logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

CTP Group: Výhľad rastu do roku 2030

CTP Group chce zdvojnásobiť veľkosť svojej paneurópskej siete obchodných parkov na 20 miliónov m2 hrubej prenajímateľnej plochy do konca dekády na základe predpovedí po-kračujúceho silného dopytu po priemyselných a logistických priestoroch v strednej a vo východnej Európe.

Tento plán rastu CTP je podporený novým výskumom, ktorý ukazuje, že dopyt po priemy-selných a logistických nehnuteľnostiach na trhoch v strednej a vo východnej Európe pre-koná západnú a južnú Európu, keďže silná kombinácia piatich faktorov poháňa pokračujúci rast v sektore.

CTP je najväčším európskym developerom, vlastníkom a prevádzkovateľom priemysel-ných a logistických nehnuteľností podľa hrubej prenajímateľnej plochy so súčasným port-fóliom 10,5 milióna m2. Na svojich kľúčových trhoch v strednej a vo východnej Európe, ako aj v Nemecku, Rakúsku a Holandsku vybudovala developerské pozemky s rozlohou 20 miliónov m2, kde chce do roku 2030 vybudovať ďalších 10 miliónov m2 logistických priesto-rov, pričom bude generovať ročný príjem z prenájmu vo výške 1 miliardy EUR v portfóliu 20 miliónov m2.

CTP zaznamenáva silný dopyt po svojom rozvoji v nových lokalitách, popri expanziách vo svojich dlhodobých CTParkoch, zo strany existujúcich a nových nájomcov na trhoch CTP v strednej a vo východnej Európe, ktoré zahŕňajú Českú republiku, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko, Poľsko, Srbsko a Bulharsko a západné trhy EÚ v Nemecku, Rakúsku a Holand-sku.

Dopyt je poháňaný kombináciou faktorov, ako je nárast „nearshoringu“ a „friendshorin-gu“; zlepšená infraštruktúra, rozmanité a expandujúce hospodárstvo; zrýchľujúci sa rast elektronického obchodu z nízkej základne; ako aj kvalifikovaná pracovná sila a silné základy trhu práce.

CTP

Infografika: CTP

Nová výskumná správa CTP „CEE: A Business-Smart Region“ analyzuje tieto rozmanité fak-tory s cieľom identifikovať päť kľúčových hnacích síl rastu, ktoré podporia pokračujúcu nadštandardnú výkonnosť v dopyte po priemyselných a logistických priestoroch v strednej a vo východnej Európe do konca desaťročia. Ide o:

1. Kvalifikovaný ľudský kapitál
2. Prepojené trhy
3. Diverzifikácia a expanzia ekonomík
4. Rastúca domáca spotreba
5. Silné základy nehnuteľností

Remon Vos, generálny riaditeľ CTP, uviedol: „V CTP už dlho veríme v potenciál strednej a východnej Európy a niet pochýb o tom, že kombinácia silných ekonomických základov, nových globálnych mega trendov – ako je nárast nearshoringu – a kľúčovej dynamiky trhu s nehnuteľnosťami znamená, že región strednej a východnej Európy bude aj naďalej pre-konávať rozvinutejšie európske trhy a poháňať tak ďalší dopyt po logistických a priemysel-ných priestoroch. CTP má ideálnu pozíciu na uspokojenie tohto dopytu, s významnými developérskymi pozemkami v celom regióne, ktoré nám umožnia zdvojnásobiť našu hrubú prenajímateľnú plochu do konca desaťročia, rozvíjať a prevádzkovať vysoko udržateľné priemyselné a logistické priestory zamerané na klienta, ktoré moderní obyvatelia požadu-jú.“

Bert Hesselink, riaditeľ vzťahov s klientmi skupiny CTP, dodal: „Pokračujúci rast dopytu po priemyselných a logistických priestoroch v strednej a vo východnej Európe je podporený jedinečnou zmesou hnacích síl so silným ekonomickým rastom, ktorý poháňa rastúcu spo-trebu a pokračujúci rast v elektronickom obchode, ktorý historicky zaostáva za západnou Európou, ale teraz ju s istotou doháňa. Medzitým výrazne zlepšená infraštruktúra a ko-nektivita spolu s kvalifikovanou a konkurencieschopnou pracovnou silou vedú k tomu, že región je dokonale pripravený využiť rastúci dopyt. Očakávame, že tieto základy budú poháňať pokračujúci rast dopytu po priemyselných a logistických priestoroch až do konca desaťročia.“

PÄŤ KĽÚČOVÝCH HNACÍCH SÍL RASTU V PRIEMYSLE A LOGISTIKE

1. Kvalifikovaný ľudský kapitál

Trhy strednej a východnej Európy ponúkajú kvalifikovanú pracovnú silu za konkurenčné ceny, ktoré v sektore dopravy, skladovania a výroby predstavujú v priemere menej ako jednu tretinu v porovnaní so západnou Európou. Priemerný počet týždenných pracovných hodín v sektoroch dopravy a skladovania a výroby v strednej a vo východnej Európe je nad priemerom EÚ-27. Medzitým „spätný prílev mozgov“ zvyšuje dostupnú kvalifikovanú pra-covnú silu, keďže mladí odborníci sa vracajú zo západnej Európy, čiastočne priťahovaní nižšími sadzbami dane z príjmov fyzických osôb. Index znalosti angličtiny za rok 2022 všet-kých krajín strednej a východnej Európy (okrem Srbska) je vyšší ako vo Francúzsku, v Ta-liansku a Španielsku.

2. Prepojené trhy

Významné zlepšenia infraštruktúry od roku 2000 zabezpečili efektívny tok tovaru v rámci regiónu a smerom do a zo západnej Európy, najmä v oblasti cestnej infraštruktúry. Investí-cie do infraštruktúry vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy, s výnimkou Po-ľska, prekročili priemer EÚ v rokoch 2015 - 2020 ako podiel na HDP. Pokračujúce investície zlepšujú letecké prepojenie, zatiaľ čo hlavné kontajnerové prístavy v strednej a východnej Európe zaznamenávajú rastúci dopyt ako alternatívy k prístavom v oblasti „Hamburg-Le Havre“, najmä po trasách z Blízkeho východu a Číny. Táto vylepšená prepojenosť podporu-je vzostup „nearshoringu“ a „friendshoringu“ v čase prebiehajúcej globálnej geopolitickej neistoty a ekonomických turbulencií.

3. Diverzifikácia a expanzia ekonomík

Región CEE preukázal silnú ekonomickú odolnosť, pričom rast reálneho HDP prekonal zá-padoeurópske trhy a celú Európu. Predpokladá sa, že rast HDP v strednej a vo východnej Európe bude v rokoch 2023 - 2026 rásť dvakrát rýchlejšie, ako je priemer eurozóny. Silná výrobná základňa spojená s rastúcimi znalostnými a inovačnými sektormi, ako aj kvalifiko-vaným pracovným trhom v strednej a vo východnej Európe a blízkosťou k západnej Euró-pe vedie k tomu, že región sa rýchlo stáva „nearshoring“ hotspotom, čo zvyšuje dopyt po priemyselných a logistických priestoroch.

4. Rastúca domáca spotreba

Domáca spotreba, poháňaná hospodárskou expanziou, vzrástla v strednej a vo východnej Európe od roku 2010 takmer o 50 %, čo je viac ako dvojnásobok oproti priemeru EÚ-27, pričom nárast kúpnej sily poháňa rast v elektronickom obchode, ktorý zaostáva za západ-nou Európou, ale teraz ju dobieha. Predpokladá sa, že celkové online predaje v strednej a vo východnej Európe sa do roku 2026 zvýšia o približne 25 miliárd EUR, čo sa rovná náras-tu skladových priestorov elektronického obchodu o 2,8 milióna m2 v hrubej prenajímateľ-nej ploche za rovnaké obdobie, čo sa takmer rovná dnešnému celkovému trhu v Budapeš-ti alebo Bukurešti. Pre porovnanie, v súčasnosti slovenský trh s priemyselnými nehnuteľ-nosťami dosahuje zhruba 3.8 milióna m2.  

5. Silné základy nehnuteľností

Čistá miera absorpcie (zmena využitých plôch) v strednej a vo východnej Európe prekonala krajiny západnej a južnej Európy a očakáva sa, že tento trend bude pokračovať aj v nasle-dujúcich piatich rokoch. Neobsadenosť trhu je pod trojročným priemerom vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy (s výnimkou Budapešti v Maďarsku) a očakáva sa, že zostane blízko historických miním, čo prispeje k rastu nájomného. Zatiaľ čo celková kva-lita kapacít v strednej a vo východnej Európe je vysoká, vzhľadom na to, že trh sa objavil až v roku 2000, ponuka triedy A je obmedzená, čo vytvára štrukturálny dopyt a je silnou hna-cou silou pre ďalší rozvoj logistických priestorov.

Zdroj: CTP Group