logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Ako efektívne využiť pracovnú prestávku?

V dnešnej uponáhľanej dobe chcú byť často deti dospelými a dospelí deťmi. V dospelom veku človek svoje dni trávi hlavne prácou a možno by sa niekedy rád vrátil do čias detstva, kedy bol čas a priestor na hranie. Aj v práci sa však dá hrať. Riešením je pracovná prestávka, ktorá sa dá využiť práve na hranie. Pozitívnych efektov je viac – okamžitý relax a zároveň tréning mozgu.

Piatnik hra

Foto: Piatnik

Väčšina ľudí trávi pracovnú prestávku rozhovorom s kolegami, jedlom, či kontrolou súkromných emailov. Voľný čas v práci sa však dá tráviť aj kreatívnejšie a interaktívnejšie. Spoločenské hry sú pri tom vďačným spoločníkom. Prospešné sú nielen sociálnym vzťahom na pracovisku; z dlhodobého hľadiska sa preukázal pozitívny vplyv aj na zdravie. Vďaka spoločenským hrám si môžete jednoduchou a zábavnou formou  precvičiť slovnú zásobu, logické myslenie či matematické zručnosti.

Hoci mozog nie je sval, potrebuje tréning

Podľa údajov portálu Alzheimer.sk trpí zhoršením pamäti takmer polovica ľudí po päťdesiatke, po sedemdesiatke dokonca až tri štvrtiny. Jedinou účinnou prevenciou proti predčasnému starnutiu mozgu je preto jeho pravidelný tréning. Precvičovať mozog je potrebné v každej životnej etape, no najmä vtedy, keď človek začne starnúť. Výrobca spoločenských hier Piatnik upozorňuje na tento problém a prostredníctvom svojich kartových a logických hier vyzýva k tréningu dôležitého ľudského orgánu, od ktorého závisí celková kvalita života v neskoršom veku.

„Výhodou je, že existujú možnosti, ako náš mozog rozvíjať, či aspoň spomaľovať prirodzený úbytok niektorých jeho funkcií. V tomto ohľade môžu byť spoločenské hry veľmi prospešné, pretože často aktivizujú také psychické funkcie ako pamäť, pozornosť, vnímavosť či logické myslenie. A práve tieto ‚schopnosti‛ nášho mozgu závisia od toho, či ich pravidelne využívame, a teda udržiavame v kondícii, alebo nepoužívame, a teda umožňujeme ich úpadok,“ vysvetľuje psychológ Mgr. Rastislav Bílik.

Zábavnou a napínavou hrou je Tik tak bum, ktorá precvičuje mozgové závity vďaka tvorbe slov. Kombinačné schopnosti pre zmenu preverí Rummikub, zábava pre každého, kto rád vytvára postupky a skupiny. Svetovým bestsellerom je aj hra DaVinci Code, vyžadujúca logické uvažovanie pri odhaľovaní kódov svojich súperov.

Zdroj: Piatnik