logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Deti a požiarna bezpečnosť budov

Mnohé administratívne budovy ponúkajú pre nájomníkov aj súkromné škôlky resp. zariadenia pre deti ľudí, ktorí v budove pracujú. Na zaujímavú problematiku v tejto súvislosti upozorňuje ČKAIT. Vyše 20 000 miest v Čechách ponúka 1440 detských skupín, ktoré sú pre mnohých rodičov alternatívou k materským školám – z kapacitných dôvodov alebo s ohľadom na ich profiláciu a prácu s deťmi. Detské skupiny navyše poskytujú starostlivosť aj deťom od 6 mesiacov veku, takže sú pre mnoho zamestnaných rodičov vlastne jediným variantom. Nezriedka sú financované firmami, ktoré tým vychádzajú v ústrety svojim zamestnancom s potomkami. Preto využívajú priestory, ako sú uvoľnené kancelárie, byty, rodinné domy, prípadne drobné stavby v prírode, či už sú súčasťou obytnej alebo pobytovej miestnosti.

Činnosť detských skupín je vymedzená zákonom – v poslednej dobe však mnoho prevádzkovateľov varovalo pred ukončením činnosti. Dôvodom je schválená vyhláška 23/2008 Zb., o technických podmienkach požiarnej ochrany stavieb, v znení neskorších predpisov (ďalej len vyhláška č. 23/2008 Zb.), ktorá novo definuje av mnohých ohľadoch sprísňuje podmienky pre priestory využívané detskými skupinami.

Hrozba, že mnoho prevádzkovateľov tejto predškolskej starostlivosti odíde z trhu, však súvisí so spomínanou vyhláškou len čiastočne. Už od 1. 10. 2021, kedy nadobudol účinnosť zákon č. 329/2021 meniaci zákon o detskej skupine, bola totiž na poskytovateľa služby tejto starostlivosti o dieťa fungujúce pred 1. októbrom 2021 kladená povinnosť najneskôr do 1. októbra 2023 predložiť (Ministerstvu práce a sociálnych vecí SR) doklad preukazujúci splnenie požiadaviek požiarnej ochrany.

Bernard

Ilustračné foto: Bernard Hermant / Unsplash.com

„Takýto doklad môžu vystaviť len osoby s autorizáciou na požiarnu bezpečnosť. Preto sa celá téma dotýka aj našej Komory. Veríme, že prevádzkovatelia aj v spolupráci s autorizovanými inžiniermi a technikmi nájdu vždy riešenie, ktoré im naďalej umožní fungovať. Zvlášť, ak má mať predmetná zmena vyhlášky č. 23/2008 odloženú účinnosť od 1. januára 2025,“ komentuje búrlivú verejnú diskusiu Ing. Robert Špalek, predseda Českej komory autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe. Podľa nej ale nová legislatíva nastavuje rovnejšie podmienky pre všetkých poskytovateľov a hlavne zvyšuje bezpečnosť detí aj personálu.

Súčasná prax je v otázke priestorov pre detské skupiny značne rôznorodá a líši sa podľa regiónov, respektíve prístupu stavebných úradov. Inžinierska komora registruje prípady, kedy nie je pre prevádzku detských skupín (re)kolaudácia vyžadovaná, rovnako ako pomerne striktné požiadavky stavebných úradov na podrobnú projektovú dokumentáciu vrátane požiarno-bezpečnostného riešenia stavby. Skutočnosť je ale taká, že podľa zákona by každý poskytovateľ tejto služby mal svoj zámer stavebnému úradu ohlásiť, rovnako ako preukázať splnenie požiadaviek požiarnej ochrany.

„Nie je to však pravidlom. Vieme o mnohých detských skupinách, ktoré takzvanú požiarničinu neriešia a odvolávajú sa na to, že stavebný úrad s nimi nezačal konanie o zmene používania stavby. Ide predovšetkým o detské skupiny, ktoré boli funkčné už pred 1. 10. 2021. Tie, ktoré vznikli potom, už museli vyhovieť požiarno-bezpečnostným predpisom vo využívaných priestoroch automaticky,“ približuje svoju skúsenosť Ing. Josef Král, autorizovaná osoba v oblasti požiarnej bezpečnosti stavieb a predseda profesného aktívu Požiarna bezpečnosť stavieb pri ČKAIT.

Poskytovatelia sa pritom nemôžu odvolávať na nedostatok informácií. Ministerstvo práce a sociálnych vecí (MPSV) už v auguste minulého roka zverejnilo metodický pokyn nazvaný „Prehľad požiadaviek požiarnej ochrany pri poskytovaní služby starostlivosti o dieťa v detskej skupine z hľadiska požiarnej bezpečnosti stavieb“.

Problém však nastane v prípade, ak MPSV bude pri schvaľovacom konaní prevádzky detskej skupiny požadovať záväzné stanovisko miestne príslušného Hasičského záchranného zboru. Proces vydania záväzného stanoviska sa riadi správnym poriadkom. Pokiaľ nie je začaté príslušné konanie podľa stavebného zákona, potom Hasičský záchranný zbor nemá splnomocnenie na vydanie záväzného stanoviska. A tým pádom poskytovateľovi služby detskej skupiny hrozí pozastavenie a eventuálne aj strata oprávnenia a vyškrtnutie z evidencie MPSV. A de facto teda ukončenie činnosti.

Tým však povinnosti pre priestory používané detskými skupinami nekončia. Podľa spomínanej novely vyhlášky 23/2008 Zb. bude nutné priestory vybaviť vybranými vecnými prostriedkami požiarnej ochrany, medzi ktoré patrí napríklad zariadenie autonómnej detekcie a signalizácie. „Ďalej budú musieť byť priestory posúdené s ohľadom na delenie stavieb do požiarnych úsekov a budú musieť byť zhodnotené ich únikové cesty či povrchové úpravy stavebných konštrukcií. To v mnohých prípadoch znamená výmenu podlahovej krytiny alebo úpravu stropnej konštrukcie,“ vypočítava Ing. Ondřej Valčík, autorizovaná osoba v oblasti požiarnej bezpečnosti stavieb.

„Z hľadiska zákona o požiarnej ochrane sú všetky detské skupiny (v prípade, že môže byť v detskej skupine aj dieťa mladšie ako tri roky) povinné spracovať okrem iného aj dokumentáciu zdolávania požiaru. Táto dokumentácia musí byť schválená rozhodnutím hasičského záchranného zboru, pred začatím vykonávanej činnosti. V prípade porušenia z hľadiska zákona o požiarnej ochrane hrozí právnickým osobám podľa zákona o požiarnej o chráni pokuta až 10 miliónov korún,“ dopĺňa Ing. Ján Tománek, autorizovaná osoba v oblasti požiarnej bezpečnosti stavieb.

Treba tiež spomenúť, že veľmi diskutované dva smery úniku z priestoru detskej skupiny sú jedným zo základných princípov požiarnej bezpečnosti zavedených už na konci 70. rokov. 20. storočie. Pokiaľ ide o priestor, kde je viac ako 12 osôb neschopných samostatného pohybu (tj aj deti do 3 rokov) alebo s obmedzenou schopnosťou pohybu (deti od 3 do 6 rokov), sú vždy požadované dva smery úniku. Novelou vyhlášky 23/2008 Zb. sa tieto princípy nezmenili a pokiaľ zmena priestorov pre detskú skupinu prešla riadnym povoľovacím procesom, potom je predpoklad, že sú tieto požiadavky splnené.

Aj s ohľadom na význam a spoločenskú prospešnosť detských skupín ČKAIT odporúča ich poskytovateľom spoluprácu s autorizovanými osobami. Tie sú garantmi najefektívnejšieho, účinného riešenia pokiaľ možno s udržateľným rozpočtom, navrhnutého tak, aby vyhovelo všetkým platným vyhláškam a normám.

Ako dopĺňa predseda Inžinierskej komory Ing. Robert Špalek, je tu ešte jedna šanca: „Mnoho detských skupín funguje v prenajatých alebo podnajatých priestoroch. Pokiaľ má vlastník záujem na udržaní tejto činnosti, mal by byť pripravený niesť tieto investície, ktoré možno odhadnúť na vyššie desiatky alebo nižšie stovky tisíc korún podľa stavu priestoru a jeho veľkosti.“

Zdroj: ČKAIT