Okrúhle výročie svojej existencie sa Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov rozhodla pojať veľkolepo. Oslávia ho cez spoločenské i odborné stretnutia po celej republike, výpravné publikácie a tiež v podobe komunikácie podporujúce štúdium technických odborov na stredných a vysokých školách. Jedným z vrcholov osláv bude v pondelok 10. októbra originálny videomapping približujúci prínos technických profesií pre celú spoločnosť. Stane sa tak na príklade 30 výnimočných stavebných realizácií, medzi ktorými sú pozemné stavby, dopravné a infraštruktúrne stavby, energetické aj vodné stavby.
Zdroj: ČKAIT
Videomapping pripravuje kreatívna skupina DEPO2015 a Vision Factory. Pripravená je česká a anglická verzia, striedať sa budú v osemminútových slučkách s výraznou vizuálnou aj zvukovou stránkou. Štart je o 19:30 a videomapping na severnej fasáde bude prebiehať až do 22:00. Pre záujemcov je vstup na piazzettu Kongresového centra zadarmo. „30. výročie doplní dvojica publikácií. Už na videomappingu pokrstíme výpravnú knihu tridsiatich vybraných stavieb. Druhú, približujúcu tri desiatky inžinierov a technikov, ktorí svoje odbory od roku 1992 posunuli najvýraznejšie a zviditeľnili tradíciu českého technického učenia aj v zahraničí, predstavíme na ďalšej akcii o niekoľko dní neskôr,“ hovorí Ing. Robert Špalek, predseda Českej komory autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe.
Videomapping je súčasťou sprievodného programu medzinárodnej konferencie k politikám architektúry a stavebnej kultúry, ktorá bude v Kongresovom centre Praha prebiehať 11. a 12. októbra na okraj českého predsedníctva v Rade EÚ. Aj preto bol vytvorený v dvojjazyčnom variante. Kreatívny tím stvárnil vybrané stavby podľa ich charakteru. Aj s ohľadom na ich výnimočnosť zaplní videomapping celú fasádu s odkazom na výlučnosť inžinierskych profesií, vďaka ktorým sa mnohé stavby podarilo úspešne realizovať, úspešne užívať a prevádzkovať.
„Budova Kongresového centra Praha je významnou dominantou pražského Vyšehradu a o využití na videomapping si priamo hovorí. Som rada, že náš prvý videomapping predstaví širokej verejnosti práve najvýznamnejšie stavby a osobnosti moderného staviteľstva. Tento odbor si pozornosť naozaj zaslúži a odborníkom z ČKAIT patrí veľká vďaka za jeho propagáciu,“ uvádza Lenka Žlebková, generálna riaditeľka Kongresového centra Praha.
Medzi tridsiatkou stavieb, ktoré vyberala zvláštna komisia ČKAIT z niekoľkých stoviek realizácií, nechýbajú emblematické diela ako oceľová konštrukcia zastrešenia O2 arény, kampus Masarykovej univerzity, konverzia brownfieldu v Dolných Vítkoviciach alebo rekonštrukcia a rozšírenie Historickej budovy Národného múzea v Prahe. Rôzne podoby energetických stavieb reprezentujú Prečerpávacia vodná elektráreň Dlhé stráne v Hrubom Jeseníku, Jadrová elektráreň Temelín alebo Zariadenie pre energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO) v Chotíkovom pri Plzni.
„Veľkým prínosom pre verejnosť, ktorý zasahuje aj do oblastí krajinného urbanizmu alebo cestovného ruchu, sú vodné stavby ukazujúce napríklad možnosti revitalizácie banských oblastí alebo nové možnosti biotechnologického čistenia vody. Veľké zastúpenie majú aj realizácie z oblasti dopravnej a infraštruktúrnej posúvajúc zásadným spôsobom našu životnú úroveň. Rovnako ako v ďalších kategóriách aj tu nájdeme realizácie, ktoré inšpirovali inžinierov a technikov v zahraničí,“ konštatuje Ing. Robert Špalek.
Komora zastrešujúca 32 000 autorizovaných osôb využíva oslavy 30 rokov svojej existencie na to, aby ukázala prínos profesného združenia pre kultiváciu a rastúcu kvalitu českého stavebného prostredia. Preto aj vybraných tridsať stavieb vnímajú zástupcovia ČKAIT ako vrchol oveľa širšej základne špičkových prác českých inžinierov a technikov. Ako sa zhodla komisia vyberajúca finalistov, nevyznačujú sa napríklad okázalosťou alebo výrazným tvorivým rukopisom, ale ich kvalita je vyjadrená bezchybnou funkciou, inováciami, dôvtipom, precíznosťou a vysokou pridanou hodnotou. Veľa stavieb navyše posunula hranice technologických možností.
Vybrané realizácie zároveň dokazujú vysokú úroveň tuzemského technického vzdelania a jeho uplatňovanie v praxi. A práve jeho propagácia je ďalším z cieľov akcií spojených s výročím Komory. Väčšiu komunikačnú kampaň technických odborov na stredných a vysokých školách chystá ČKAIT na rok 2023. Zameria sa nielen na stavebné a technické profesie, ale aj strojárstvo alebo IT spojené so stavebníctvom. Mnohé z pripravovaných aktivít budú cieliť aj na žiakov základných škôl.
Zdroj: ČKAIT