logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Firmy sa musia riadiť prísnejšou BOZP

Prísnejšia prevencia, myslenie založené na rizikách, záväzok vedenia firmy či reálne zapojenie sa zamestnancov. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) sa v marci začne riadiť novou medzinárodnou normou. Firmám má pomôcť účinnejšie predchádzať pracovným úrazom. Na Slovensku sa podľa štatistík stane v priemere vyše 35 pracovných úrazov každý pracovný deň.

Bezpecnost

Ilustračné foto: Pixabay.com

Nová norma pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci ISO 45001 nahradí v marci 2018 svoju predchodkyňu OHSAS 18001. Zohľadňuje najnovšie poznatky a best practices v najpokrokovejších spoločnostiach. Je to jedna z troch najpoužívanejších ISO noriem, ktorými sa riadia najdôležitejšie oblasti fungovania firiem – popri ISO 9001 o  kvalite a ISO 14001 o životnom prostredí.

„Firmy sú zodpovedné za zdravie a bezpečnosť svojich pracovníkov. Nová ISO norma 45001 im ukazuje štandard, pri dodržiavaní ktorého budú túto povinnosť plniť lepšie, efektívnejšie, s menším rizikom,“ poznamenal Ing. Tibor Molnár, audítor TÜV SÜD Slovakia.

Čo prináša nová norma

Norma popisuje systém riadenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Oproti minulosti je najväčší rozdiel vo väčšom dôraze na prevenciu cez prísnejšie riadenie a predvídanie rizík.

Firma musí pravidelne odhaľovať možné nebezpečenstvá na pracovisku a neustále hľadať možnosti zvýšenia bezpečnosti, kontrolovať vybavenie, materiály či podmienky, zohľadniť nebezpečenstvá vznikajúce pri výskume a vývoji výrobku a podobne. Všeobecne musia firmy určiť interné a externé faktory, ktoré môžu mať vplyv na systém manažérstva BOZP. Organizácie budú musieť takisto identifikovať a riadiť, potreby a očakávania externých ako i interných zainteresovaných strán a pracovníkov. Musia zabezpečiť aj „účasť pracovníkov“, a to tak, že vypracujú politiku BOZP, určia role, zodpovednosti a právomoci. Vedenie firmy musí podľa normy po novom vyslovene prijať záväzok ochraňovať zdravie a bezpečnosť svojich pracovníkov. Zodpovednosť, reakcia, vytváranie zdrojov, aktívna podpora a spätná väzba od vrcholového manažmentu sú v tom rozhodujúce. Vedenie musí otvorene komunikovať nielen o tom, čo treba urobiť, ale aj o tom, prečo by sa to malo robiť a ako to dosiahnuť. Dôslednejšie by mali byť aj záznamy o aktuálnom stave bezpečnosti a o incidentoch.

Aké pracovné úrazy sa dejú na Slovensku

Národný inšpektorát práce uvádza, že v roku 2016 sa na Slovensku stalo 9200 registrovaných pracovných úrazov, ktorými bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť.

Najviac úrazov, vyše 40 %, sa stáva odvetví priemyselnej výroby. Najčastejšou príčinou pracovných úrazov je nedostatok osobných predpokladov na riadny pracovný výkon. Táto príčina stojí takmer za ôsmimi z desiatich pracovných úrazov. Ide najmä o chýbajúce telesné predpoklady, zmyslové nedostatky, nepriaznivé osobné vlastnosti a psychofyziologické stavy. Druhou najpočetnejšou príčinou sú nebezpečné postupy alebo spôsoby práce vykonávané zamestnancami, vrátane toho, že konali bez oprávnenia, proti príkazu, zákazu a pokynom. Najčastejším zdrojom úrazov bola neodborná manipulácia s bremenami, pády predmetov či ich ostré hrany a pády samotných zamestnancov. 

Kedy je nutné prejsť na novú normu

Medzinárodná organizácia pre štandardizáciu ISO by mala znenie novej normy 45001 zverejniť 12. marca, odkedy aj nadobudne účinnosť. Jej zavedenie je pre firmy dobrovoľné. Očakáva sa, že do roku 2019 ju implementujú desiatky tisíc firiem, ktoré tak prirodzene vytvoria tlak na prísnejšiu bezpečnosť pri práci aj u ďalších tisícok svojich dodávateľov.

Tie spoločnosti, ktoré doteraz mali zavedenú staršiu normu, dostanú prechodné obdobie na zosúladenie sa s prísnejšími pravidlami, inak prídu o certifikát. Prechodné obdobie je zväčša stanovené na tri roky. Tie spoločnosti, ktoré ešte len plánujú zaviesť túto ISO normu, budú implementovať rovno jej novú verziu. Jednou z autorít, ktorá preveruje súlad s ISO normami a udeľuje firmám certifikáty je TÜV SÜD Slovakia. V tejto oblasti je lídrom na slovenskom trhu.

Nová norma pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci ISO 45001 naďalej plne akceptuje národnú legislatívu, v prípade slovenskej republiky je to zákon o BOZP 124/2006, jeho dodatky a súvisiace vyhlášky.

Zdroj: TÜV SÜD