logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Na energie padne viac ako 10 % príjmu

Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším podielom nákladov domácností na energie ku celkovým výdavkom. Viac ako polovica domácností vynakladá na účty za energie viac ako 10% z príjmu, čím sa nachádzajú v ohrození energetickej chudoby. S tým, že štát by mal podporovať nízkopríjmové domácnosti, ktoré čelia vysokým nákladom na kúrenie a elektrinu, súhlasí až 62,8% osôb.

Ventil

Ilustračné foto: Pixabay.com

Pre mnohých ľudí sa dostatočný prístup k energiám a základným podmienkam fungovania domácností ako je elektrická energia, či teplo v byte stáva čoraz väčším problémom. Pre túto širokú a komplikovanú problematiku sa využíva termín energetická chudoba. Vo svojom základnom popise sa označuje ako „neschopnosť vykurovať dom na adekvátnu (bezpečnú a pohodlnú) teplotu kvôli nízkym príjmom a neadekvátnemu (energeticky neefektívnemu) obydliu.“ Nie je to teda len otázka príjmov a výdavkov. Problémy môžu súvisieť aj so zlým stavom budovy, vybavením dostatočnou infraštruktúrou, či slabou informovanosťou. Dôležité však tiež zostáva, aby sme pri riešení  riešenia energetickej chudoby mysleli na budúce generácie a nastavili ich udržateľne, v súlade s našimi dekarbonizačnými cieľmi.

„Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení vlády zaviazala k riešeniu energetickej chudoby. Prišla však ďalšia zima a ohrozené domácnosti opäť zostávajú bez cielenej podpory. Trpia tým ľudia aj životné prostredie. Častejšie smogové situácie navyše zhoršujú naše zdravie a zvyšujú riziko infekčných ochorení,“ povedala Liliana Rástocká zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.

Riešenia problému energetickej chudoby ponúkajú vedci zo Slovenskej akadémie vied. Vedci vo výskumnej správe  ENERGETICKÁ CHUDOBA NA SLOVENSKU 2020: OD ANALÝZ K ODPORÚČANIAM PRE VEREJNÉ POLITIKY“ identifikovali tieto potreby:

Preto dnes v mene Slovenskej klimatickej iniciatívy posielame zodpovedným rezortom tieto otázky, ktoré následne verejne prediskutujeme v januári 2021:

  1. Chystá vláda legislatívnu zmenu v oblasti definície energetickej chudoby?
  2. Ktoré inštitúcie sú poverené riešením energetickej núdze, kto konkrétne problematiku zastrešuje?
  3. Ako zabezpečíte, aby riešenia energetickej núdze boli pre ľudí dostupné a udržateľné a zároveň nezvýšili podiel emisií skleníkových plynov?
  4. Budú udržateľné riešenia energetickej chudoby financované z Národného plánu obnovy a európskych zdrojov?

Doplňujúce informácie

Čo je v programovom vyhlásení vlády SR?

Zdroj: Slovenská klimatická iniciatíva