Trvalo udržateľný rozvoj je jednou zo štyroch základných hodnôt logistické spoločnosti Gebrüder Weiss a je základom jej prístupu k ľudskej spoločnosti i životnému prostrediu.
"K závažným dôsledkom ľudskej činnosti na životné prostredie je nutné sa postaviť bez ďalšieho odkladu čelom. V Gebrüder Weiss kladieme dlhodobo dôraz na znižovanie emisií oxidu uhličitého, preto budujeme fotovoltaické elektrárne, podporujeme výskum alternatívnych pohonov, prevádzame cestnú nákladnú dopravu na železnici a zaoberáme sa ekologickou likvidáciou akumulátorov, obalov a odpadu všeobecne. Našu planétu sme povinní odovzdať ďalším generáciám v stave, ktorý nie je nenávratne degeneratívne," hovorí Jan Kodada, riaditeľ obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.
Zdroj: Gebrüder Weiss
Zelená energia a emisie CO2
Jedným z dôležitých programov k obmedzovaniu emisií CO2 z vlastnej činnosti sú investície do solárnych elektrární. Do prevádzky boli nedávno uvedené štyri nové fotovoltaické systémy v južnom Nemecku a západnom Rakúsku Články umiestnené na logistických halách Gebrüder Weiss v Norimbergu, Esslingene, Aldingen a Lauterach generujú dohromady približne 1540 megawatthodinu (MWh) solárnej energie za rok. To zodpovedá priemernej ročnej spotrebe približne 385 trojčlenných domácností v rovnakom období. "V druhej polovici tohto roka bude solárnymi zariadeniami vybavené ďalších päť pobočiek Gebrüder Weiss v Rakúsku. To našej spoločnosti umožní vyrábať do konca roka 2021 na 13 miestach celkom 8,4 gigawatthodín elektriny a každý rok ušetriť približne 1050 ton CO2. Na inštaláciu fotovoltických článkov pripravujeme v rámci rozšírenia taktiež strechy našich pobočiek v Jenča a v Syrovice v Českej republike," uvádza Jan Kodada.
Výstavba fotovoltaických systémov je len jedným z pilierov stratégie trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti. Gebrüder Weiss prevádzkuje vlastnú "farmu" veterných elektrární a vo svojom vozovom parku testuje alternatívne technológie pohonu cestných vozidiel. Od začiatku roka je súčasťou vozového parku Gebrüder Weiss nákladné auto na vodíkový pohon, flotila zahŕňa tiež niekoľko nákladných vozidiel na plyn aj plne elektrické motorové vozidlá.
K znižovaniu emisií oxidu uhličitého prispieva tiež presun cestnej nákladnej dopravy na železnicu. "Každodenné využívanie železničného spojenia medzi Viedňou a Bludenz, ktoré už od januára roku 2008 zaisťuje náš multimodálne projekt Orange Combi Cargo, ušetrilo za dobu trvania spolupráce viac ako 100 000 ton emisií CO2. Zároveň signifikantne uľavujú cestnému prevádzky. Na základe predĺženie zmluvy medzi Gebrüder Weiss a ÖBB Rail Cargo Group táto spolupráca pokračuje a bude prechádzať ďalšími optimalizáciami," opisuje Jan Kodada.
Spotreba energií a produkcie odpadu v SR
V Českej republike sa Gebrüder Weiss sústredí na aspekt systému riadenia využívania energií, ktorý zodpovedá prísnym interným normám. Vedľa vyhľadávanie vhodných príležitostí pre využitie alternatívnych zdrojov energie je súčasťou tejto stratégie tiež ekologické nakladanie s odpadmi. "Pobočky Gebrüder Weiss SR pôsobí ako súčasť siete zberných miest spätného odberu akumulátorov, našich kapacít môžu využívať aj naši zamestnanci a ich rodinní príslušníci. V rámci našich B2C služieb zabezpečujeme tiež zvoz vyradených elektrospotrebičov k ich ekologickej likvidácii, staráme sa rovnako o recyklácii obalových materiálov novo dodané bielej techniky. V roku 2020 sme späť do spracovateľského priemyslu navrátili viac ako 730 ton kilogramov starého elektra. Tým sa našej spoločnosti podarilo prispieť k zníženiu produkcie skleníkových plynov o 8 500 ton CO2, obmedzenie ťažby ropy o 430 000 litrov alebo usporiť 4 460 MWh elektrickej energie. Ušetrili sme tiež zhruba 460 ton primárnych surovín a takmer 1 200 m3 vody. To je pre zaujímavosť zhruba rovnaké množstvo vody, ktoré vystačí na viac ako 4 milióny bežných cyklov umývačky riadu," uvádza Jan Kodada.
Podpora ochrany ohrozených druhov
Ojedinelým počinom v oblasti podpory ochrany životného prostredia je adopcia prvého zvieraťa v histórii Gebrüder Weiss. Je ním menej ako dva centimetre dlhá morská ulity pomenovaná "Orange", jeden z nemnohých dosiaľ žijúcich exemplárov Kyjovky šupinaté. Títo morskí lastúrniky, ktorých škrupina dorastá do dĺžky až 1,2 metra, sa vyskytujú len v oblasti stredozemného mora a majú pre morský ekosystém mimoriadny význam. Ich rozmerná škrupina totiž funguje ako prirodzený filter, ktorý nepretržite čistí morskú vodu od veľkého množstva organickej hmoty. Škrupina Kyjovky je tiež domovom mnohých ďalších organizmov, môže slúžiť aj ako vynikajúci indikátor zmien v životnom prostredí a poskytuje tak informácie o biologickej reakcii na vplyv ľudskej činnosti na more. Odhaduje sa, že novo objavený parazit vyhubil už viac ako 99% svetovej populácie všetkých kyjovek. Podpora úsilie, ktoré akvárium v chorvátskej Pule vyvíja na záchranu ohrozených morských druhov pred ich vyhynutím, je dokladom vzťahu Gebrüder Weiss k trvalo udržateľnému rozvoju, ktorý je hodnotou pevne zakorenenú v všetky činnosti spoločnosti na globálnej úrovni.
Zdroj: KNOWCOMM, Gebrüder Weiss