logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

C&W: Novinky v súvislosti s COVID-19 /27

Počty nových prípadov COVID-19 zostávajú na nízkych úrovniach a s tým aj počet hospitalizovaných, ktorý sa ku koncu minulého týždňa znížil na 65 pacientov. Plne zaočkovaných je na Slovensku momentálne len niečo vyše 2 milióny obyvateľov, čo je asi o 1 milión osôb menej ako je potrebné pre získanie kolektívnej imunity. Všetky okresy sa počas tohto týždňa nachádzajú v zelenej farbe COVID automatu, ktorý však stále obmedzuje hromadné podujatia pokiaľ ide o maximálnu kapacitu a testovanie.

1

Zdroj: Pixabay.com

Maloobchodné tržby sa dostali prvýkrát nad hodnotu pred pandémiou. Medziročne podľa Štatistického úradu SR v júni stúpli o 6,6 %. Najvyšší rast zaznamenal maloobchod s pohonnými látkami (17,1 %) a maloobchod mimo predajní (13,3 %), kam patrí aj internetový predaj. Tržby v potravinách však od začiatku pandémie stále nedosiahli rast a medziročne klesli o 5,5 %. Predajniam s odevmi a obuvou sa darilo, pričom rástli o 12,1 % a 9 %. Predaj pre kultúru a rekreáciu bol síce vyšší ako pred rokom, stále však pod úrovňou roka 2019.

Rast priemyslu dokumentuje aj akcelerácia aktuálnej výstavby, ktorá medziročne vzrástla až o 94 %. Celková prenajímateľná plocha vo výstavbe predstavuje až 12 % existujúcej ponuky priemyselných nehnuteľností. Absorpcia nových plôch nájomníkmi je naďalej pozitívna, avšak nárast špekulatívnej výstavby môže s najbližších štvrťrokoch spôsobiť rast miery neobsadenosti. Tá je aktuálne na úrovni 8,40 %. Aj keď uvádzame súčasný prime yield na úrovni 5,75 %, vidíme potenciál poklesu na 5,25 %, pretože niekoľko prebiehajúcich transakcií predikuje ochotu investorov dosahovať nižšie výnosy v segmente industriálnych nehnuteľností.

Ceny v kancelárskych nehnuteľnostiach sa plošne nezmenili, avšak pozitívne vnímame nárast dopytu po väčších výmerách nájmov nad tisíc metrov štvorcových v druhom štvrťroku. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa celková výmera nových nájmov zvýšila o 19,5 %. V tomto roku je možný ďalší nárast miery neobsadenosti v Bratislave, keďže dôjde k dokončeniu ďalších 41-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. Budúci rok ale očakávame výrazné zmiernenie novej výstavby, čo by pri pozitívnej absorpcii plôch znamenalo potenciálny pokles miery neobsadenosti.

Zdroj: Cushman & Wakefield