Po necelých dvoch rokoch od začatia výstavby vznikol v Prahe 8 neprehliadnuteľný kancelársky komplex AFI Karlín. Ten je unikátny nielen svojou zelenou fasádou vytvárajúce najrozsiahlejší systém vertikálnych záhrad v celej strednej Európe, ale aj použitými energeticky šetrnými riešeniami, ktoré sú v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja. Vďaka tomu objekt ašpiruje na získanie prestížnej certifikácie v štandarde BREEAM Excellent. Detaily energeticky úsporných riešení komentuje Slovenská rada pre šetrné budovy, ktorá usporiadala do AFI Karlin exkurziu záujemcov o šetrné stavebníctve z radov odborníkov i širokej verejnosti v rámci svojho dlhodobého cyklu Green Building Club.
Foto: CZGBC.cz, AFI EUROPE CR
Administratívny komplex dvoch budov, ktorých pôdorys pripomína krídla motýľa v lete, je svojím koncepčným aj technologickým riešením na tuzemskej pomery celkom nevídaný. Spája v sebe rad energeticky šetrných riešení a technológií - od zeleňou porastené fasády tvoriaci prirodzenú izoláciu stavby cez inteligentný systém vonkajšieho tienenia až po mechanizmus zavlažovanie a využívanie dažďovej vody. Vyniká tak energetickú sebestačnosťou a pozitívnym vplyvom nielen na okolité prostredie, ale aj na samotných užívateľov.
"Kancelárska budova AFI Karlin je veľmi vydareným príkladom dobrej praxe šetrného stavebníctve, zohľadňujúce aspekty trvalej udržateľnosti a energeticky úsporných riešení. Developerskej spoločnosti AFI Europe Czech sa v spolupráci s architektmi a dodávateľmi podarilo v rámci projektu realizovať rad inšpiratívnych a užitočných prvkov prispievajúcich k tvorbe vhodnej mikroklímy budovy. Vedľa rešpektu k životnému prostrediu tak AFI Karlin spĺňa aj všetky kritériá zdravého vnútorného prostredia a zaručuje maximálny užívateľský komfort," hodnotí prínos novo dokončenej stavby Simona Kalvoda, výkonná riaditeľka Českej rady pre šetrné budovy.
Na realizáciu projektu podľa architektonického návrhu štúdia CMC Architects sa dodávkami technológií a šetrných riešení podieľala rad významných spoločností, ktoré sú členmi Slovenskej rady pre šetrné budovy: Armstrong Building Products, Heluz, Hunter Douglas, Kingspan, Knauf Insulation, Legrand, Nemec a divízia Building Technologies spoločnosti Siemens. "Sme veľmi radi, že exteriér aj interiér administratívneho komplexu vyvolávajú len samé nadšené reakcie. Vedľa funkčných, energeticky úsporných riešení sme mysleli aj na estetiku a genius loci celej lokality, ktorý sa odráža vo vstupných lobby. Tie zdobia originálne sklenené skulptúry, ktoré podľa návrhu uznávaného českého dizajnéra Maxima Velčovského vyrobila spoločnosť LASVIT. Ide o štyri významné osobnosti, ktoré sú úzko späté s históriou Karlína: herečku Oľgu Scheinpflugová, priemyselníka Emila Kolben, vynálezca Františka Křižíka a českú kráľovnú Karolínu Augustu Bavorskou," dodáva Doron Klein, generálny riaditeľ AFI Europe Czech Republic.
Zelená fasáda ako prirodzená izolácia
Budova AFI Karlín je v prvom rade výnimočná svojou celopresklennou fasádou pokrytú viac ako 40 tisícmi živých rastlín. Práve vďaka zeleňou porasteným stenám vyniká svojimi izolačnými vlastnosťami a pomáha znižovať výdavky na energie pri prevádzke klimatizácie. Oproti klasickým murovaným stavbám, ktoré sa v teplých mesiacoch prehrievajú a naakumulované teplo vydávajú späť do svojho okolia, tak pôsobí ako prirodzené chladenie, bráni prehrievaniu vnútorných priestorov a znižuje tiež teplo okolitého prostredia. "Vytvorenie rozsiahlej vertikálne záhrady bolo v špecifických klimatických podmienkach strednej Európy veľkou výzvou. Rastlín, ktoré v zime vyzerajú aspoň trochu zaujímavo, totiž nie je veľa a ich výber bude ešte niekoľko rokov prebiehať. Aj napriek tomu sme sa tejto príležitosti chopili a tešíme sa na obdobie vegetácie, kedy sa bude fasáda krásne zelenať," uvádza Josef Němec, konateľ spoločnosti Nemec zameriavajúce sa na tvorbu systémov vertikálnych kaskádových záhrad. Závlahu zelene v rámci objektu zabezpečuje inteligentný zavlažovací systém založený na zberu a následnom využitie dažďovej vody. Z hľadiska realizácie bola ďalším náročnou úlohou aj samotná geometria fasády v tvare eliptických motýlích krídel, ako spomína František Tauchman, technický konzultant výrobcu izolačných a zatepľovacích systémov Kingspan: "Pre dodávateľov ľahkého obvodového plášťa budovy sme preto vyrábali presne narezané izolačné panely, pričom každý z nich musel byť zo všetkých štyroch strán zrezaný na požadovaný rozmer s minimálnou toleranciou. Sendvičové panely boli rovnako ako okenné výplne vsadené do systémových hliníkových profilov; okrem izolačnej funkcie plní aj nosnú oporu pre truhlíkové systém vegetačné fasády. Neštandardné kotvenie tohto vegetačného systému sme posudzovali a experimentálne overovali skúškami únosnosti aj v našom laboratóriu. "
Akustické riešenie bez ozvien
Členitosť a mäkký charakter vrchnej vrstvy fasády plné zelene a rastlín tiež prispieva k dobrým akustickým podmienkam kancelárskeho komplexu. Hluk je vďaka tomu pohlcovaný a nepríjemne sa nerozléhá do okolia ako napríklad u stavieb z čisto sklenenú fasádou, ktoré nie sú schopné zvuk bez vhodných opatrení pohltiť. Interiérového riešenie akustiky sa zhostil výrobca stropných podhľadových systémov Armstrong Building Products. Ten sa však musel vysporiadať s iným požiadavkou vyplývajúcou z návrhu stavby, na ktorý upozorňuje Jiří Gina, zástupca technického predaja spoločnosti: "Architekti zo štúdia CMC Architects chceli dodržať pôvodný návrh akustického podhľadu a ako materiál bol od začiatku presadzovaný kov. Museli sme teda dosiahnuť zníženie váženého koeficientu zvukovej pohltivosti na hodnotu 0,7, čo sa nám podarilo vyriešiť pomocou perforácie kovového podhľadu s akustickým flísom. Tvar podhľadu musel ďalej kopírovať krivky všetkých štyroch stien fasády, teda výseč elipsy. Dôraznú požiadavku bol kladený aj na čelo podhľadu, ktoré malo zakončenie podhľadov okolo elíps zabezpečovať. Tento detail sme preto vyriešili pomocou profilu s výškou 100 mm.
Efektívne tienenie a výhody trojskiel
Najmä u kancelárskych budov je veľmi podstatným technickým prvkom účinný systém tienenia. Ten je bežný u kancelárskych budov kategórie A v celej Európe - a všeobecne patrí ku kľúčovým parametrom všetkých energeticky úsporných budov, pretože zabraňuje zahrievaniu skiel. Aktívne textilné rolety proti slnku má aj kancelársky komplex AFI Karlín. Sú síce priehľadné, ale dokážu dostatočne tieniť sklo, aby sa nezahrievali a neprepúšťali teplo dovnútra budovy. Voľba tkaného materiálu roliet navyše zodpovedá požiadavkám na vhodnú akustiku objektu. "Tienenie zabezpečuje materiál z tkaných sklených vlákien potiahnutých PVC s veľmi vysokou účinnosťou vo vzťahu k schopnosti tlmiť tepelné slnečné žiarenie. Všetky rolety sú navyše zapojené do inteligentného riadiaceho systému, ktorý umožňuje ich nastavenie a prispôsobenie v závislosti od poveternostných a svetelných podmienkach a súčasne aj podľa individuálnych požiadaviek samotných užívateľov, "vysvetľuje Jan Malý, predajné manažér spoločnosti Hunter Douglas vyrábajúce tieniacu techniku. Vo zmierňovanie intenzity denného svetla pomáha roletám aj trojsklo, ktoré udržuje teplo mimo budovy v lete a v zime naopak vnútri. Teplotu v kanceláriách je navyše možné individuálne regulovať v závislosti od aktuálnych potrieb. Takto riešená budova je charakteristická nielen výrazne nižšou spotrebou energie potrebnú na vykurovanie či ochladzovanie interiérov, ale aj príjemnejším a zdravším prostredím pre samotných užívateľov.
Zdroj: CZGBC.cz, AFI EUROPE CR