logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Európsky investičný trh

V druhom štvrťroku 2012 investori naliali do európskych komerčných nehnuteľností cez 29 miliárd eur a boli aktívnejší, než sa čakalo. Objem investícií bol o 8 percent vyšší ako v prvom štvrťroku. Napriek tomu na investičný trh dopadá tieň dlhovej krízy eurozóny.

Nehnuteľnosti

Hlavné investičné trhy - Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko - pritiahli 60 percent všetkých investícií v prvom polroku. Očakáva sa, že Stredná Európa obnoví svoju pozíciu atraktívnej investičnej lokality vďaka silnejšej druhej polovici roka 2012.

Podľa očakávania Cushman & Wakefield bude tento rok v Českej republike preinvestovaných do komerčných nehnuteľností cez 1 miliardu eur (v roku 2011 to bolo 2,1 miliardy eur). Tento rok sa prevažná časť transakcií uskutoční v druhom polroku.

"Dopyt dnes smeruje hlavne na kancelárske budovy v Prahe, pri ktorých sa výnosnosť pohybuje nad šiestimi percentami. Domáci i zahraniční investori smerujú svoje zdroje aj do nehnuteľností, pri ktorých je šanca na zmenu koncepcie a následné zvýšenie príjmov. Sú však veľmi opatrní. Úspešné dokončenie investičnej transakcie je v dnešnej dobe časovo oveľa náročnejšie ako kedykoľvek predtým. Investori sa vyhýbajú riziku, a preto starostlivo študujú všetky detaily, venujú dodatočný čas právnickým otázkam a modelujú rôzne scenáre príjmov z kupovanej nehnuteľnosti, "hovorí James Chapman, vedúci investičného tímu C&W v Českej republike a na Slovensku.

"Situácia je veľmi podobná na Slovensku, aj keď výnosy na slovenskom trhu majú tendenciu začať so 7% pre kancelárie a maloobchod, a približuju sa k 7.75-8% pre najlepšie regionálne maloobchodné investície," uviedol Andrew Thompson, výkonný partner C&W a vedúci kapitálových trhov na Slovensku.

Okrem toho sme v súčasnej dobe na Slovensku svedkami väčšej aktivity v oblasti maloobchodných a priemyselných aktív v porovnaní s kancelárskými nehnuteľnosťami. Mnoho kancelárských developerov, ktorí majú pod kontrolou lepšie prvotriedne aktíva, nie sú ochotní predaváť za výnosy na úrovni, na ktorej sú investori pripravení kupovať a hľadajú iné možnosti riadenia ich prenajímanej nehnuteľnosti. Tieto stratégie zahŕňajú zachovanie aktív alebo financovanie ich vlastných novo-vzniknutých fondov pomocou týchto aktív.

"Od investorov sa však môže očakávať, aby prehodnotili cenu, ktorú zaplatia na Slovensku za niektoré komerčné nehnuteľnosti v priebehu nasledujúcich 2 rokov," naznačuje Thompson. "Obmedzená ponuka nových projektov vo všetkých odvetviach, poháňaná dlhovou krízou a nedostatkom špekulatívneho financovania developerských aktivít pomáha znovu posilniť hodnotu už existujúceho výrobku. Ako napríklad, už predtým využívané kancelárske budovy zabezpečujú rastúci podiel na lízingovom trhu v roku 2012. Je to poprvýkrát za niekoľko rokov, kedy trh preukázal takúto aktivitu, čo odráža množstvo trendov vrátane nedostatku nových ponúk. Taktiež to signalizuje, že nájomníci sú stále viac vzdelaní a vedia, že hoci má administratívna budova napríklad 5 až 10 rokov, stále zostáva budovou “triedy A“, ktorá je schopná poskytovať vysoko kvalitný komfort počas celej dĺžky prenájmu. Je to len znak toho, že existujúce investície preukazujú lepšiu návratnosť," hovorí Thompson.

Na európskej úrovni je takisto najväčší záujem o kancelárie, smerovalo do nich 57 percent všetkých tohtoročných investícií. Vzrástol aj záujem o priemyselné a logistické areály. Záujem naopak poklesol pri nákupných centrách a to kvôli opatrnosti investorov a nedostatku financií na veľké investície. V Českej republike záujem o nákupné centrá tlmí najmä obmedzená ponuka projektov na predaj.

Tretí kvartál bude v Európe zrejme pokojný, či už kvôli prázdninám, alebo kvôli riešeniu dlhovej krízy. Napriek tomu v poslednom štvrťroku očakávame solídne výsledky. Celkovo by tento rok mali byť v Európe zobchodované komerčné nehnuteľnosti v hodnote okolo 112 miliárd eur, čo je o 11 percent menej ako v minulom roku.

Zdroj: Cushman & Wakefield

Foto: Sxc.hu