Dobrý výkon slovenskej ekonomiky a pretrvávajúci záujem podnikateľov o poistenie pohľadávok sa podieľali na zvýšení hrubého poistného. Počet nahlásených poistných udalostí v súvislosti s nesplácaním pohľadávok však klesá pomalším tempom. Po prvý raz za posledných päť rokov klesol počet konkurzov a reštrukturalizácií podnikov.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Slovenská pobočka poisťovacej spoločnosti Euler Hermes zvýšila v prvom polroku 2015 v porovnaní s minuloročným obdobím hrubé predpísané poistné o takmer 14 %. Predstavuje to celkovú sumu 1,99 milióna eur. Podpísal sa pod to predovšetkým výrazný nárast nových akvizícií. Objem nových obchodov spoločnosti vzrástol o 32 %.
Ukazovateľ Loss Ratio porovnáva vyplatené poistné udalosti a rezervy na budúce poistné plnenie s prijatým poistným. Po šiestich mesiacoch roku 2015 bol ukazovateľ na úrovni akceptovateľných 67,1 %. Euler Hermes na Slovensku tak po prvom polroku eviduje celkový zisk 214 tisíc eur, zatiaľ čo za rovnaké obdobie minulého roka vykázal stratu 251 000 eur.
Celkové hospodárenie spoločnosti Euler Hermes okrem obchodných výsledkov priaznivo ovplyvnila aj aktuálna ekonomická situácia na Slovensku. Počet konkurzov a reštrukturalizácií podnikov klesol po prvý raz za posledných päť rokov. V prvom polroku bolo vyhlásených 183 konkurzov, čo je medziročne o 15,67 percenta menej. Povolených reštrukturalizácií bolo 47, čo je pokles o 26,56 %.
Pozitívny vývoj sa prejavil aj na objeme nahlásených poistných udalostí, ktorý medziročne klesol o 48 %. Ich počet klesá pomalším tempom, a to o 10,4 percenta. Je to však spôsobené najmä tým, že Euler Hermes úspešne rozbehol produkt pre malých podnikateľov Simplicity. Produkt Simplicity v súčasnosti tvorí viac ako 20 % z objemu nových obchodov. Táto časť poistného portfólia generuje väčší počet menších poistných udalostí.
„Z pohľadu platobnej disciplíny najproblematickejším sektorom je dlhodobo stavebníctvo. Toto odvetvie zažíva momentálne celkom priaznivé obdobie z hľadiska rozbehnutých nových projektov. V počte vyhlásených konkurzov skončilo na treťom mieste, ale stavebné firmy neustále pociťujú problémy s hotovosťou a tak dochádza k oneskorovaniu platieb. Naopak najmenej problematickými sú dlhodobo IT, farmaceutický a automobilový priemysel“ uzatvára hodnotenie slovenského trhu Tomáš Jurík, generálny riaditeľ slovenskej pobočky Euler Hermes.
Zdroj: Euler Hermes