logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

ČKAIT: Rast cien materiálov pokračuje

V roku 2021 rástli ceny mnohých stavebných materiálov rýchlejšie ako priemerná inflácia. Až o desiatky percent sa zdražovali položky, ktoré sú súčasťou prakticky všetkých typov stavieb - tehliarske výrobky, hliník, betonárska oceľ, tepelné izolácie, drevo ... Ako dokladá aktuálny prehľad vývoja cien zostavovaný spoločnosťou RTS a.s. a zverejňovaný na portáli www.cenovasoustava.cz, medziročný nárast celkových objemových cien medzi januárom 2021 a januárom 2022 ukazuje na zvýšenie až o 15 % pri niektorých typoch stavieb. Podrobnejší prehľad podľa klasifikácie stavebných objektov je na konci správy.

Rast cien zásadne ovplyvňuje situáciu zadávateľov (stavebníkov) aj dodávateľov (stavebných firiem). Ceny sa totiž dynamicky, a bohužiaľ aj dramaticky, menia v čase. Dopadá to na dobu výstavby, podobu stavebného diela, kedy sa často hľadajú zásadné úspory, a samozrejme aj na konečnú cenu.

Popri súkromnej výstavbe, kedy podľa dostupných správ pribúda ponuka rozostavaných rodinných domov na predaj, musí tento akútny problém riešiť aj verejná sféra. Aj tu hrozí kolízna situácia a rastúci počet nedostavaných stavieb. Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe (ČKAIT) sa snaží tejto situácii predísť. A ponúka odporúčania stavieb v režime zákona o verejnom obstarávaní (ZZVZ).

 PublicDomainPictures z Pixabay

Ilustračné foto: PublicDomainPictures z Pixabay 

Súbeh hneď niekoľkých faktorov, od globálnej hospodárskej situácie ovplyvnenej Covid-19 cez infláciu až po lokálny silný dopyt, stojí za bezprecedentným rastom cien stavebných materiálov. Posledná indikácia nasvedčuje, že aj keď sa cena niektorých komodít ustálila alebo mierne klesla, v súhrne bude rast cien pokračovať aj v ďalšom období. To má vplyv ako na stavby už realizované, pripravované aj tie, pri ktorých už bol vybraný zhotoviteľ. Všetci vypisovatelia aj dodávatelia sa budú musieť so stále vyššími cenami stavebných materiálov vysporiadať.

Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe preto aktívne vstupuje do oblasti verejného obstarávania. Impulzom bolo spoločné stanovisko Ministerstva pre miestny rozvoj SR (MMR) a Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) z vlaňajšieho septembra a novembrovej aktualizácie, ktoré sa problematike rastúcich cien v priebehu stavebného diela venuje.

„Toto stanovisko či odporúčanie je pre vypisovateľov verejného obstarávania v stavebníctve značne limitujúce. Zjednodušene povedané spomína možnosť len 15% navýšenia celkovej ceny diela do výšky 137 miliónov korún (od 1. 1. 2022 140,448 miliónov) pri existujúcich podlimitných zákazkách. Pri novo uzatváraných zmluvných vzťahoch by sme odporúčali rokovať o inflačnej doložke alebo dodatku, ktorý bude zohľadňovať zmenu cien komodít podľa mesačne aktualizovaných cenových indexov RTS. Zákon ale zadávateľom umožňuje uplatniť aj ďalšie ustanovenia,“ upozorňuje Ing. Robert Špalek, predseda ČKAIT.

Zákon o verejnom obstarávaní totiž v § 222 ods. 6 priamo hovorí o možnosti vyššieho navýšenia ceny vzídenej zo súťaže. Konkrétne: „…za podstatnú zmenu záväzku zo zmluvy na verejné obstarávanie sa nepovažuje zmena, ktorej potreba vznikla v dôsledku okolností, ktoré zadávateľ konajúci s ¬náležitou starostlivosťou nemohol predvídať, nemení celkovú povahu verejného obstarávania a hodnota zmeny neprekročí 50 % pôvodnej hodnoty záväzku. Pokiaľ bude vykonaných viac zmien, potom je rozhodný súčet hodnoty všetkých zmien podľa tohto odseku.“

Aj keď spoločné stanovisko MMR a ÚOHS možnosti vyplývajúce z § 222 ods. 6 výslovne nespomína, je jeho aplikácia v odôvodnených prípadoch možná. Zadávatelia musia konkrétne posúdiť každý jednotlivý prípad. „Zhotoviteľom stavieb, ktorí zmluvný vzťah uzavreli pred minuloročným prudkým nárastom, možno teda odporučiť právnu konzultáciu ohľadom možného použitia tohto odseku. Veľakrát sa hovorí o tom, že nejaké výkyvy je možné už pri nových zadávacích konaniach predvídať. Nie je ale zrejmé, v akej výške alebo čo je ešte obsahom rizika ponuky podnikateľa a čo už nie,“ dopĺňa Ing. Libor Kubát, predseda komisie ČKAIT, ktorá sa venuje verejným zákazkám.

Ako teda správne postupovať pri zákonom uvedenom určení hodnoty zmien? „Z mojich praktických skúseností len menšina investorov, projektantov a stavbyvedúcich pozná správnu konštrukciu súčtu hodnoty všetkých zmien. Napríklad keď nahradím jeden typ dverí za 20 000 Sk inými za 30 000 Sk, tak súčet hodnôt všetkých zmien je 50 000 Sk. Bez tejto znalosti akékoľvek úvahy o rozsahu možných zmien podľa § 222 ods. 4, 5, 6 ZZVZ môžu byť už od samého začiatku skreslené," upozorňuje Ing. Jaroslav Valkovič, autorizovaný inžinier v odboroch technologické zariadenia a vodohospodárske stavby.

Zástupcovia ČKAIT na okraj ZZVZ dodávajú, že nie je povinnosťou zadávateľov verejného obstarávania navyšovať dohodnuté ceny. Určujúce sú ich finančné možnosti, podľa ktorých budú premenlivú situáciu cien stavebných materiálov zohľadňovať v prebiehajúcich verejných zákazkách. Bohužiaľ samostatnou kapitolou je prípadná (ne)možnosť pokrytia zvýšenia ceny diela pri dotačných akciách.

Cieľom Komory je, aby sa strmo nezvyšoval počet problematických zákaziek. Teda takých, kde bude bremeno rastúcich cien komodít ponechané len na strane dodávateľa, ukončených vypisovateľom z dôvodu nedostatku peňazí alebo zrušených výberových konaní. Chce predísť tomu, aby sa narastal počet zakonzervovaných, nedostavaných stavieb alebo stavebné firmy, ktoré kvôli rozdielu cien materiálu pred začatím stavby av priebehu výstavby skončia v úpadku.

„Oboje by bolo pre české stavebníctvo negatívnou správou. Autorizované osoby – od projektantov až po stavbyvedúcich – môžu navrhovať úsporné opatrenia tak, aby nebolo ohrozené úspešné dokončenie stavby, jej kvalita a bezchybná prevádzka. Bude to však znamenať vyššie nároky na plánovanie a prípravy, rovnako ako flexibilitu pri výstavbe akéhokoľvek stavebného diela. Čo platí aj pre zadávateľov stavieb,“ dodáva Ing. Robert Špalek. 

Zdroj: ČKAIT