logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Sú optické médiá naozaj mŕtve?

Nie, práve naopak, optické médiá sú stále "IN" a sú dôležitá a prínosná viac ako inokedy. Sú jedným z najdôležitejších doplnkov cloudu a SSD a HDD úložísk, pretože majú výhody, ktoré ostatné technológie nemajú. To ale neznamená, že SSD a HDD tu nemajú svoje miesto; bezprostrednosť prístupu a masívne kapacita sú ich hlavnými prednosťami. Nanešťastie majú, ale aj svoje nevýhody, o ktorých si niečo povieme nižšie.

Foto: Verbatim

Mrknite najprv na štatistiky. Každý rok je vygenerované obrie množstvo digitálnych dát, čo je trend, ktorý nevykazuje žiadne známky toho, že by sa zastavil. Podľa čísiel IDC sa v zettabajtu (1ZB = 1 000 000 000 000 000 000 000 bajtov) zvýšil celosvetový objem ročne vygenerovaných dát z 0,9 ZB z roku 2008 na 33 ZB v roku 2018 a očakáva sa, že v roku 2025 dosiahne 175 ZB . Tento trend bude naďalej stúpať, a to bez ohľadu na to, v akom odbore podnikania sa pohybujete.

Zachovanie všetkých dát v počítačovom hardware, alebo v cloude (čo je zvyčajne počítačový hardvér niekoho iného) je samozrejme nákladný spôsob, ako uchovať cenné informácie, ktoré dnes nepotrebujeme, ale v budúcnosti sa to môže zmeniť. Všetky spoločnosti sú pritom povinné uchovávať niektoré údaje v súlade s právnymi predpismi a reguláciou. Niektorí chcú zachovať dáta z iných historických dôvodov a potom sú tu jednotlivci (bežní užívatelia). Tí samozrejme radi uchovávajú svoje objemné osobné dáta, ako je hudba, zbierky fotografií a ďalšie dôležité dokumenty. Práve k tomu všetkému by mali slúžiť najlepšie disky CD, DVD a Blu-ray s rôznymi kapacitami od 700 MB do 100 GB a to preto, že udržujú svoje dáta v perfektnom stave.

Firemné archívy sa štandardne ukladali na magnetickú pásku (hlavne kvôli obrie kapacite). Ale faktom bolo, že pásky museli byť kvôli degradácii magnetického záznamu prepisované každých pár rokov. K dátam na páskach sa navyše zvyčajne pristupovalo sériovo, čo je dobré pre obnovenie dátových úložísk, ale nie je to tak dobré, ak chcete k položkám pristupovať náhodněji. HDD sú pre zmenu elektromechanické zariadenia, a tak nie je divu, že je ich životnosť značne nepredvídateľná. SSD potom má síce väčšiu životnosť, ale nemožno sa naňho spoľahnúť pri dlhodobom skladovaní dát. Rovnako ako u pásky platí, že dáta na HDD aj SSD by ste mali aktualizovať každé dva, alebo tri roky. Poprípade si môžete ponechať duplicitné kópie dát na rôznych zariadeniach pre dobrú ochranu, ale to prináša značné dodatočné náklady. Takže čo s tým? Odpoveďou sú optické médiá, ktorá tu bola dávno pred SSD.

Ich hlavnou výhodou je totiž ich spoľahlivosť a kapacita. Na diskoch Blu-ray BDXL spoločnosti Verbatim môžete napríklad uchovať až 100 GB dát, ktorá vydrží stovky rokov bez akejkoľvek známky degradácie. Testy podľa štandardu ISO / IEC 10995 týmto diskom v skutočnosti vyhodnotili priemernú životnosť 1 332 rokov, pričom len 5% diskov vykazuje známky straty dát po 667 rokoch!

Disky sú navyše inertné a k ich skladovanie tak nepotrebujete nič iné ako malé množstvo priestoru. A vďaka veľmi silným a konzistentným záznamovým štandardom zostanú optické disky v dohľadnej budúcnosti čitateľné úplne bez problémov. Dôležité je len mať jasnú stratégiu v tom, ktoré dáta je potreba uchovávať a ukladať ich v trvalom štandardnom formáte (napr. PDF, JPEG atď.).

Opoveď na otázku v nadpise sme si už teda raz povedali, ale radšej to zopakujeme. "Optické médiá sú nielen stále" IN ", ale dôležitejšie a prínosnejšie ako kedykoľvek predtým."

Zdroj: Verbatim