Kybernetická bezpečnosť nebola nikdy taká dôležitá ako teraz. Ako trávime viac času online, často vytvárame a zdieľame viac svojich osobných údajov, než si niekedy možno uvedomujeme. Ak sa osobné údaje dostanú do nesprávnych rúk, môžu byť ohrozené. Pre podniky aj jednotlivcov je teda ochrana citlivých údajov zásadná.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Čo je kybernetická bezpečnostná hrozba?
Kybernetickou bezpečnostnou hrozbou sa rozumie akýkoľvek možný škodlivý útok, ktorého cieľom je neoprávnený prístup k dátam, narušenie digitálnych operácií alebo poškodenie informácií. „Kybernetické hrozby môžu pochádzať od rôznych subjektov, vrátane firemných špiónov, teroristických skupín, nepriateľských národných štátov, zločineckých organizácií, hackerov ale aj nespokojných zamestnancov,“ hovorí úvodom Lukáš Cirkva, partner a riaditeľ BCV solutions s.r.o.
Kybernetickí útočníci môžu citlivé údaje jednotlivca alebo spoločnosti využiť okrem iného na krádežu informácií alebo získanie prístupu k finančným účtom, čo je jeden z dôvodov, prečo je ochrana týchto informácií taká dôležitá.
Kybernetické útoky sa netýkajú iba veľkých organizácií
Je chybou domnievať sa, že o vás kybernetickí útočníci nemajú záujem. Každý, kto je pripojený k internetu, potrebuje mať svoje systémy zabezpečené. Je to preto, že väčšina útokov je automatizovaná a ich cieľom je skôr zneužiť známe zraniteľnosti ako konkrétne webové stránky alebo organizácie.
„Keď sa zločinci dostanú k dostatočnému množstvu informácií, môžu mať úniky dát priamy vplyv aj na jednotlivcov. Kľúčovým spôsobom, ako zabrániť tomuto druhu trestnej činnosti, je dodržiavať aj osvedčené postupy. Napríklad práve pravidelná zmena hesiel môže hackerom výrazne komplikuje prácu,“ odporúča Cirkva.
Rôzne formy kybernetických bezpečnostných hrozieb
Typov kybernetických hrozieb stále pribúda. Existujú niektoré z najbežnejších a najrozšírenejších kybernetických hrozieb, na ktoré by ste si mali dávať pozor. Niektoré z nich sú:
Malware – je „škodlivý softvér“, ktorý zahŕňa vírusy, červy, trójske kone, spyware a ransomware. Je najčastejším typom kybernetického útoku. „Malware preniká do systému obvykle prostredníctvom odkazu v e-maile alebo nechceným stiahnutím softvéru. Nasadí sa do cieľového systému a zhromažďuje citlivé údaje. Manipuluje a blokuje prístup k sieťovým komponentom. Môže zničiť dáta alebo úplne vypnúť systém," popisuje Lukáš Cirkva.
Phishing – tento útok patrí do útokov sociálneho inžinierstva. Vykonáva sa prostredníctvom e-mailu. Celé to teda spočíva v podvedení príjemcu e-mailu, aby prezradil dôverné informácie alebo si stiahol škodlivý softvér kliknutím na hypertextový odkaz v správe. Typicky ide o podvodné emaily s požiadavkou na zmenu vášho hesla k bankovému účtu.
Útok „Man in the Middle" (MitM) - útok MitM sa vykonáva tak, že sa program alebo hrozba umiestni medzi vás a zamýšľanú webovú stránku, ku ktorej sa obeť snaží získať prístup. Ak sa napríklad používateľ snaží prihlásiť k svojmu účtu Google a medzi ne je umiestnený program pre útok MitM, potom užívateľ omylom zadá svoje prihlasovacie údaje Google do škodlivého programu, takýto program potom získa prístup k jeho účtu.
Ako vyzerá dobrá kybernetická bezpečnosť?
Keď sme sa zoznámili s niektorými hrozbami kybernetickej bezpečnosti, môžeme zhrnúť osvedčené postupy kybernetickej bezpečnosti. Tie vám pomôžu predchádzať potenciálnym hrozbám, vysporiadať sa s nimi. Či už ste domáci používateľ alebo zamestnanec organizácie, môžu vám pomôcť zostať v bezpečí.
Používajte antivírusový softvér – ide o bezpečnostné riešenia, ako je Avast, Norton alebo McAfee. Antivírusový softvér vám odhalí a odstráni vírusy. Pre dosiahnutie najlepšej úrovne ochrany udržujte svoj softvér aktualizovaný.
Používajte silné heslá – aj vy patríte do skupiny ľudí, ktorí majú ako východzie heslo „heslo"? V tom prípade je čas ho zmeniť! „Zaistite, aby vaše heslá neboli ľahko uhádnuteľné. Môžete napadnutiu predísť aj tým, že svoje heslá budete pravidelne aktualizovať Nespoliehajte sa na jedno rovnaké heslo, ktoré budete používať pre všetky svoje účty,“ odporúča Cirkva z BCV solutions.
Neotvárajte prílohy e-mailov od neznámych odosielateľov – môžu byť infikované malwarom. Neklikajte ani na odkazy v e-mailoch od neznámych odosielateľov alebo na neznáme webové stránky.
Pozor na verejné siete Wifi – nezabezpečené siete vás robia zraniteľnými voči útokom typu MitM. „Pri pripájaní k sieti, či už doma alebo v práci, by ste mali zaistiť, aby ste používali zabezpečené pripojenie. Využívajte šifrované pripojenie pomocou VPN, aktívnej brány firewall a bezpečnej siete Wi-Fi,“ odporúča na záver Lukáš Cirkva z BCV solutions.
Zdroj: BCV solutions