logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Môže koronavírus oddialiť platbu nájmu?

Odpovedá právnik:

Slovenská právna úprava nepozná ustanovenie, ktoré by v prípade podstatnej zmeny okolností umožňovalo jednostranne zmeniť podmienky zmluvy vrátane zníženia či zvýšenia dohodnutej ceny. Na druhej strane však platí, že výkon práv a povinností nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi, resp. v rozpore so zásadami poctivého obchodného styku a nikto nesmie zneužívať svoje práva proti záujmom iných a nikto sa nesmie na úkor iných obohacovať. V prípade, ak by teda dôsledky koronavírusu, resp. opatrení s ním spojených, spôsobili objektívnu nerovnosť jednotlivých zmluvných strán s prihliadnutím na ich postavenie pri uzatvorení zmluvy, na základe čoho by sa jedna zo strán v rámci ochrany svojho postavenia dožadovala zmeny dohodnutej ceny, do úvahy by prichádzala práve argumentácia vyššie uvedenými inštitútmi dobrých mravov / poctivého obchodného styku.

 

Môže byť koronavírus dôvodom pre zánik záväzkov zo zmlúv?

Opatrenia orgánov SR, ktoré zakazujú množstvo aktivít, môžu spôsobiť zánik záväzku zo zmluvy pre nemožnosť jej plnenia (tzv. dodatočná nemožnosť plnenia). To však len za predpokladu, že plnenie nie je možné poskytnúť ani za sťažených podmienok, s väčšími nákladmi, s pomocou inej osoby alebo až po dojednanom čase. Povinná strana je bez zbytočného odkladu po tom, čo sa dozvie o skutočnosti, ktorá robí plnenie nemožným, povinná oznámiť to druhej strane.

V prípade, ak je v dôsledku koronavírusu a s tým súvisiacich opatrení zmarený základný účel zmluvy, môže povinná strana z tohto dôvodu odstúpiť od zmluvy. Použiteľnosť predmetného ustanovenia však bude vždy potrebné posudzovať pre konkrétny prípad, t.j. či koronavírus, resp. opatrenia predstavujú podstatnú zmenu okolností, resp. či bol zmarený základný účel zmluvy.

Samozrejme platí, že strany si môžu v zmluve množstvo vecí dohodnúť odlišne od zákona, preto je potrebné sa vždy v konkrétnom prípade pozrieť priamo na príslušnú zmluvu (napríklad ustanovenia upravujúce vyššiu moc) a neriadiť sa len všeobecnými odporúčaniami. A tiež platí to, že dohodnúť sa je vždy lepšie ako sa súdiť („aj zlý mier je lepší ako dobrá vojna").