Z posledných projektov, na ktorých sa podieľala významná britská architekta irackého pôvodu Zaha Hadid (31. 10. 1950 – 31. 3. 2016), bol medzi prvými dokončený Port House v Antverpách. Vertikálna nadstavba s renováciou a premenou bývalej požiarnej stanice na moderné hlavné sídlo úradu antverpského prístavu spája staré s novým a je zďaleka viditeľným symbolom budúcnosti námorného obchodu.
Moderná odpoveď na historický kontext
Z pozície druhého najväčšieho komerčného prístavu v Európe majú Antverpy významnú úlohu v medzinárodnom námornom aj vnútroštátnom obchode. Prístav, ktorý vytvára množstvo pracovných miest nielen v Antverpách, ale vďaka obchodným partnerom aj celosvetovo, si tak žiada reprezentatívne priestory, udržateľné a odolné do budúcnosti. Motívom výzvy v roku 2007 bolo vybudovať nové úradné sídlo v prístave Antverpy, ktoré bude reprezentovať hodnoty firmy ako interne pre 500 zamestnancov z oblasti techniky a administratívy, tak aj externe na lokálnom i medzinárodnom trhu. Potreba novej kancelárskej budovy pre prístavný úrad a želanie udržať pamiatkovo chránenú hanzovnú* budovu bývalej hasičskej stanice na Mexico Island v antverpskom doku Kattendijk viedli k verejnému prísľubu zo strany flámskeho stavebného úradu a Antverpského prístavného úradu, že východiskovým zadaním súťaže bude ponechať pôvodný objekt a budovu transformovať.
Foto: Schüco, Zaha Hadid Architects
Ateliéry Zaha Hadid Architects sa spolu s poradenskou firmou pre kultúrne dedičstvo Origin intenzívne zaoberala históriou miesta i samotnej budovy. Rozhodnutie prikloniť sa k vyvýšenej nadstavbe existujúceho objektu namiesto susediacej prístavby vyplynulo z historickej analýzy. Návrh odkazuje na vežu, pôvodne zamýšľanú k budove v hanzovnom štýle, ktorá mala byť jej významným a z diaľky viditeľným znakom či orientačným bodom. Čo sa v minulosti nezrealizovalo, bolo teraz naplnené skrz modernú nadstavbu. Jej signálny efekt je typickou referenciou pre Antverpy ako "mesto diamantov" a jej tvar, podobajúci sa trupu lode, symbolizuje námorný obchod v prístave Antverpy. Rovnako dôležitá pre návrh a zásadná pre rozhodnutie prikloniť sa k vertikálnemu rozšíreniu bola podoba fasády starej hasičskej stanice, ktorú tvoria štyri rovné steny. Horizontálna prístavba by tak bola bývala zablokovala minimálne jednu stranu objektu a ovplyvnila hierarchiu fasády. Nová budova pôsobí dojmom, akoby plávala nad tou pôvodnou. Triezva hranatá odolnosť existujúceho objektu kontrastuje s dynamikou zakriveného plášťa novej budovy, ktorý reprezentujúce princíp samostatne plávajúcej fasády ako organického objektu.
Fasáda, ktorá vytvára dojem pohyblivých vĺn
S citlivým odkazom na existujúcu budovu a samotnú lokalitu nová štruktúra dokazuje, že nie je obyčajnou ikonickou dominantou, ale že dokáže zapadnúť do širšieho kontextu. Umiestnená na pomedzí medzi mestom a prístavom, pôsobí nová nadstavba ako predok lode smerujúcej k Šelde, čím celý objekt prepája s touto riekou, okolo ktorej boli Antverpy vybudované. Tiež vnútorné priestory novostavby svojou dynamikou pripomínajú loď. Početné výhľady na prístav, mesto a rieku sa naskytujú zo svetlých miestností s presklenou panoramatickou fasádou.
V obklopení vodou presklená fasáda nadstavby vytvára dojem pohyblivých vĺn a reflektuje meniace sa mraky a farby na oblohe. Výsledkom spoločnej práce architektov, projektantov a technikov firmy Schüco je špeciálna konštrukcia zostavená z trojhranných segmentov, ktorá skrz ploché sklenené dosky vytvára zdanlivo hladké krivky. Väčšina trojuholníkových prvkov je transparentná, niektoré nepriehľadné. Ich precízna kombinácia zabezpečuje dostatočný prísun denného svetla do objektu bez prebytočného slnečného žiarenia. Zmes presklených a nepriehľadných fasádnych jednotiek opticky skresľuje objem novej nadstavby a sprostredkúva exkluzívne výhľady do okolia. Búrlivý zvlnený vzhľad zdôrazňujú ploché fasádne spoje na južnej strane, ktoré postupne prechádzajú do 3D stvárnenia na severe. Novostavba pôsobí ako transparentný celok, ktorého povrch sa mení s intenzitou denného svetla. Podobne ako rozbúrené vody okolitého prístavu, odráža fasáda premenlivé svetelné podmienky.
Foto: Schüco, Zaha Hadid Architects
Udržateľný a efektívny dizajn
Vnútorné nádvorie hasičskej stanice bolo opatrené presklenou strechou a premenené na recepciu objektu Port House. Z tohto centrálneho átria môžu návštevníci vstúpiť do verejnej čitárne a knižnice, umiestnené v hale, kde predtým bola hasičská technika, a ktorá bola starostlivo obnovená a transformovaná. Panoramatické výťahy poskytujú priamy vstup do novej nadstavby cez vonkajší betónový most medzi pôvodnou zástavbou a rozšírením a ponúkajú nádherné výhľady na mesto i prístav. Požiadavka prístavného úradu na kancelárie s vysokou komunikačnou hodnotou bola naplnený prostredníctvom spoločenských priestorov typu reštaurácia, konferenčné miestností a auditórium, ktoré sa nachádzajú uprostred horného podlažia existujúceho objektu a v spodnom podlaží novostavby.
S využitím energetického poradenstva firmy Ingenium vyvinuli architekti ateliéru Zaha Hadid Architects udržateľný a energeticky efektívny dizajn, ktorý v rámci environmentálnej certifikácie BREEAM získal hodnotenie "veľmi dobrý". Napriek výzvam k integrácii novej budovy vedľa pamiatkovo chráneného objektu bolo - vďaka implementácii účinných stratégií v každej fáze výstavby - možné dosiahnuť udržateľného dizajnu vo vysokom štandarde. Geotermálny systém čerpania vody z 80 metrov pod zemou do viac ako 100 lokácií v budove slúži na kúrenie i chladenie. V pôvodnej budove je použitý systém chladiacich nosníkov a pri novostavbe potom systém chladiacich stropov. Tlakové splachovače a detektory pohybu na toaletách znižujú spotrebu vody, systémy automatizácie a optimalizácie slnečné kontroly zase minimalizujú potrebu umelého svetla. Pozícia pri rieke takisto napomohla k udržateľnej výstavbe, lebo bolo možné prepravovať materiál a stavebné komponenty po vode priamo na stavenisko.
Nový Port House v Antverpách je príkladom citlivého spracovania historického odkazu a potrieb danej lokality v spravodlivom meradle. Zároveň sebavedome ukazuje smerom do budúcnosti, a to svojou formou, udržateľnosťou, konceptom i výrobnými postupmi. Je to trblietavý diamantový maják, viditeľný pre celý svet.
* Hanza - bol zväz nemeckých obchodných miest, ktorý prevádzkoval diaľkový obchod.
Detaily projektu:
Názov projektu: Port House
Miesto: Antverpy, Belgie
Klient: Úrad antverpského prístavu, Belgicko
Architekt: Zaha Hadid Architects (ZHA), Londýn (Veľká Británia)
Design: Zaha Hadid, Patrik Schumacher
ZHA project director: Joris Pauwels
ZHA project manager: Jinmi Lee
Stavbyvedúci: Bureau Bouwtechniek, Antwerp, Belgium
Štrukturálne projektovanie: Studieburo Mouton Bvba, Ghent, Belgium
Energetická technika: Ingenium Nv Acoustic, Bruges, Belgium
Akustika: Daidalos Peutz, Leuven, Belgium
Reštaurátorské poradenstvo: Origin, Brussels, Belgium
Fasádna konštrukcia: Groven+, Liège, Belgium
Plochy: doterajší objekt: 6 600 m2, novostavba: 6 200 m2
Výzva / súťaž: 2007
Dokončenie: 2016
Systémy Schüco: Špeciálna hliníková fasádna konštrukcia
Zdroj: Schüco