logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Prácu po škole je dobré hľadať už v lete

Po ukončení štúdia si mnohí mladí ľudia plánujú najmä užiť svoje posledné prázdniny a premýšľanie o nástupe do zamestnania odkladajú na neskôr. Odborníci však čerstvým absolventom radia, aby s hľadaním práce začali už počas letných mesiacov. Prečo? Zástupcovia Asociácie personálnych agentúr Slovenska na to vidia viacero dôvodov, no za najdôležitejšie považujú tieto tri.

1. Konkurenčná výhoda

Typickým letným javom je sezónny výkyv v hľadaní práce. „Podľa údajov z viacerých pracovných portálov a štúdií zameraných na trh práce vieme, že aktivita uchádzačov o zamestnanie má počas letných mesiacov tendenciu klesať,“ potvrdzuje Zuzana Rumiz, generálna manažérka agentúry ManpowerGroup a prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS).

Pixabay.com

Ilustračné foto: Pixabay.com

No a menej uchádzačov o zamestnanie logicky znamená menšiu konkurenciu adeptov na dané pracovné miesto, a tiež väčšiu šancu zaujať potenciálnych zamestnávateľov. „Pri menšom počte žiadostí majú zamestnávatelia napríklad viac času venovať sa jednotlivým kandidátom. Môžu tak dôkladnejšie preštudovať životopisy a žiadosti absolventov a lepšie oceniť ich kvality,“ vysvetľuje odborníčka. Absolventi, ktorí si začnú hľadať prácu skôr – už v čase, kým si ostatní užívajú prázdniny, tak môžu mať vyššiu šancu získať dobrú pracovnú pozíciu.

2. Skoršia finančná nezávislosť

Ďalším dôvodom, prečo je po skončení školy rozumné začať si hľadať prácu už v lete, je rýchlejšie dosiahnutie finančnej nezávislosti. „Nájdenie vhodného zamestnania môže byť otázkou týždňov aj mesiacov, kedy absolvent reaguje na ponuky na pracovných portáloch, posiela životopisy, prípadne chodí na pracovné pohovory. Aj keď teda začne mladý človek s hľadaním práce skôr, neznamená to, že do nej hneď aj nastúpi. Pokojne sa môže stať, že si popritom užije v lete aj dostatok voľna,“ pripomína viceprezident APAS a obchodný riaditeľ personálnej agentúry PROPLUSCO Peter Uličný.

Tým absolventom, ktorí chcú získať vlastné finančné prostriedky čo najskôr, preto personalisti odporúčajú využiť aj príležitosti na letné brigády. „Tieto peniaze môžu použiť napríklad na rôzne kurzy či tréningy, ktoré im pomôžu nadobudnúť ďalšie zručnosti užitočné v ich budúcej kariére, a nebudú sa pritom musieť spoliehať na finančnú podporu od rodičov,“ dodáva Uličný.

3. Skúsenosti a budovanie siete kontaktov

A nakoniec tá najväčšia pridaná hodnota, ktorá podľa slov prezidentky APAS spočíva v získavaní nových skúseností a profesionálnej siete. „Kontakty, ktoré si absolventi vytvoria na začiatku svojej kariéry, im môžu poskytnúť dôležité odporúčania a referencie. Tieto odporúčania sú často významné pri hľadaní nových pracovných príležitostí alebo pri neskoršom povýšení v rámci súčasnej práce,“ upozorňuje Z. Rumiz a pokračuje: „Pri skorom nástupe do pracovného prostredia môžu absolventi stretnúť skúsených odborníkov, ktorí im poskytnú cenné rady, usmernenie a mentoring. No nejde len o kolegov, ale aj o klientov, dodávateľov a ďalších profesionálov v odvetví. Práve tieto kontakty môžu byť kľúčové pri hľadaní budúcich pracovných príležitostí alebo pri rozširovaní podnikania.“

Cesta k vysnívanej práci býva totiž dlhodobý proces, ktorý môže začať aj menej atraktívnym zamestnaním či brigádou. A čím skôr začnú absolventi pracovať, tým skôr získajú pracovné skúsenosti, ktoré im môžu byť v budúcnosti užitočné pri kariérnom raste. „Absolventi, ktorí

začnú pracovať skôr, tým môžu získať pred svojimi rovesníkmi dôležitý náskok. Aj letné brigády alebo stážové pozície môžu byť pritom skvelým odrazovým mostíkom pre ďalšie kariérne príležitosti,“ uzatvára P. Uličný.

Zdroj: APAS