V závere roka 2020 príjemne prekvapilo stavebníctvo. To ešte vylepšilo prekvapivo silné novembrové oživenie a podľa čísel Štatistického úradu sa jeho produkcia v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila o ďalších 9,1% (sezónne očistené). Po prvýkrát od februára sa tak vrátila do čiernych čísel aj v medziročnom porovnaní (2,1%), po tom, čo ešte v novembri medziročne klesala o 9,0%. Dôvody oživenia stavebníctva v závere roka je potrebné hľadať najmä v menšom z jeho dvoch segmentov - vo výstavbe infraštruktúry. Produkcia v tomto segmente v decembri vzrástla o takmer tretinu (sezónne očistené) a medziročne bola vyššia až o 24,2%. Výstavbe infraštruktúry pravdepodobne pomohli dokončovacie práce na niekoľkých diaľničných úsekoch, ktoré boli odovzdané do užívania na prelome rokov. Keďže ukončenie výstavby na týchto úsekoch nie je sprevádzané otvorením výstavby na ďalších nových úsekoch, bude koncoročné oživenie výstavby infraštruktúry pravdepodobne len dočasné. Úsek pri Žiline, ktorý sa odovzdával do prevádzky v januári môže ešte pomôcť vylepšiť čísla stavebníctva v úvode roka (o to viac, že produkcia v januári je najnižšia spomedzi všetkých mesiacov roka, čo jednorazový efekt môže ešte viac zvýrazniť), avšak následne už neočakávame silný rast tohto segmentu a medziročný rast bude pomáhať vylepšovať najskôr už len priaznivý štatistický efekt.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Dynamika medziročného rastu sa v decembri zmiernila aj vo väčšom stavebnom segmente – výstavbe budov (z -15,9% na -11,7%), avšak najmä vďaka priaznivému bázickému efektu. V porovnaní s novembrom tu produkcia predsa len zľahka klesala (o 0,8% - sezónne očistené).
Po silnom prepade stavebníctva v treťom štvrťroku sa v závere roka predsa len jeho produkcia zotavila a rovnako ako priemysel prináša pozitívne riziko do našej prognózy rastu HDP v poslednom štvrťroku roka. V porovnaní so slabým tretím štvrťrokom sa produkcia stavebníctva v priemere zvýšila o 2,3% (sezónne očistené) a dynamika jej medziročného poklesu zmiernila zo 17,2% na 10,9%. V priemere za celý minulý rok sa produkcia stavebníctva znížila o 11,3%, najmä v dôsledku poklesu vo väčšom segmente výstavby budov.
Výhľad
Priemysel nateraz, zdá sa, pomerne úspešne vzdoruje druhej vlne pandémie. Januárová nálada v priemysle však naznačuje (najmä zložka očakávaní), že korekcia v najbližších mesiacoch sa nedá vylúčiť. Pre slovenský priemysel bude naďalej kľúčová najmä kondícia jeho hlavnej zložky – automobilového priemyslu. Globálny nedostatok čipov pravdepodobne mierne zníži produkciu na prelome januára a februára. Navyše, prvé čísla predajov áut v Európe v úvode roka naznačujú ich výrazný pokles na kľúčových trhoch ako Nemecko, či Veľká Británia. Silný rast si naopak drží čínsky trh, ktorý by mohol byť dôležitým stabilizačným faktorom najmä pre slovenských výrobcov v segmente SUV.
Predpokladáme, že pandémia predsa len mohla permanentne vymazať časť dopytu. Očakávame teda, že produkcia i v úvode roka bude stále zaostávať za maximami spred vypuknutia pandémie, hoci v dôsledku priaznivého bázického efektu môže najmä počas jari vykázať aj extrémne silné dynamiky medziročného rastu. Úrovne spred krízy by mohol priemysel podľa našich odhadov udržateľne dosiahnuť najskôr až v druhej polovici tohto roka, resp. v úvode roka 2022.
Stavebníctvo v závere roka príjemne prekvapilo, oživenie však pravdepodobne nebude dostatočne robustné a udržateľné a v nasledujúcich mesiacoch by stavebníctvo malo ostávať prevažne v červených číslach. Väčší z jeho segmentov, výstavba budov, má s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol už za sebou a menší segment výstavby infraštruktúry dlhodobo zápasí s viacerými problémami pri výstavbe verejnej infraštruktúre, ktoré vnášajú do čísle produkcie zvýšenú volatilitu.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.