthouse Ventures, Seed Starter od Českej sporiteľne, Chytrý Honza alebo Finbus. Tento rok svoj úspech plánuje zopakovať aj na slovenskom trhu a ponúknuť tak Slovákom možnosť zhodnotiť svoje voľne uložené peniaze.

„Pre Čechov aj Slovákov je veľmi dôležitá bezpečnosť investícií. Keď ide o naše peniaze, sme národy s veľmi nízkou toleranciou rizika. Zároveň majú ľudia v oboch krajinách veľký objem peňažných prostriedkov voľne ležiacich na bežných účtoch a vďaka zvyšujúcej sa finančnej gramotnosti už riešia, ako tieto prostriedky zhodnotiť a ochrániť pred infláciou. Investown prináša bezpečný a jednoduchý spôsob, ako peniaze nechať pasívne pracovať, začať investovať a tým rozšíriť svoje finančné portfólio. Vďaka tomu môže už s niekoľkými desiatkami eur mesačne začať investovať úplne ktokoľvek. Na druhej strane s nami investujú aj ľudia, ktorých vklady sa pohybujú v tisíckach eur mesačne,“ vyjadruje sa k príchodu na slovenský trh Alan Pock, zakladateľ a CEO Investownu.

Investown

Foto: Investown

Fintech, ktorý funguje na princípe crowdfundingu, sa zameriava na investovanie do úverov na nehnuteľnosti. Súčasná miera výnosu je pri nich viac ako 10 % p. a. Slováci navyše vďaka Investownu môžu využiť vyššie úrokové sadzby v Českej republike. Ľudia investujú do pôžičiek pre developerské projekty a následne profitujú z úrokových výnosov. „Pre nás je zásadné, že náš produkt ľuďom jednoducho zarába peniaze. Dôkazom toho je, že sme minulý rok dosiahli métu 6 miliónov eur, ktoré s nami investori zarobili počas existencie platformy,“ dodáva Peter Maslík, COO a spoluzakladateľ Investown. Zároveň však nejde len o zhodnocovanie peňazí. Investovaním ľudia pomáhajú realizovať realitné projekty po celej Českej republike a ďalej budovať český realitný trh. Táto možnosť sa práve otvára aj pre Slovákov.

Priestor na rast developerských projektov

Developeri sa na Investown obracajú namiesto toho, aby oslovovali klasické banky. Dôvodov je viac, hlavným je rýchlejšie a pružnejšie financovanie. „Developeri potrebujú peniaze na svoje projekty čo najrýchlejšie. Banky im to zvyčajne nie sú schopné poskytnúť. Čakacia lehota na potvrdenie úveru od bánk môže byť približne tri mesiace, ale my sme schopní to urobiť do troch dní. Z pohľadu developera je to kľúčový faktor, pretože peniaze zvyčajne potrebuje okamžite,“ vysvetľuje Alan Pock.

Investown má kompletnú stratégiu na určenie úverovej bonity každého partnera. Využíva systém CRIBIS, ktorý umožňuje nahliadnuť do registrov insolvencií a exekúcií, preveriť históriu vlastníkov a zistiť ich úspešnosť či neúspešnosť. V súčasnosti prechádza touto sieťou menej ako 5 % projektov. Zvyšok sa na platforme a v mobilnej aplikácii vôbec neobjaví. To pomáha platforme udržiavať vysoko bezpečné prostredie pre investorov a chrániť peňažné prostredky bežných ľudí. Všetky pôžičky na platforme, do ktorých môžu používatelia Investown investovať, sú tiež kryté samotnou nehnuteľnosťou.

Od break even k agresívnej expanzii

Od minulého roka vzrástol obrat spoločnosti o približne 630 %. Investown je tak už od januára 2023 v čiernych číslach, čo je pre fintech firmy v takomto krátkom čase jedinečné. Prostredníctvom samotnej platformy sa už investovalo 81,47 mil. eur a počet registrovaných používateľov sa každý mesiac zvyšuje v priemere o tri tisícky. Od novembra 2023 má Investown licenciu Českej národnej banky a je tak plne regulovaný na úrovni celej EÚ.

„Na Slovensku vidíme obrovský potenciál pre crowdfundingové investovanie a zároveň nás láka eurový trh. Preto sme s expanziou začali práve tu. Zo začiatku síce samotné investície nebude možné držať v eurách, avšak kúpiť investíciu za eurá áno. Počítať treba len s poplatkom v banke za prevod mien. Tie sú dnes už len minimálne. Zároveň platí, že množstvo Slovákov preprácu alebo štúdium medzi Slovenskom a Českom pendluje, takže už vlastnia korunový účet. Samozrejme, čo najskôr chceme mať na platforme možnosť držať’ aj eurové investície a je to jedna z našich priorít pre slovenský trh. Navyše, je to nevyhnutné pre expanziu aj na ďalšie trhy, napríklad Rakúsko, kam chceme taktiež vstúpiť veľmi skoro,“ komentuje plány na Slovensku Maslík. Svoje ambície platforma nijako neskrýva. V tomto roku chce atakovať hranicu 230 miliónov preinvestovaných eur, čo by Slovákom vynieslo ročné zhodnotenie viac ako 21 miliónov eur.

Zdroj: Investown

Prieskum

Top ponuky