Šikovná budova v zmysle jej vlastností, ktoré zodpovedajú najprísnejším technickým kritériám a environmentálnym nárokom, je v prvom rade múdro postavená a dispozične riešená. To, že v nej pulzujú moderné „smart“ technológie alebo tzv. „internet of things“* (internet vecí) iba zvyšuje komfort. Základom je orientácia budovy v priestore, skelet a opláštenie.
Ilustračné foto: SCHUCO
Základy múdrej stavby
Inteligentná stavba vzniká už na výkresoch projektanta a architekta. Takýto dom „vie“, že v ňom sú a žijú ľudia a „vie“ prispôsobiť parametre vnútorného prostredia svojmu okoliu a aktuálnemu počasiu tak, aby sa ľudia cítili komfortne a bezpečne. Pritom nastavuje režim tak, aby čo najviac šetril energiu a tým aj peniaze. Napríklad stlmí kúrenie, ak otvoríte okno alebo vypne svetlá a zásuvky, ak všetci odídu z domu. Vo všetkých atribútoch je ohľaduplný k životnému prostrediu. Musí však stáť na pevných základoch a pevným základom sú jedine chytré stavebno-technické riešenia. Bez nich sa žiaden „smart house“ nezaobíde. K základnej výbave šikovných domov patrí napríklad inteligentná vzduchotechnika a systémy rekuperácie tepla. Stavba by mala maximálne využívať prirodzené slnečné svetlo už svojou orientáciou v priestore. V ideálnom prípade je zo severu z veternej strany chránený stromami či inou budovou a hlavný výhľad či vchod, je orientovaný na juh. Budova, ktorá je v súlade s geniom loci potom priam vyžaruje teplo domova.
Inteligentné fasády
Tepelné mosty a úniky tepla by pri inteligentných domoch nemali vznikať. Už hrubá stavba je preto zvyčajne zateplená a všetky rozvody vedené tak, aby boli maximálne efektívne. Orientácii budovy sú prispôsobené zasklené plochy a ich tienenie. Dôležitosť dostatku prirodzeného svetla pre pohodu človeka je dokázaná a nespochybniteľná. Moderné domy majú preto veľkorysé sklené fasády, ktoré prepúšťajú maximum svetla, najmä tie s nepriznaným rámom. V zime obyvatelia ocenia prepúšťané teplo a v lete inteligentné tienenie, ktoré zabraňuje prehrievaniu a vzniku skleníkového efektu.
„Klienti využívajú energeticky optimalizovaný plášť fasády, často v kombinácii s fotovoltickým systémom a systémom slnečných kolektorov. Vyvinuli sme tzv. Super Insulation varianty špičkových hliníkových stĺpikovo priečnikových konštrukcií FW 50+ a FW 60+ s označením Schüco FW 50+.SI a FW 60+.SI. Novátorský koncept izolátorov použitím inovatívnych materiálov redukuje energetické straty na minimum. Smerom dovnútra orientované reflexné plochy na prítlačných lištách sú ďalšími prvkami, ktoré prispievajú k dosiahnutiu vynikajúcej hodnoty Uf až 0,78 W/m²K, vrátane zohľadnenia negatívneho vplyvu skrutiek (bežne sa tento parameter pohybuje v rozmedzí 1,5 až 1,7 W/m²). Spomínanú hodnotu dosahuje systém vo variante certifikovanom ako pasívny dom pri použití skiel hrúbky 48 mm,“ uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku a dodáva: „Mnohé súčasné stavby majú nainštalované naše „schücovné“ hliníkové viackrídlové skladacie a posuvné systémy. Dobrá spracovateľnosť hliníka a pevnosť tepelne izolovaných aj neizolovaných profilov zaisťujú, aby konštrukčné prvky presne priliehali a dobre, energeticky úsporne, tesnili. K výbornej energetickej bilancii stavby prispievajú aj hliníkové okenné profily, napríklad energeticky úsporný okenný systém Schüco AWS 75.SI (Super Insulation), ktorý zadefinoval nový štandard v oblasti tepelnej izolácie hliníkových okien.“
Keď chladnička vie, čo v nej chýba
Tretí globálny DIY-Summit v Londýne s podtitulom „Budúcnosť vylepšovania domovov“ jednoznačne potvrdil, že chytré budovy sú budúcnosťou stavebného aj DIY biznisu (do-it-yourself, urob si sám). S technológiami ako je napríklad 3D tlač alebo rozšírená realita, sa budeme stretávať stále častejšie. Trend, ktorého prvé zárodky už reálne vidno, sa volá „internet of things“, teda internet vecí. Inak povedané, neživé predmety, stroje, objekty, sú zapojené prostredníctvom senzorov, čipov na sieť. Inteligentné vypínače, stmievače a ďalšie vychytávky slúžia opäť hlavne na šetrenie energie. Zvyčajne je jadrom siete centrálna riadiaca jednotka. Riadiaci systém tak kombinuje vykurovanie domu z rôznych zdrojov a optimalizuje chladenie. Dôvtipne zapína a vypína elektrinu, aby televízia či iná elektronika nebežala v neprítomnosti človeka. Bežné je intuitívne ovládanie funkcií a zariadení v domácnosti človekom pomocou smartfónov alebo tabletov. Samozrejme aj na diaľku prostredníctvom internetu. Pred návratom z lyžovačky si tak už počas cesty zapnete saunu alebo si predhriatie nastavíte vopred na určitú hodinu. Funguje to i naopak, keď vám vec, povedzme chladnička, dá vedieť SMSkou, čo v nech chýba.
Zdroj: SCHUCO