logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

ČSOB: Dynamický rasť úverov na bývanie

Úvery na bývanie podporujú viaceré faktory

Úvery na bývanie sú stále v centre pozornosti domácností. Ich dynamický rast je podporený viacerými faktormi - predovšetkým zlepšením situácie na trhu práce, keď miera nezamestnanosti postupne klesá na niekoľkoročné minimá. Stále viac Slovákov si preto môže reálne vyberať z ponuky realitných kancelárií a riešiť svoju bytovú otázku. Nie sú to však len vyššie mzdy a viac práce, ale aj lepšia cenová dostupnosť bývania, priaznivé výsledky spotrebiteľskej dôvery a v neposlednom rade pokles úrokových sadzieb na nové historické minimá.

Foto: ČSOB

Úrokové sadzby sú na historických minimách

Počas leta dosiahli rekordne nízke hodnoty prakticky všetky fixácie. Najnižšie spomedzi všetkých boli medzi domácnosťami stále najobľúbenejšie fixácie medzi 1 až 5 rokmi. Mierny rast počas júla nemusí znamenať štart rýchleho rastu, keďže jesenná sezóna ich môže opäť stlačiť nižšie. S predlžujúcou sa dobou aplikovania rekordne uvoľnenej menovej politiky ECB sa začal postupne meniť aj záujem o dlhšie fixácie tak na strane ponuky ako aj dopytu. Rozšírenejšie začínajú byť fixácie na dlhšie obdobie – napríklad aj 10 rokov a pozorujeme aj ich pokles na historické minimá.
Aj porovnanie s ostatnými krajinami vyzerá zaujímavo. U našincov preferované fixácie (1-5 rokov) boli v júli rovnaké ako na neporovnateľne väčšom talianskom trhu alebo dokonca nižšie ako v bonitnejšom Holandsku.

Hypotetická úvaha: Slovák s priemernou mzdou by musel pracovať na jednoizbový byt 54 mesiacov, ak by nemal žiadne iné výdavky

Taktiež sa zlepšila cenová dostupnosť bývania. Na jednoizbový byt musí Slovák s priemernou hrubou mzdou pracovať 54 mesiacov. Na trojizbový byt pracuje priemerný obyvateľ pracovať 102 mesiacov. Obe hodnoty sú stále v blízkosti historických miním. Za priemernú hrubú nominálnu mzdu si môžeme kúpiť 0,72 m2.

Ceny nehnuteľností

Rekordne nízke úroky zatiaľ nespôsobili štart závratného rastu cien nehnuteľností. Napríklad v druhom štvrťroku priemerné ceny nehnuteľností klesli o 5 eur za meter štvorcový. Prišlo k tomu po štyroch kvartáloch mierneho rastu. Situácia však môže byť rozdielna v rôznych regiónoch a rôznych segmentoch. Napríklad ceny jednoizbových bytov sú v porovnaní so situáciou spred roka a pol vyššie o 4,8%. Všeobecne sa však zatiaľ nedá hovoriť o štarte rastu novej realitnej bubliny. Situácia je samozrejme rozdielna aj z pohľadu dostupnosti bývania, keď cenovo najmenej dostupné sú byty v Bratislavskom kraji a naopak najdostupnejšie v Trenčianskom a Nitrianskom kraji.

Zdroj: ČSOB, Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB