Pandémie koronavírusu, ktorá sa stala akýmsi symbolom prvej polovice roka 2020, určite nebola ničím veselým a je možné, že nás do budúcnosti ešte trocha potrápia aj jej následky. Na druhej strane ale v niektorých oblastiach zanechala pozitívne zmeny a návyky, na ktoré sme predtým neboli zvyknutí. Poďme sa spoločne pozrieť na krízu z trochu iného uhla a zhodnotiť jej prínosy.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Práca z domova: predtým nemysliteľná, dnes štandard
Aj keď pred krízou sa mnohé firmy bránili prácu na home office, počas krízy veľa lídrov zistila, že na tomto systéme vlastne nie je nič zlé. Mnohí zamestnanci dokonca z domova pracujú efektívnejšie. "Práca na diaľku môže fungovať len s ľuďmi, ktoré už máte nejakú dobu otestované - buď u vás boli nejakú dobu fyzicky a alebo naopak máte otestované na niekoľkých projektoch. Tým, že sme zameraní skôr na hodnotenie výsledkov než na čokoľvek iného, zaujíma nás u práce splnený termín a či je hotová správne," potvrdzuje Ján Skovajsa, CEO firmy myTimi, že prítomnosť v kancelárii naozaj nie je nevyhnutná. "Výhodou je určite ušetrený čas za cestu do práce, možnosť prispôsobiť si pracovné podmienky, ktoré vám vyhovujú, bez obzerania na kolegov, v tom ale spočívajú aj úskalia, prichádzate o možnosť interakcie s kolegami, najmä, ak niečo horí," dodáva Věra Burešová, hlavné výživová poradkyňa z NATURHOUSE.
Digitalizácia: čas premýšľať nad inováciami
Výrazným prínosom, ktorý je čiastočne spojený s home office, je digitalizácia. V čase, keď všetko muselo fungovať na diaľku, začali moderné nástroje užívať nielen firmy, ale tiež napríklad školy. Vďaka kríze sa zistilo, že veľa vecí sa dá zjednodušiť a zrýchliť. Niektoré firmy k moderným technológiám pristúpili nielen v rámci obmedzení osobného kontaktu, ale aj preto, že kríza priniesla čas na zváženie inovácií a takisto bolo potrebné podniknúť kroky na prežitie biznisu. "Digitalizáciu si môžeme predstaviť ako prechod zo zastaraných spôsobov práce k moderným pracovným postupom takým spôsobom, aby využité technológie pracovali pre ľudí, nie proti nim. Účelom digitalizácie je určitá úroveň automatizácie, ktorá by mala viesť k úspore času, a tým väčšej spokojnosti a efektivite zamestnancov i zákazníkov. V neposlednom rade prináša digitalizácia lepšie strategické rozhodnutia na základe analýzy vnútropodnikových a obchodných dát," opisuje Daniel Blažek, Managing director digitálnej agentúry Bold Interactive
Čas s rodinou: uvedomenie, ako veľmi nám chýbal
Po dlhej dobe sme mali príležitosť sa zastaviť a museli sme tráviť veľa času so svojou rodinou doma, čo v mnohých prípadoch prinieslo pár konfliktov, ale najmä väčšie zblíženie. Vzťahy s rodinou sú niečo, o čo by sme mali starať stále, a vďaka kríze si to mnoho ľudí uvedomilo. "Aj teraz si nastavte spoločné chvíle so svojou rodinou, blízkymi ako prioritu, nie ako aktivitu, na ktorú možno zostane, možno nezostane trocha času. Vážte si, že ich máte a starajte sa o vaše vzťahy, aby zostali pevné," radí Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný riaditeľ centra HEALTHY-LIFE s.r.o.
Hygiena: čisté ruky sú základ
Na dôkladnej hygiene si teraz dávame záležať viac ako inokedy. Koronavírusová pandémia nás donútila viac sa zaujímať o to, s čím dennodenne prichádzame do styku, viac myslíme na časté umývanie rúk a väčšina z nás možno prvýkrát siahla po dezinfekčných prípravkoch.
Ekológia: koronavírus prečistil vzduch
Obmedzenie leteckej a automobilového prevádzky aj odstávka mnohých tovární a celková menšia spotreba umožnili prírode si oddýchnuť, oddýchnuť a oživiť sa. Aj podľa satelitných záberov výrazne ubudla koncentrácia oxidu uhličitého a prečistila sa voda, čo možno pozorovať napríklad v benátskych kanáloch. Postupný návrat k normálu môže prírode opäť uškodiť, a preto nastáva chvíľa si uvedomiť, že by sme si našu planétu mali šetriť, pretože žiadnu inú nemáme.
Empatia: vieme si navzájom pomôcť
Pandémia ukázala, že vo chvíli, kedy nám nie je dobre, vieme sa spojiť a pomôcť potrebným. Napríklad tým, že sa polovica národa odhodlá a začne šiť rúška pre všetkých, ktorí majú nedostatok, pomôžeme a vyjadríme vďaku lekárom a zdravotným sestrám v prvej línii alebo zaistíme nákup pre suseda seniora. Empatia a súcit s ostatnými sú dôležité pre pochopenie ľudí okolo nás a pomôžu aj nám samotným. "Ak sa pokúsite utrpenie iných počúvať a pochopiť ho, možno zistíte, že sa tým vaše vlastné trápenia zmenší, pretože sa na neho prestanete toľko sústrediť," radí Stanislav Petříček, zakladateľ bistRAWveg, popularizátor zdravého životného štýlu pre manažérov, spolumajiteľ spoločnosti TP Consulting.
Zdroj: citované spoločnosti