logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

BNP Paribas: Nájomcovia a renegociácie

Výroba a logistika doteraz odolávali negatívnym prognózam dopadov Covid-19 na realitný trh. Aktuálne čísla za 1. kvartál tohto roka ale všeličo naznačujú. Hrubý realizovaný dopyt medziročne klesla o 26 %, čo by znamenalo možné dopady Covid-19 a ochladenie trhu. Ale hneď druhé číslo naznačuje opačný trend - skokovo vzrástol podiel opätovnému prerokovaniu. Teda, rad nájomcov sa v sledovanom období rozhodla predĺžiť nájom v existujúcich priestoroch.

Ako sme už uviedli v predchádzajúcom článku nižšie, ani trh priemyselných priestorov nezostane nedotknutý spomalením globálnej ekonomiky. Nemusí ísť nutne o prepad - skôr preskupenie, opätovnej formulácii dopytu.

Sklad

Ilustračné foto: Pixabay.com

Trh priemyselných priestorov je na novú situáciu pripravený. Dopyt firiem zostáva veľmi silný

S núteným pozastavením výroby vo veľkých automobilkách a dodávateľských spoločnostiach sa objavili obavy z prepadu trhu priemyselných priestorov. Ide o logickú úvahy. Ale po precitnutie z krízy po roku 2010 sú developeri, vlastníci aj operátori na ďalší vývoj pripravení.

Dlhodobo sledujeme napríklad stúpajúci dopyt po menších distribučných centrách, ako zo strany operátorov e-commerce a maloobchodných firiem, ako aj zo strany poskytovateľov logistických služieb, ktorí pre vyššie uvedené typy klientov často zaisťujú distribúciu.
Víťazmi turbulencie spojené s Koronavirové pandémiou sú jednoznačne e-commerce firmy. Od polovice marca sme boli svedkami najmä akútnych požiadaviek na krátkodobé prenájmy, čoby reakciu na skokovo zvýšený dopyt trhu najmä v oblasti distribúcie potravín. Teraz na vzniknutú situáciu začali reagovať veľkí hráči prevádzkujúce internetové obchody so spotrebným tovarom.

"Je zrejmé, že časť toku tovaru sa premiestňuje z kamenných obchodov na internet. Logistické firmy s širším portfóliom zákazníkov týmto nie sú ohrozené, pretože tovar je aj naďalej potrebné skladovať v centrálnych skladoch. Rozdiel je v tom, že rastie podiel zásielok ku koncovým spotrebiteľom na úkor kamenných obchodov. Klienti tak čím ďalej častejšie hľadajú realitné riešenia pre centralizáciu zásob, ktorá napomáha vyššej efektivite dodávateľsko-odberateľského reťazca," hovorí Dušan Drábek, vedúci tímu priemyselných nehnuteľností BNP Paribas Real Estate pre Českú republiku a Slovensko

Za pozornosť stojí rozbor aktivity developerov tzn. novej výstavby skladových plôch. Developeri sa aj v 1. kvartáli tohto roka smelo púšťali do špekulatívnej výstavby, bez zaisteného nájomcu. Do konca marca bolo na trh dodaných viac ako 210 000 m² nových moderných skladových priestorov. Vo výstavbe zostávalo 478 300 m², pritom najviac rozostavaných projektov sa nachádza v Moravskosliezskom kraji (27%) a Plzenskom kraji (19%).

Nemáme doteraz informáciu, že by bol nejaký projekt zastavený. Očakávame však, že miera špekulatívne výstavby teraz poklesne. Rozpracované projekty z predkrízového obdobia prebiehajú ďalej, niekedy sú len odložil finálne rozhodnutie zo strany zahraničných centrál. Za pozitívne možno považovať to, že vznikajú plány na projekty v budúcnosti, teda že developerská aktivita (vyjadrená aj veľkým záujmom investičných fondov a spoločností) neustáva.

Zdroj: BNP Paribas Real Estate