logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

ČKAIT: Tepelné čerpadlá

ČKAIT: Tepelné čerpadlá môžu pri nesprávnej inštalácii odčerpať hlavne financie

Tepelné čerpadlá, elektrické priamotopy, kachle a krby, fotovoltaika… České domácnosti sa pred vykurovacou sezónou snažia pripraviť na variant nedostatku zemného plynu. Predajcovia týchto zariadení majú žatvy a dodacie lehoty sa blížia nasledujúcemu letu. Hlavne v prípade tepelných čerpadiel ale Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe registruje na trhu množstvo nepresných alebo zavádzajúcich informácií. Tie môžu v dôsledku viesť k pravému opaku, než zamýšľajú ich vlastníci – zvýšeným nákladom na energie a teda aj rodinné rozpočty.

Veľmi podstatným parametrom pre správnu voľbu tepelného čerpadla je spôsob využitia a prevádzky bytu, domu alebo iného typu stavby. U nezateplených nehnuteľností s vykurovaním pomocou radiátorov môžu byť výhody obstarania tepelného čerpadla veľmi diskutabilné.

„Vždy a všade odporúčame obstaranie a inštaláciu tepelného čerpadla neuponáhľať. Práve v čase, keď ceny energií nepoznajú strop, sa oplatí angažovanie odborníka na vykurovanie či energiu alebo nezávislého projektanta s autorizáciou v oblasti technického zariadenia budov a požiadať ho o spracovanie nezávislého auditu a projektovej dokumentácie. Stoja to síce peniaze navyše, ale ide o investíciu do pokoja a hlavne budúcich ziskov,“ odporúča Ing. Robert Špalek, predseda ČKAIT, ktorý na druhú stranu uznáva, že títo experti na českom trhu chýbajú.

Pozornosť dodávateľa i objednávateľa, konajúceho v dobrej viere, sa nezriedka sústredí na parametre samotného zariadenia bez toho, aby boli dostatočne zohľadnené reálne podmienky objektu, do ktorého je alebo bude energetické zariadenie osadené. Zákazníci sa podľa zástupcov inžinierskej komory nechávajú často presvedčiť o nepochybnej ekonomickej návratnosti investície. Nevidí preto tepelné čerpadlo v kontexte celkovej prevádzky nehnuteľnosti alebo realizovanej stavby.

„V takom prípade však môžu majitelia nehnuteľností zažiť na jar pri vyúčtovaní energií nepríjemné rozčarovanie. Inžinierska komora a spolupracujúce odborné projektové a realizačné spoločnosti už teraz registrujú aj prípady, keď nevhodná inštalácia viedla k zvýšeniu účtov za elektrickú energiu, teda k pravému opaku účelu tejto investície,“ upozorňuje Ing. Petr Dospiva, Ph.D., člen predstavenstva ČKAIT a predseda spojeného profesného aktívu technologické zariadenia stavieb a technika prostredia stavieb.

Nejde pritom len o vykurovanie, ale aj o chladenie v horúcom počasí. „Predovšetkým chladiaca jednotka je častý prešľap výrobcov aj predajcov tepelných čerpadiel na báze vzduch–kvapalina. Aby totiž mohla jednotka naozaj chladiť, musí tomu byť v priestoroch prispôsobené aj koncové prvky chladenia ako fan coil zariadenia alebo veľkoplošné chladiace stropy s upraveným teplotným spádom chladiacej kvapaliny. Ak nie sú, nielen že k chladeniu nedochádza, ale navyše môže dôjsť ku kondenzácii a poškodeniu zariadení i interiérov,“ upozorňuje Ing. Jiří Petlach, autorizovaná osoba v odbore technické zariadenie budov a majiteľ projektovej spoločnosti Petlach TZB s.r.o.

Z analýzy, ktorú spoločnosť Petlach TZB s.r.o. vypracovala na základe niekoľkých stoviek realizovaných projektov a násobne viac konzultácií vlastníkom tepelných čerpadiel, vyvstávajú ďalšie opakujúce sa nedostatky. K tým najčastejším patrí až nekritický prístup k tepelným čerpadlám na báze vzduch-kvapalina (voda) ako plnohodnotné náhrady napríklad plynového kotla na vykurovanie a ohrev teplej vody: vedení dobrými úmyslami si majitelia rodinných domov alebo aj iných typov stavieb zaobstarajú naddimenzované čerpadlo. S jeho prevádzkou sa ale spája aj vyššia spotreba elektrickej energie - a tak sa môže takto nastavené čerpadlo, vyberané podľa výpočtového teplotného extrému v zime, paradoxne stať veľmi náročným spotrebičom. Čo majiteľ ušetrí na spotrebe zemného plynu, to doplatí za elektrickú energiu.

„Nejde o univerzálne odporúčanie, ale vždy radíme istiť sa aj ďalším zdrojom tepelnej energie. A jeho bilanciu zohľadniť pri výbere čerpadla. Pokiaľ je možnosť krbu s vložkou alebo prípadne aj efektívneho elektrokotla, nie je potrebné také výkonné tepelné čerpadlo. Oba zdroje sa dopĺňajú, nie prekrývajú,“ vysvetľuje Ing. Petlach s tým, že odborne sa súbeh viacerých zdrojov tepla nazýva bivalencia. A ako dodáva, nezriedka zákazníci až za prevádzky zisťujú, že predimenzovaný výkon čerpadla môže v naozaj krutých mrazoch vyraďovať z chodu iné tepelné zdroje napojené na elektrickú sieť. Mimochodom, čím kapacitnejšie alebo aj menej kvalitné tepelné čerpadlo, tým vyššia dosahuje hlučnosť. Hraničnú hodnotu ventilátora pre okolie pritom definuje norma na úrovni 40 dB. Sú však známe prípady vonkajších častí čerpadiel s hlukom nad 100 dB.

Špecialisti na vykurovanie budov upozorňujú aj na ďalší nešvár, ktorého prejavom môže byť nedostatočný vykurovací výkon telies, respektíve teplota vody vo vykurovacej sústave. Štandardné tepelné čerpadlo vzduch-kvapalina nemusí naplniť predstavy majiteľov nehnuteľnosti, pokiaľ bolo napojené na vykurovací systém pôvodne realizovaný pre plynový kotol alebo elektrokotol. S určitou dávkou zjednodušenia potom nastávajú v zime s dlhšími teplotami pod bodom mrazu situácie, kedy je treba do systému pridať ďalší vysokoteplotný zdroj tepla – čerpadlo teplú vodu len predohrieva.

„Pri príprave návrhu tepelného čerpadla zákazník nesmie dať na jednostranné vyhlásenia predajcu či realizačné firmy o výhodnosti tejto kúpy. Pred akýmkoľvek podpisom zmluvy či objednávky nie je radno nechať sa zlákať nepodloženými sľubmi a uisteniami o jednoduchosti výmeny zdroja tepla, najmä ak ich sprevádzajú nereálne ekonomické prepočty návratnosti či dokonca prísľub dotácie. Rozhodne sa nevypláca konať pod časovým nátlakom, pretože v tomto prípade je uponáhľanosť zlý radca,“ dopĺňa Ing. Petlach s tým, že klienti sa veľmi často nedozvedia ani informáciu, že lepšie ako vodou je čerpadlo tohto typu a celú vykurovaciu sústavu naplniť nemrznúcou kvapalinou…

Zdroj: ČKAIT