Leto je obdobím slnka, tepla a dovoleniek. Pre mnoho ľudí znamená relaxáciu, cestovanie a čas strávený s rodinou a priateľmi. Ako sa však zdá, leto môže mať významný vplyv na pracovnú produktivitu. Zaujíma vás, aké faktory ovplyvňujú produktivitu v rôznych odvetviach počas tohto teplého obdobia? Prinášame vám pohľad na tento jav prostredníctvom názorov šiestich rôznych zástupcov firiem, ktorí nám prezradili, ako leto ovplyvňuje ich pracovné rutiny, návyky a efektivitu.
Klimatizácia zvyšuje produktivitu
Podľa Tomáša Zadáka, CEO digitálnej a brandingovej agentúry Ler Studio, má teplota v kanceláriách zásadný vplyv na produktivitu tímu. Na základe skúseností z rôznych sezón si uvedomili, že práca v klimatizovaných priestoroch v lete zvyšuje efektivitu až o 40 % v porovnaní s vyššími teplotami nad 26 °C. Tento rozdiel v produktivite je bežný a zohľadňujú ho v období nižšieho dopytu. Hoci pracujú v pokojnom tempe a bez stresu, pravidelné klimatizované kancelárske prostredie s vonkajšími žalúziami a sú kľúčom k udržaniu pracovného flow. Tím si tiež rád dopraje relaxáciu ako posedenie v parku alebo grilovačku pri bazéne. Voľné chvíle využíva na brainstorming a zdokonaľovanie procesov.
Letné radosti vs. pracovné nasadenie
Tomáš Vacek, partner reklamnej agentúry Contexto, zdôrazňuje, že ako každý iný jedinec má aj on túžbu si užiť leto plnými dúškami, vychutnávať cestovanie a všetky ďalšie radosti, ktoré s týmto obdobím prichádzajú. Napriek tomu však zostáva verný svojmu pracovnému postupu, ktorý sa pod vplyvom vysokých teplôt nijako neupravuje. Dokáže pracovať efektívne aj za horúcich dní a je otvorený využiť klimatizáciu, pokiaľ by to situácia vyžadovala.
Ilustračné foto: Freepik.com
Pružnosť, pláž a kreativita
Podľa Ondreja Tylečka, generálneho riaditeľa kreatívnej agentúry Fairy Tailors, reklamný biznis nepozná uhorkovú sezónu, a tak aj v lete sa pracuje s nevídanou energiou. Kľúčovým rysom je pružnosť voči klientom, keď sa termíny projektov ladia podľa ich dovoleniek. Nezávislosť je však aj na programe dňa – počas letných mesiacov niektorí zamestnanci pracujú z pláže alebo svojich obytných áut. Pre úspešné projekty v tomto režime je kľúčová nadpriemerná osobná zodpovednosť a výkonné aplikácie pre projektové riadenie a komunikáciu. Aby boli pracovne fit, dbajú na dostatočný prísun tekutín, ľahkú stravu a plánovanie práce na časové pásma s menším slnečným žiarením - ráno a neskôr večer.
Umenie letného vyváženia
Jan Večerka, zakladateľ a CEO crowdfundingovej platformy BrikkApp si ako vášnivý cestný cyklista vychutnáva dlhé letné dni, ktoré mu umožňujú skĺbiť pracovné povinnosti so športovými aktivitami. Ján nielenže stíha všetky pracovné úlohy, ale má aj čas na tréningy pred alebo po práci, a to ako cyklista, tak aj ako otec dvoch detí, s ktorými môže tráviť čas na ihrisku. Z pracovného hľadiska pre neho letné mesiace neznamenajú obmedzenia v klimatizovanej kancelárii. Naopak, využíva čas, keď mnohí partneri a kolegovia odpočívajú, na plánovanie, konceptuálne úlohy a dobiehanie restov. Letná rodinná dovolenka potom pre Jána predstavuje dôležitý spôsob, ako nabrať novú energiu do nadchádzajúcich mesiacov práce.
Leto ako motor produktivity
Podľa Jany Večerkovej, zakladateľky a riaditeľky intenzívnych kurzov programovania Coding Bootcamp Praha, má teplo v lete pozitívny vplyv na jej produktivitu. Jednoduchšia voľba oblečenia a príjemné svetlo vonku jej umožňujú sústrediť sa na prácu efektívnejšie. Dĺžka dňa tiež zohráva dôležitú úlohu, najmä pre aktivity pred a po pracovnej dobe. Plánované dovolenky potom pridávajú štruktúru a minimalizujú sklony k skladaniu úloh na neskôr. Jana tiež zdôrazňuje, že vo vyšších teplotách klimatizovaná kancelária nepredstavuje problém, avšak téma optimálnej teploty je častým debatným bodom s kolegami. Dovolenková sezóna pre ňu znamená možnosť zamerať sa na strategické plánovanie a koncepčné úlohy, na ktoré v bežnom zhone často nie je toľko času.
Well-being je nevyhnutný
Michal Hotmar zo spoločnosti RIM verí, že sú letné mesiace určené na odpočinok a nabratie novej energie. Vonkajšie počasie zohráva dôležitú úlohu v pracovnom výkone. Vysoké teploty môžu sťažiť koncentráciu a sústredenie na prácu, pričom zamračené a daždivé dni môžu spôsobiť únavu. Michal zdôrazňuje, že starostlivosť o well-being v kancelárii je nevyhnutná. Okrem toho, čerpanie dovolenky môže spomaliť rozhodovacie procesy, pretože kolegovia nie sú vždy k dispozícii. Michal upravuje svoj pracovný režim tak, že prichádza do práce o hodinu až dve skôr, aby sa vyhol popoludňajšej horúčave. Tým zaisťuje pokojnejšie a sústredenejšie prostredie pre prácu. Ostatné pracovné rituály si však snažia ponechať bez zmien.
Zdroj: RIM CZ