Samsung a Qualcomm zrýchlili sťahovanie

18.04.2024

Spoločnosti Samsung Electronics a Qualcomm Technologies  oznámili, že spoločne úspešne dokončili testy technológie 1024 Quadrature Amplitude Modulation (QAM) pre spektrum Frequency Division Duplex (FDD) a Time Division Duplex (TDD). V prípade FDD spektra k tomu došlo vôbec po prvýkrát v histórii. Prelomový úspech je výsledkom dlhoročnej snahy oboch firiem o podporu operátorov 5G sietí a o väčšiu účinnosť jednotlivých spektrálnych pásiem.

QAM je vyspelá modulačná technológia slúžiaca na efektívny prenos dát. Jej účinnosť je daná najmä objemom dát, ktoré je možné preniesť v rámci jednotlivých transmisií. V bežných obchodných sieťach sa spravidla používa 256 QAM, avšak Samsung a Qualcomm Technologies nedávno dosiahli objem 1024 QAM podľa štandardu 3GPP Release 17. Vyspelá QAM technológia umožňuje operátorom maximálne využiť svoje spektrum, používatelia tak môžu bez problémov využívať rôzne mobilné služby vyžadujúce rýchle sťahovanie dát, živý video streaming, online multiplayerové hranie a pod.).

Test prebehol vo výskumných a vývojových laboratóriách Samsungu v Kórei s využitím hardvéru a softvéru Samsung 5G vRAN s podporou prenosových pásiem 2,1 GHz (FDD) a 3,5 GHz (TDD). Organizátori testu využili aj mobilné testovacie zariadenie Qualcommu vybavené najmodernejšou verziou systému Snapdragon® X75 5G Modem-RF.

Ide o významný prelom – po prvýkrát v histórii odboru sa podarilo dosiahnuť štandard 1024 QAM pri pásme FDD. Na frekvencii 20 MHz dosiahli obe firmy rýchlosť 485 Mb/s, čo je takmer teoretické maximum. Táto rýchlosť presahuje o viac ako 20 % rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť so súčasným 256 QAM.

Samsung

Foto: Samsung

Samsung navyše plánuje dokončiť existujúce testy 1024 QAM aj v tradičnom štandarde RAN, celá technológia by mala byť komerčne dostupná ešte tento rok.

„Sme presvedčení, že pri vývoji novej generácie zohráva kľúčovú úlohu práve vyššia spektrálna účinnosť. Úspech svedčí o tom, že Samsung neustáva vo svojom úsilí o posúvanie hraníc možného v oblasti mobilných technológií,“ komentuje to Ji-Yun Seol, viceprezident a riaditeľ produktovej stratégie divízie Networks Business v Samsung Electronics. „Naša spolupráca s Qualcommom opäť priniesla skvelé výsledky a radi spojíme sily pri ďalšom rozvoji sieťových inovácií.“

„Sme veľmi radi, že sme na tomto prelome v dejinách odboru mohli spolupracovať so Samsungom,“ dodáva Sunil Patil, viceprezident pre produktový manažment Qualcomm Technologies. „Je to dôkaz nášho odhodlania podporovať operátorov v ich úsilí o neustále zvyšovanie priepustnosti 5G sietí a vylepšovanie spektrálnej účinnosti. Vďaka pokročilej technológii QAM môžu využívať spektrum na maximum a poskytovať používateľom 5G pripojenia bleskurýchle mobilné služby na vysokej úrovni.“

Koncom minulého roka Samsung a Qualcomm po prvýkrát v histórii dosiahli simultánnu 5G agregáciu v FDD spektre vo formáte 2x uplink a 4x downlink. Obe firmy v spolupráci pokračujú, a ďalej tak posúvajú hranice možného v mobilných 5G technológiách.

Samsung má bohaté skúsenosti s priekopníckou prácou v odbore komplexných 5G riešení, týkajú sa čipsetov, zdrojov signálu aj jadier. Prostredníctvom výskumu a vývoja umožňuje Samsung ďalší rozvoj 5G sietí vďaka svojmu portfóliu špičkových produktov, medzi ktoré patrí vRAN 3.0, Open RAN, jadrá pre privátne siete či automatizačné nástroje využívajúce umelú inteligenciu. Spoločnosť v súčasnej dobe poskytuje mobilným operátorom inovatívne sieťové riešenia, vďaka ktorým môžu stovky miliónov používateľov po celom svete využívať bezproblémové mobilné pripojenie.

Zdroj: Samsung

Prieskum

Top ponuky