logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Prečo písať rukou? Dôvodov je niekoľko

Písanie rukou sa za ostatných pár rokov vytratilo vďaka vplyvu nových technológií a využívaniu klávesníc. Či už počítačových alebo virtuálnych, ktoré nájdeme v smartfónoch a tabletoch. Poznámky, ktoré sme si zvykli písať do diárov a poznámkových blokov, vystriedali smartfóny poskytujúce množstvo aplikácií, funkcií a možností.

Aj napriek častejšiemu využívaniu klávesníc by sme však nemali zabudnúť na písanie rukou. Cibrí sa ním jemná motorika a celkový rozvoj osobnosti, čo potvrdzujú aj mnohé výskumy a štúdie. Počas písania rukou sa nám dokonca v mozgu vytvárajú nervové spojenia, ktoré pôsobia na jednoduchší proces učenia sa.

Samsung

Foto: Samsung

Vedci však prišli aj k poznatku, že je rozdiel či rukou píšeme tlačené písmo alebo písané. V mozgu sa tak aktivujú rôzne spojenia. Zároveň sa zistilo, že študenti, ktorí poznámky na prednáškach zaznamenávali rukou, sa učia lepšie. Písanie rukou však formuje aj osobnosť človeka a taktiež sa dokázalo, že má súvis s tvorením kreatívnych nápadov.

Benefity písania rukou:

Spoločnosť Samsung sa myšlienky písania rukou a celkového spojenia klasického písania s novými technológiami nevzdala a v roku 2011 predstavila svoj prvý smartfón Galaxy Note, ktorý využíval elektronické pero S Pen. Pre pohodlné písanie mal zároveň Note väčší displej, ako bol priemer na trhu.

Písanie prostredníctvom elektronického pera oceňuje aj známy spisovateľ a kouč Andy Winson. "Ja sám som bol v minulosti nadšenec zariadení, kde sa dalo písať stylusom. Pre mňa osobne to bolo oveľa rýchlejšie a prirodzenejšie ako štandardné klávesnice. Priznávam, že dodnes som si poriadne nezvykol na smartfóny s dotykovou klávesnicou a som rád, že výrobcovia počúvajú názory svojich klientov,“ uviedol Winson. „Keďže značná časť populácie dominantne spracováva informácie pocitovým reprezentačným systémom, tak je dotyk a písanie s perom pre nich prirodzenejšie a príjemnejšie ako len ťukanie prstom do displeja. Taktiež to súvisí aj s tým, že všetci sme písanie perom používali úplne prirodzene počas školskej dochádzky a je hlboko zakorenené v našej nervovej sústave," dodal Winson.

Tento rok Samsung predstavil svoj najnovší model Galaxy Note8, ktorý so svojím Super AMOLED Infinity displejom s 6,3-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením Quad HD+ dovoľuje zobraziť viac, a o to menej ste pri používaní telefónu nútený zobrazeným obsahom listovať. Galaxy Note8 poskytuje viac priestoru pre sledovanie, čítanie, kreslenie, a stáva sa tak dokonalým telefónom pre multitasking. Zároveň ponúka pero S Pen s novými funkciami, ktoré umožňujú napríklad jedinečným spôsobom vyjadriť svoju osobnosť a vytvárať veľavravné príbehy. S Galaxy Note8 získavate možnosť zdieľať animované texty a kresby naprieč platformami podporujúcimi animované obrázky vo formáte GIF (AGIF). Ide o úplne nový spôsob, ako s pomocou pera S Pen komunikovať – môžete svojim správam dodať sviežosť a emócie, ktoré im vdýchnu skutočný život. Prostredníctvom funkcie Poznámky na vypnutom displeji, môžete na zamknutej obrazovke vytvárať až sto strán poznámok a to okamžite po vybratí pera S Pen z telefónu, pripnúť poznámky na displej v režime Always On a priamo na tomto displeji poznámky aj upravovať.

Zdroj a foto: Samsung