logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Pokles nezamestnanosti sa zmiernil

Pokles nezamestnanosti sa v máji mierne spomalil, a to i v dôsledku registrácie absolventov vysokých škôl na úradoch práce. A hoci bude ich registrácia pokračovať ešte aj v júni, už máj naznačil, že aj tento rok by mohlo pokračovať zmierňovanie tohto efektu, t.j. aj tento rok sa na úradoch práce pravdepodobne registrovalo menej absolventov vysokých škôl ako v predchádzajúcom roku – v máji o cca 400, resp. takmer 20%. Dôvodom je demografia, t.j. menší počet absolventov (napriek rastúcemu podielu populácie pokračujúcej v štúdiu na vysokej škole) i silenejší trh práce, ktorý okamžite absorbuje podstatnú časť absolventov, najmä s vysokoškolským vzdelaním. Registrácia absolventov však ani zďaleka nevysvetľuje celé zmiernenie poklesu nezamestnanosti, ktoré sme videli v máji.

Absolvent

Ilustračné foto: Pixabay.com

Pokles nezamestnanosti sa zmiernil aj po očistení o tento efekt, čo by mohlo ukazovať na začínajúcu slabosť domáceho trhu práce. Počet nezamestnaných, ktorých sa v máji podarilo umiestniť na trhu práce sa medziročne znížil takmer o desatinu a po zohľadnení tradičnej sezóny bol najnižší od konca roku 2012. To by potvrdzoval naše dohady, že cyklické spomalenie ekonomiky neobíde ani slovenský trh práce. Počet voľných pracovných miest síce aj v máji nepatrne rástol a vyšplhal sa na nové historické maximum tesne nad úrovňou 92 tisíc, avšak tento nárast je možné v plnej miere pripísať priaznivej sezóne. Po štatistickom očistení o sezónu (prepočet UniCredit Bank) počet pracovných miest nevzrástol už tri mesiace v rade, pričom aj ich nárast v prvých dvoch mesiacoch roka mal pravdepodobne prevažne technický charakter (zmena legislatívy nútia hlásiť na úrade práce každé nové obsadzované pracovné miesto). Ochladzovanie slovenského trhu práce tak začína naberať jasnejšie kontúry. Stále však nie je ani zďaleka dôvod na paniku. V našom základom scenári naďalej očakávame, že ekonomika zvoľní rast, avšak ten by mal stále tvoriť nové voľné miesta v ekonomike, hoci v menšom rozsahu ako v posledných rokoch. Pokles nezamestnanosti by sa tak mohol dočasne zmierniť, resp. zastaviť, avšak dramatický nárast nezamestnanosti sa nateraz (bez tvrdého Brexitu, amerických ciel a podobne) javí ako extrémne málo pravdepodobný. 

Miera nezamestnanosti (disponibilná) podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny teda v máji poklesla „len“ o 0,02 pb. na 4,88%. Bez registrácie absolventov vysokých škôl by bol pokles o približne 0,07 pb. Výraznejší, avšak stále by zaostával za mierou poklesu z predchádzajúcich mesiacov, ktorá sa pohybovala na úrovni okolo 0,13 pb. mesačne. Po štatistickom zohľadnení tradičnej sezónny (prepočet UniCredit Bank) nezamestnanosť v máji klesla o 0,03 pb na 5,00%. V medziročnom porovnaní sa pokles nezamestnanosti v máji zmiernil z 0,52 pb na 0,49 pb (t.j. 14 tis. nezamestnaných).

Na Slovensku naďalej evidujeme akoby dva paralelné trhy práce. Miera nezamestnanosti klesala v máji prevažne v ekonomicky slabších regiónoch juhu stredného a na východnom Slovensku. Aj tu však môžeme v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi hovoriť o zmiernení dynamiky poklesu nezamestnanosti, keď v tejto časti Slovenska jej miera klesla o 0,10 pb. na 9,05%. Výraznejšie tu už nepribúdali ani nové voľné pracovné pozície, najmä v Prešovskom kraji ich dokonca ubudlo. Na jedno pracovné miesto je tu na úradoch práce stále registrovaných 4 (Banskobystrický kraj) až 5 (Košický a Prešovský kraj) nezamestnaných. Oslabenie v oblasti voľných pracovných pozícií dáva tušiť, že ani nasledujúce mesiace v tejto časti Slovenska neprinesú návrat nezamestnanosti k výraznejším poklesom.

Naopak, ekonomicky silnejšie regióny západného Slovenska v máji nevykázali pokles nezamestnanosti a jej miera sa tu nepatrne zvýšila o 0,01 pb. na 3,31%. Ďalší pokles nezamestnanosti v tejto časti však nebrzdí až tak slabnúci ekonomický rast. Miestny trh práce naďalej vykazuje akútny nedostatok voľnej pracovnej sily a zastavenie poklesu nezamestnanosti sa tu dá pripísať skôr slabej ponuke pracovnej sily (nezamestnanosť vo viacerých okresoch už nemá v podstate ani kam klesať). Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky i Nitriansky kraj aj naďalej vykazujú viac voľných pracovných pozícií ako je počet (disponibilný) nezamestnaných registrovaných na miestnych úradoch práce. Počet voľných pracovných pozícií pritom v tejto časti Slovenska aj v máji ďalej rástol. Výnimkou bol len Žilinský kraj.

Výhľad

Spomaľujúca ekonomika bude generovať čoraz menej pracovných miest a postupne schladzovať aj domáci trh práce, čo naznačili už aj májové čísla. Nové pracovné miesta by mali pribúdať najmä na západe krajiny, kde je už zásoba vhodnej pracovnej sily vyčerpaná. V ekonomicky slabších regiónoch Slovenska sa naopak nedá vylúčiť, že už v závere tohto roka by sme tu mohli pozorovať i nepatrný nárast miery nezamestnanosti. Ešte viac by sa tak mala zvýrazniť heterogenita pracovného trhu na Slovensku, kde v zásade fungujú dva paralelné trhy (jeden na západe a severozápade a druhý na juhu stredného Slovenska a na východe). V dôsledku nízkej mobility časti pracovnej sily tak budú viacerí zamestnávatelia na západnom Slovensku stále odkázaní na dovoz pracovnej sily zo zahraničia alebo (v horšom prípade) budú nútení prehodnotiť svoje plány ďalšej expanzie v tomto regióne.

Zdroj:UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.