Trh práce ostáva napätý aj v úvode posledného štvrťroka. (Disponibilná) Nezamestnanosť v októbri atakovala (zatiaľ neúspešne) historické minimum z mája 2019, o tri stotiny ho však nateraz nezdolala. Posledné mesiace už však miera nezamestnanosti klesá viac menej len pod vplyvom tradičných sezónnych faktorov. Jej výraznejšiemu poklesu pritom nebráni nepostačujúci dopyt po nových zamestnancoch, ale skôr dlhodobé štrukturálne problémy na domácom trhu práce. Dopyt a ponuka po práci sa nestretávajú regionálne, odvetvovo ani kvalifikačne.
Dopyt po zamestnancoch sa koncentruje najmä do priemyslu na západe krajine. Ponuka je sústredená najmä na východe a na juhu stredného Slovenska. Až 16% nezamestnaných je pritom nezamestnaných dlhšie ako dva roky, čo predstavuje 0,9% ekonomicky aktívnej populácie. Títo nezamestnaní sú často bez kvalifikácie i pracovných návykov a teda len ťažko uplatniteľní na trhu práce. Počet dlhodobo nezamestnaných sa pritom od konca roka 2019 zásadnejšie nemení. Ďalších takmer 40% nezamestnaných je bez práce viac ako jeden rok. Silný trh práce už pritom načiera aj do tejto prvotnej kategórie dlhodobo nezamestnaných a ich počet sa postupne znižuje. Nedostatočná ponuka vhodnej domácej pracovnej sily sa teda premieta do rastúceho počtu neobsadených (voľných) pracovných miest, či zvýšeného dovozu pracovnej sily zo zahraničia. Počet cudzincov z mesiac na mesiac posúva historické maximum. V dôsledku nedostatku pracovnej sily v celom regióne a silnej konkurencie z krajín ako Nemecko, Rakúsko, či Česko prúdi nová pracovná sila na Slovensko prevažne z Ukrajiny a iných post sovietskych republík, či Ázie (India a juhovýchodná Ázia). Počet neobsadených miest takisto už atakuje, hoci zatiaľ neúspešne, historické maximá z konca roka 2019. Najviac voľných pracovných pozícií je na západe krajiny, pričom približne polovica voľných miest je dopytovaná domácim priemyslom. Posledné mesiace však začali pribúdať voľné pracovné pozície opäť aj v administratívnych službách, ktoré v prvej polovici roka nových nezamestnaných skôr dodával ako dopytoval nových zamestnancov.
Ilustračné foto: Seidenperle / Pixabay.com
Miera (disponibilnej) nezamestnanosti počítaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v októbri klesla o 0,08 pb. na 4,91% (137 tisíc) a za doterajším historickým minimom z mája 2019 (4,88%) zaostala už len o 3 stotiny. Októbrový pokles miery (disponibilnej) nezamestnanosti však bol opäť z veľkej časti už len dôsledkom tradičnej sezóny. Po štatistickom očistení o tradičné sezónne vplyvy (prepočet UniCredit Bank) klesla miera nezamestnanosti len nepatrne o 0,01 pb. na 4,99%. V medziročnom porovnaní sa pokles miery disponibilnej nezamestnanosti dokonca zmiernil z -0,22 pb na -0,20 pb (5 tisíc).
Po zohľadnení sezóny zaostávala nezamestnanosť za doterajším minimom z júla 2019 len o málo významnejšie, a to 0,16 pb. Ďalšiemu poklesu miery nezamestnanosti bráni najmä nesúlad medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile. Na svoje mantinely naráža predovšetkým trh práce na ekonomicky silnejšom západe krajiny. V októbri tu (sezónne očistená) miera nezamestnanosti ostala nezmenená na úrovni 3,67%. Naopak, na ekonomicky slabšom východe a juhu stredného Slovenska so stále relatívne väčšou zásobou voľnej pracovnej sily klesala – o 0,05 pb (sezónne očistené) na 8,03%.
V dôsledku nesúladu medzi ponukou a dopytom po práci sa rastúci dopyt po nových zamestnancoch v októbri viac ako na miere nezamestnanosti prejavil na počte voľných pracovných pozícií. Ich počet v októbri narástol o takmer 2 tisíc na 97,5 tisíc a za doterajším maximom z októbra 2019 zaostával už len o približne 2 tisíc. Po zohľadnení tradičných sezónnych vplyvov sa počet voľných miest v októbri zvýšil ešte o niečo výraznejšie – o 3 tisíc (resp. 3,0%), avšak za maximom z konca roka 2019 zaostával o podobné dve tisícky. Dynamika medziročného rastu voľných pracovných miest sa v októbri zrýchlila z 14,0% na 19,8%. Gro voľných pracovných miest (približne polovicu) dodáva domáci priemysel, pričom voľné pracovné miesta sa koncentrujú najmä na západe krajiny. V okolí Bratislavy a Trnavy úrady práce registrujú viac voľných pracovných miest ako nezamestnaných, v okolí Nitry a Trenčína porovnateľný počet. V priemere na Slovensku pripadá na jedno neobsadené voľné pracovné miesto 1,4 nezamestnaného, v regiónoch východného Slovenska až 6,7 v Košickom kraji a 9,5 v Prešovskom kraji. Na východe Slovenska pritom stále nájdeme aj okresy, kde na jedno voľné pracovné miesto čaká 50 a viac nezamestnaných – Sabinov, Gelnica a Stropkov (50-70 nezamestnaných). Kým na západe krajiny počet voľných miest prevažne rástol, v ekonomicky chudobnejších regiónoch Slovenska sa dodatočná ponuka pracovných miest pretavovala skôr do poklesu nezamestnanosti a zásoba voľných pracovných miest sa v októbri skôr stenčovala.
Ak by sa všetky voľné pracovné pozície podarilo obsadiť nezamestnanými registrovanými na úradoch práce, miera nezamestnanosti na Slovensku by bola nižšia až o 3,50 pb. a dosahovala by len 1,41%. Takýto scenár je však extrémne nepravdepodobný, a to v dôsledku nesúladu medzi ponukou a dopytom po práci, a to v kvalifikačnom i regionálnom smere.
Nedostatok vhodnej domácej pracovnej sily tlačí na jej dovoz zo zahraničia. Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku v októbri narástol (po zohľadnení sezóny) o ďalších 1,7% (resp. 2 tisíc) na 113,2 tisíc. Medziročne na Slovensku pracovalo o 13 tisíc viac cudzincov. Dynamika medziročného rastu sa v októbri zrýchlila z 12,2% na 12,6%. Aj v októbri platilo, že na domáci trh práce prichádzali noví zamestnanci najmä z Ukrajiny, bývalých sovietskych republík, Indie či juhovýchodnej Ázie. Naopak, počet zamestnancov z európskych krajín stagnoval alebo dokonca jemne klesal.
Výhľad
Rastúca, hoci spomaľujúca, ekonomika bude pravdepodobne i v závere roka posielať nové požiadavky na zamestnancov. Trh práce je však dlhodobo relatívne napätý a vykazuje čoraz silnejšie známky prehrievania. Štrukturálne nerovnováhy na domácom trhu práce, kvalifikačné i regionálne, tak budú i v nasledujúcich mesiacoch brániť citeľnejšiemu poklesu miery nezamestnanosti, a to i napriek pretrvávajúcemu dopytu po novej pracovnej sile. Na prelome rokov mieru nezamestnanosti už tradične dočasne navýšia aj tradičné sezónne faktory (ukončenie sezónnych prác, predovšetkým v stavebníctve).
Konsolidácia a očakávané spomalenie ekonomického rastu v budúcom roku (aj pod vplyvom očakávaného zavedenia amerických ciel na dovozy z Európy) uľavia domácemu trhu práce len čiastočne. Akokoľvek, krátkodobo sa môžu prejaviť aj na jemnom, dočasnom, náraste miery nezamestnanosti. Nerovnováha na trhu práce sa pravdepodobne nebude zmierňovať ani v nasledujúcich rokoch. Práve naopak, starnutie populácie a postupný pokles ekonomicky aktívnej populácie ju budú ďalej zvýrazňovať.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. pobočka zahraničnej banky