V časoch, kedy plytvanie už nie je tolerované, spoločnosť DB Schenker robí konkrétne kroky k zvyšovaniu udržateľnosti. Ako jediná logistická spoločnosť, ktorá je členom Asociácie reverznej logistiky, rozvíja ďalšie aktivity na podporu cirkulárnej logistiky i ekonomiky. V rámci svojej iniciatívy darovala vybraným dvom školám kvalitnú výpočtovú techniku, kancelársky nábytok zase našiel uplatnenie v učiteľskej zborovni či v Archeologickom múzeu v Bratislave.
Jedným z dlhodobých strategických cieľov spoločnosti DB Schenker je znižovanie vplyvu jej podnikateľskej činnosti na životné prostredie. Ciele tejto stratégie pomáhajú napĺňať nielen nové technológie, alternatívne palivá či vozidlá bez emisií. Súčasťou stratégie znižovania vplyvov na životné prostredie v prepravnom a logistickom priemysle je aj aktívna podpora projektov cirkulárnej, teda reverznej logistiky. Tie sú zamerané na operácie a investície do budúcnosti spätného odberu, opráv a renovácií elektrických zariadení.
Foto: DB Schenker
Líder v cirkulárnej ekonomike
Význam cirkulárnej ekonomiky neustále stúpa a spoločnosti naprieč priemyselnými odvetviami rozvíjajú myšlienku zamedzeniu plytvania a opätovného využívania zdrojov. Dobrým príkladom je druhá šanca pre vyradenú výpočtovú techniku, ktorá je pre potreby spoločností zastaralá, ale pre iné typy organizácií môže byť obrovským prínosom.
Dlhodobý záväzok
Každé štyri roky DB Schenker organizuje interný bazár výpočtovej techniky aj pre svojich zamestnancov. Namiesto zbytočného odpadu tak dostávajú zariadenia druhú šancu. „Zamestnanci majú takto možnosť za zvýhodnených podmienok získať kvalitné notebooky či počítače. Následne techniku, ktorá nenájde svojho nového majiteľa v rámci firmy, ponúkneme na darovanie neziskovým organizáciám,“ vysvetľuje Daniel Dobrovič, marketingový manažér a hovorca spoločnosti DB Schenker Slovensko.
Nová šanca pre zabehanú kvalitnú techniku
DB Schenker priniesol technicky ošetrené počítače do dvoch škôl – Združenej ZŠ a MŠ Dávida Mészárosa vo Veľkej Mači a Spojenej školy v Šamoríne. Tieto zariadenia neznamenajú len funkčné vybavenie, ale aj príležitosť pre stovky detí napredovať vo vzdelaní. „Každý počítač je investíciou do budúcnosti – deti sa vďaka nemu naučia, ako uspieť vo svete technológií,“ dodáva Daniel Dobrovič.
Nábytok, ktorý vytvára priestor pre rast
Výpočtová technika nebola jediným darom. Nové uplatnenie v Spojenej škole našiel aj kvalitný masívny kancelársky nábytok, ktorý poslúži v novej učiteľskej zborovni. Druhý život dostal kancelársky nábytok v Archeologickom múzeu v Bratislave, ktoré patrí do organizácii spravovaných Slovenským národným múzeom. Vedeckí pracovníci múzea vďaka tomuto daru získali kvalitné vybavenie pre svoje kancelárie a konzervátorské dielne. Tento krok nie je len o praktickosti – je to odkaz, že udržateľnosť môže byť bežnou súčasťou podnikania.
Aj vďaka týmto aktivitám sa posúva DB Schenker bližšie k budúcnosti trvalo udržateľného podnikania a minimalizovaniu vplyvu logistiky a prepravného priemyslu na životné prostredie.
Zdroj: DB Schenker