logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Priemyslom v júli hýbali dovolenky

Priemysel v júli tohto roka opäť výraznejšie zasiahli dovolenkové odstávky výroby. V porovnaní s extrémne slabým dovolenkovým júlom minulého roka však produkcia slovenského priemyslu predsa len dynamicky rástla. Až augustové čísla však ozrejmia, do akej miery za tým treba hľadať ekonomické oživenie a do akej len technický posun v dovolenkách medzi dovolenkovými mesiacmi júl a august. Predpokladáme, že sa jednalo o kombináciu oboch efektov, s miernou prevahou vplyvu ekonomického oživenia.

Dovolenka

Ilustračné foto: Pixabay.com

Podľa údajov Štatistického úradu SR sa produkcia slovenského priemyslu po zohľadnení tradičnej sezóny v porovnaní s júnom znížila o -3,3%, a to aj napriek nižšej júnovej porovnávacej báze (keď čísla okrem iného ovplyvnil aj krátky štrajk vo VW). Medzimesačný pokles produkcie by mohol naznačovať, že podobne ako pred rokom, aj tohto roku významná časť letných celozávodných dovoleniek pripadala práve na júl. V porovnaní s minulým rokom, kedy sa slovenský priemysel takmer kompletne vypol v júli, však tohto roku predsa len časť dovoleniek pravdepodobne pripadla aj na úvod augusta. Vďaka extrémne nízkej minuloročnej porovnávacej báze sa tak výkon slovenského priemyslu medziročne zvýšil až o 9,2%.

...zdá sa však, že automobilky by sa predsa len mohli začať vracať k rastu

Väčšina odvetví slovenského priemyslu v júli zaznamenala aj po zohľadnení sezóny medzimesačný pokles produkcie signalizujúci silnejší júlový dovolenkový efekt ako zvyčajne. Výrazný dvojciferný medzimesačný pokles produkcie zaznamenal aj kľúčový automobilový priemysel. Tohtoročné dovolenkové spomalenia tu však bolo predsa len miernejšie ako pred rokom. Na rozdiel od minulého roka časť autopriemyslu totiž posunula letné odstávky na tradičný prelom júla a augusta (s výnimkou VW, ktorý odstavil výrobu podobne ako pred rokom hneď v úvode júla), zmierniť dovolenkový efekt mohlo aj dobiehanie štrajkového výpadku produkcie. Vďaka nižšej porovnávacej báze z minulého roka si tak produkcia dopravných prostriedkov pripísala až 23,3% medziročný rast a bola jednoznačným ťahúňom medziročného rastu priemyselnej produkcie - celkové čísla priemyslu navyšovala až o 5,3 pb., t.j. bola zodpovedná za viac ako polovicu júlového medziročného rastu slovenského priemyslu.

V medziročnom porovnaní sa však darilo aj väčšine ďalších exportne orientovaných odvetví. Silný dvojciferný medziročný rast produkcie si pripísala najmä výroba kovov a kovových konštrukcií (18,7%), či elektrických zariadení okrem spotrebnej elektroniky (12,1%). Darilo sa aj výrobcom v kategórií spracovania gumy, plastov a výroby stavebných materiálov. Predpokladáme, že vďaka obom nohám – gume a plastom ťažiacej najmä z oživenie automobilového priemyslu, aj stavebným materiálom v dôsledku silného medziročného rastu stavebníctva. Naopak, produkciu sa stále výraznejšie nedarí naštartovať výrobcom spotrebnej elektroniky, ktorí si pripísali až 16,4% medziročný pokles produkcie. Rastúce mzdové náklady na Slovensku v posledných rokoch presúvajú časť výroby v sektore do lacnejšieho zahraničia (najmä Poľska). V júli sa nedarilo ani sektorom chemického priemyslu – rafinérskemu priemyslu (-7,1%), výrobe chemikálií (-4,4%) ani farmácií (-4,1%). Významný dvojciferný pokles produkcie (o -13,8) vykázal aj domáci potravinársky priemysel, pravdepodobne aj v dôsledku slabšieho domáceho dovolenkového dopytu.

... stavebníctvo v júli pokračovalo v zotavovaní sa

Stavebníctvo pokračovalo aj v júli v raste a v súlade s očakávaniami sa tak definitívne odlepuje od dna. Na rozdiel od minulého roka sme tento rok v júli nepozorovali ani dovolenkové spomalenie stavebníctva, nemožno však vylúčiť, že sa len posunulo na august. Silný dopyt by však mal udržať stavebníctvo na rastovej trajektórií aj v auguste.

Stavebné produkcia sa v júli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom podľa údajov Štatistického úradu zvýšila o ďalších 2,9% (sezónne očistené), pričom dynamika jej medziročného rastu sa aj vďaka nižšej minuloročnej porovnávacej báze zrýchlila až na 14,7% (po dvoch mesiacoch mierneho medziročného poklesu produkcie). V júli sa pritom darilo obom hlavným segmentom stavebníctva – výstavbe budov aj infraštruktúry, keď si oba segmenty pripísali dvojciferné dynamiky medziročného rastu.

Výhľad

Nálada v európskom priemysle, ale aj spotrebiteľská dôvera v Európe, ostávajú relatívne silné, čo by sa malo pozitívne prejavovať aj na kondícií slovenského priemyslu. Po slabšej jari sa v auguste zotavila aj dôvera v slovenskom priemysle meraná indikátorom ekonomického sentimentu Štatistického úradu. Predpokladáme teda, že aj počas väčšiny druhej polovice roka by sa mal medziročný rast produkcie priemyslu pohybovať v priemere okolo úrovne 4-5%. Zdá sa, že podobne ako v minulom roku sa väčšia časť celozávodných dovoleniek koncentrovala opäť na júl, časť dovoleniek však pravdepodobne predsa len zasiahla aj do augusta, čo by sa malo prejaviť na bázickom spomalení medziročného rastu priemyslu v druhom letnom dovolenkovom mesiaci. Podľa našich odhadov by sa slovenský priemysel aj v auguste mohol stále udržať v nepatrnom medziročnom pluse, úplne sa však nedá vylúčiť ani mierny štatistický medziročný pokles produkcie. 

Postupné zotavovanie stavebníctva by malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Stavebné povolenia z minulého roka naznačujú, že relatívne robustné zotavenie by mohol doručiť najmä segment výstavby budov, a to nielen v rezidenčnej časti (ktorá rástla aj v minulom roku), ale už aj v nebytovej. Medziročne vyššiu stavebnú produkciu by mal vykazovať aj segment výstavby infraštruktúry, rizikom tu však stále ostáva nepripravenosť projektov a časté odklady vo výstavbe. Dlho odkladaný štart PPP obchvatu Bratislavy, ale aj úsekov diaľnic na východe Slovenska a Kysuciach by však predsa len mali zabezpečiť medziročný rast aj v tomto segmente.

Zdroj: analýza UniCredit Bak Czech Republic and Slovakia, a.s.