logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Krádeže na staveniskách sú problémom

V minulom roku Polícia na Slovensku eviduje 8 732 majetkových krádeží bez vlámania. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR. Práve tieto krádeže sa týkajú aj stavieb a stavenísk, ktoré sú jedným z obľúbených cieľov zlodejov. V dnešnej dobe, keď bezpečnosť stavenísk a majetku naberá na význame, firmy aj súkromníci hľadajú moderné a efektívne spôsoby zabezpečenia. Jedným z týchto pokročilých riešení je využitie diaľkového monitorovania, ktoré ponúka množstvo výhod oproti tradičným metódam. Zároveň ušetrí čas aj peniaze spojené s riešením prípadnej krádeže, pretože im dokáže predchádzať.

V hľadáčiku zlodejov: reflektory, drevo aj zbíjačky Na type stavby nezáleží. Rôzne predmety sa kradnú ako zo súkromných stavieb rodinných domov, tak aj z tých verejných – napríklad novo vznikajúcich obchodných domov, rezidencií a pod. Čo sa vlastne kradne? Od materiálu až po remeselné náradie či vybavenie pripravené do novostavby. Polícia riešila napríklad odcudzenie drevených kontralát, rôznych typov náradia vrátane búracieho kladiva, tzv. kari sietí, šesťmetrových roxorov a iné. Kradnú sa ale aj menšie predmety, napríklad reflektory, zrolované drôty či hadice. Je potrebné dodať, že sa nejednalo o desiatky, ale o stovky kusov.

Škody na stavbách tak môžu často dosiahnuť tisíce eur. Je preto dôležité si uvedomiť, že krádeže na staveniskách nie sú automaticky zahrnuté v poistení stavby. Toto poistenie obvykle pokrýva riziká spojené s prírodnými živlami, ktoré môžu spôsobiť škody na nedokončenej stavbe. Vzhľadom na to, že krádeže materiálu a vybavenia môžu nastať kedykoľvek a kdekoľvek, je dôležité sa informovať o limitoch plnenia pre tieto situácie – často sú totiž len do určitej výšky. Dôležité je si zaistiť, aby maximálna čiastka, ktorú poistenie pokrýva, nebola príliš nízka. Poisťovňa si samozrejme vyžiada dostatočné opatrenia proti neoprávnenému vstupu cudzích osôb do objektu. Okrem toho je možné poistiť aj všeobecnú zodpovednosť za škody spojené s touto stavbou.

picjumbo_com / Pixabay.com

Ilustračné foto: picjumbo_com / Pixabay.com

Inteligentné systémy urobia zlodejom škrt cez rozpočet Aby sa predišlo peňažným aj materiálnym stratám a zbytočným komplikáciám, ktoré môžu stavbu predĺžiť a zároveň aj predražiť, je práve zabezpečenie stavieb a stavenísk kľúčové. Jedným z moderných a efektívnych spôsobov elektronického zabezpečenia je využitie vzdialeného monitorovania. „V praxi funguje zabezpečenie diaľkovým dohľadom tak, že sa na stavenisku nainštalujú kamery s analytickými funkciami, stroboskopom a reproduktorom. Kamerový systém je prepojený s dohľadovým centrom Space, kde operátori pomocou analytických nástrojov diaľkovo monitorujú stavenisko, stavebné materiály a zariadenia. Ak operátor dostane upozornenie, že sa na objekte niečo deje, môže použiť stroboskop, slovné varovanie alebo dokonca sirénu, aby odradil páchateľa,“ vysvetľuje Barbora Gajdošová zo spoločnosti Innovis, ktorá je dcérskou spoločnosťou M2C , pričom sa spoločne starajú o zabezpečenie budov a objektov. Zároveň dodáva, že takéto kamery prepojené s centrom Space môžu klientovi len požičať, čo ocenia najmä menší súkromníci, ktorí ich využijú na stavbu svojho projektu, a potom ich môžu vrátiť. V prípade narušenia objektu si dokonca je možné nastaviť individuálne riešenie situácie – napríklad dohľadové centrum automaticky kontaktuje Políciu.

Využívanie diaľkového monitorovania môže stavebným firmám ušetriť značné náklady – podľa prieskumu spoločnosti Innovis dosahujú úspory ich klientov až viac ako 30 %, a to aj v prípade prenájmu kamier. Dlhodobo tak môžu byť úspory ešte vyššie. Vďaka šikovnému systému zabezpečenia sa totiž znížia náklady spojené s ostatnými formami zabezpečením stavby, ako sú náklady na stráženie, stavebné bunky, režijné náklady atď. Diaľkový dohľad je tak výrazne efektívnejší a nákladovo účinnejší ako tradičné metódy. Napríklad v súčasnosti je už neefektívne, aby ochranka objektu strávila celú noc na stavenisku s občasnými obchôdzkami. Naopak využitie monitorovania na diaľku umožňuje prevádzkovateľom rýchlo reagovať na akékoľvek narušenie staveniska, zároveň tiež zvyšuje plynulosť priebehu stavby a znižuje potrebu investovať do ďalších často neúčinných bezpečnostných zariadení.

Zdroj: Innovis, M2C