Stavebníctvo na Slovensku sa nevie spamätať a od krízy sa stále prepadá. Z mesiaca na mesiac sa stavia menej. „Stavebná produkcia na Slovensku z roka na rok klesá. V krízovom roku 2009 medziročne klesla o viac ako 11%. Počas ďalších dvoch rokov 2010 a 2011 bol pokles o niečo miernejší. Vlani sa ale medziročný prepad stavebnej produkcie prehĺbil,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská. A prvých päť mesiacov roka 2013 pád pokračuje. Ukazujú to čísla Štatistického úradu SR.
Oproti roku 2008 sa u nás v súčasnosti stavia o viac ako tretinu menej. Makroekonóm Tatra banky Boris Fojtík tvrdí, že pred krízou sa stavalo priveľa nových budov. „Pre rezidenčný trh bolo špecifické aj výrazne prehriatie v roku 2008 a previs ponuky nad dopytom. Táto nerovnováha sa do značnej miery skorigovala a dnes už vidíme prvé náznaky zlepšenia,“ hovorí Fojtík.
Od vypuknutia krízy sa mnohé projekty na výstavbu nových budov stopli.. „Výrazne menej sa stavia aj infraštruktúrnych projektov, čo súvisí s rozhodnutím minulej vlády zastaviť prebiehajúce tendre na výstavbu diaľnic,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž. Darí sa však tým, ktorí rekonštruujú, opravujú a zatepľujú budovy, pripomína Baláž.
Vyhliadky na výraznejšie zlepšenie nie sú. „O predkrízových úrovniach nemôže byť ani reč. Podľa indikátora ekonomického sentimentu nálada v stavebnom priemysle zaostáva pomerne výrazne za dlhodobým priemerom,“ hovorí Sadovská. Tak skoro sa nedočkáme najmä boomu výstavby komerčných nehnuteľností. Práve tie „sú veľmi silne naviazané na ekonomický rast a ten je momentálne veľmi nízky a jeho oživenie bude relatívne pomalé a preto sa impulz z tejto časti stavebnej produkcie nedá očakávať,“ pripomína Fojtík. No oživenia by sa mohla dožiť výstavba infraštruktúry. Vláda Roberta Fica má totiž v pláne pokračovať vo výstavbe diaľnic. Ak sa plány naplnia, mohli by sme byť podľa Fojtíka už v druhom polroku svedkami prvých náznakov stabilizácie stavebníctva.
Zdroj: aktualne.atlas.sk, Autor: Stanislava Luppová