Nákup tlačiarne, alebo iného elektrospotrebiča je pre každého finančne náročná záležitosť. Ak chcete usporiť na nákladoch nemusíte si tieto zariadenia kupovať, stačí si ich len prenajať. Rovnako vás nemusí trápiť ani recyklovanie. O všetko sa postará predajca v rámci operatívneho lízingu.
Operatívny lízing alebo prenájom zariadení je čoraz obľúbenejšou formou zabezpečenia zariadení. Stretnúť sa s ním môžete pri nákupe aut, mobilných zariadení, alebo obstarávaní kancelárskych multifunkčných zariadení. Princíp fungovania operatívneho lízingu je veľmi jednoduchý. Multifunkčné zariadenie si od predajcu, výrobcu nekupujete, ale prenajímate za presne definovaných zmluvných podmienok. Platíte tak jednu mesačnú sumu (paušál). Je to podobné ako v prípade mobilných operátorov. Operatívny lízing v sebe skrýva viacero pozitív. Jednak je to veľmi komfortná služba, pretože celkovú starostlivosť o kupované zariadenie preberá dodávateľ. Súčasne si uvoľníte finančné prostriedky na nákup iného tovaru. V prípade multifunkčných zariadení tak môžete vďaka operatívnemu lízingu získať novšie a výkonnejšie zariadenia, tlačiť lacnejšie, mať záruku na prevádzku počas celej doby životnosti zariadení, ale aj automatickú údržbu a zásobovanie. V prípade automobilu predajca prostredníctvom operatívneho lízingu preberá celú správu a administratívu od nákupu automobilu, cez jeho registráciu a kompletné poistenie až po administráciu čerpania pohonných hmôt a technické prehliadky.
O elektroodpad sa nestaráte
Lízingová zmluva môže byť uzatvorená na rôzne dlhé obdobie. Zväčša je to na štyri roky. Predajca po uplynutí tohto obdobia vymení vaše zariadenie za nové. Súčasne je povinný postarať sa o recykláciu tohto zariadenia v súlade s platnou legislatívou. Odpadnú vám tak večné starosti čo s veľkými kopírovacími zariadeniami, ktoré už dávno neslúžia svojmu účelu. Ak by ste ich chceli recyklovať vo vlastnej réžii, stalo by vás to ďalšie investície. Operatívny lízing je tak ekologickou a finančnou alternatívou, pri ktorej odpadajú nielen problémy so „zbavovaním sa“ starých elektrozariadení, ale aj ekologicky si počínate už aj pri ich samotnej prevádzke. „Vďaka operatívnemu lízingu získa zákazník najaktuálnejší model zariadenia, ktorý sa po štyroch rokoch vymení za nový. Je to efektívny spôsob ekonomického aj ekologického správania,“ konštatuje Tomáš Kopecký zo spoločnosti Konica Minolta Slovakia. Dobrým príkladom sú samotné tonery. Predajca sa v rámci prenájmu stará o kompletnú dodávku tonerov, ako aj servis a pravidelnú údržbu. Moderné polymerizovaného tonery dokážu znížiť emisie CO2 až o polovicu. Vyberajte si aj tlačiarne s tonermi vyrobených z biomasy. Prostredníctvom operatívneho lízingu sa môžete získať moderné zariadenie, ktorá tak nezaťažuje životné prostredie.
Čo s elektroodpadom urobí predajca?
Niektorým z vás mohlo napadnúť, že je predsa neekologické zbavovať sa funkčných zariadení len preto, že skončil zmluvne dohodnutý operatívny lízing. Ak je zariadenie nezvratne poškodené, predajca sa postará o recykláciu. Prípadne sa môžu použiť náhradné diely do iných zaradení. Neraz sú zariadenia funkčné a bezchybné. V takom prípade máte možnosť si zariadenie odkúpiť za zostatkovú sumu, alebo predajca využije vyradené zariadenie na sociálne účely. Neraz sa stretávame, že niektorí výrobcovia venujú svoje použité zariadenia domovom dôchodcov, detským domovom, alebo sociálnym zariadeniam. Operatívny lízing tak môže plniť nielen ekologickú, ale aj sociálnu funkciu.
Zdroj: Konica-Minolta, Ilustračné foto: Pixabay.com