Trh s rozvojovými pozemkami i staršími, hlavne priemyselnými budovami a areálmi v Českej republike po dlhšom období stagnácie ožíva. Asi by to bola pozitívna správa, ak by za akceleráciou nestál ekonomický útlm v niektorých odboroch alebo dokonca ukončenie pôsobenia mnohých firiem v Česku. Pre mnoho z nich je predaj zvyšných nehnuteľností alebo pozemkov zamýšľaných pre budúcu expanziu jednou z mála ciest, ako sa vyhnúť ekonomickej strate. Podľa realitno-konzultantskej spoločnosti 108 REAL ESTATE, ktorá sa na tento typ transakcií špecializuje, stojí za nárastom vlastníckych prevodov rovnako narovnávanie cien a obava z nedostupnosti pozemkov vzhľadom na očakávanú prísnejšiu ochranu poľnohospodárskeho pôdneho fondu.
Ilustračné foto: Gautier Pfeiffer / Unsplash.com
„V roku 2023 ceny pozemkov stagnovali. Štandardne cena pripravených stavebných pozemkov rastie o 10 až 15% ročne, čo vidíme opäť v posledných mesiacoch. To je motiváciou pre predávajúci. Pomerne novou skúsenosťou je, že na strane kupujúcich prevažujú priami používatelia, nie developeri. Zdá sa, že vlastníctvo skladov aj výrobných hál sa stáva trendom,“ konkretizuje vývoj v prvom štvrťroku 2024 Jakub Holec, riaditeľ 108 REAL ESTATE. Podľa neho sa na minimum znížila špekulatívna developerská výstavba – najmä distribučné haly.
108 REAL ESTATE rieši hneď niekoľko predajov nehnuteľného majetku firiem, ktoré sa rozhodli v Českej republike ukončiť svoju činnosť a pokračovať na iných trhoch. Dôvodom exitu sú rastúce náklady na zamestnancov, drahšiu prevádzku a ďalšie daňové aspekty. Niektoré prípady sú spojené s ukončením etapy verejnej podpory – obdobie 10 rokov udržateľnosti. Majitelia preto využívajú stimuly, ktoré prichádzajú z iných štátov (alebo kontinentov). Do ponuky sa tým dostávajú alebo čoskoro dostanú ako jednotlivé haly, tak aj celé komplexy, nezriedka spojené s ťažkým priemyslom.
Aj napriek týmto prípadom sa na trhu objavuje stále viac koncových užívateľov, ktorí majú záujem o priamy nákup pozemkov s cieľom budúcej výstavby. Teda bez súčinnosti s developermi. Najčastejšie ide o spoločnosti zo segmentu ľahkého priemyslu, strojárstva, logistiky, prípadne výrobcov a distribútorov v oblasti elektromobility.
Podľa Michala Diviša, vedúceho investičného oddelenia 108 REAL ESTATE, sa vysoké percento potenciálne obchodovateľných pozemkov i stavieb nachádza v Moravskosliezskom kraji, a to aj vďaka ich množstvu a dostupnosti. „Zároveň je tu ale najviditeľnejší konkurenčný boj s lokalitami v Poľsku, kde je výstavba rýchlejšia a predovšetkým lacnejšia,“ dodáva Michal Diviš, podľa ktorého je nevyhnutné reformulovať verejnú podporu na úrovni štátu smerom k brownfieldom a ich regenerácii. Ekologické a ďalšie záťaže späté s ťažkým priemyslom sú dôvodom pomalého rozvoja prípravy i výstavby v tomto regióne.
Niektoré z rozvojových pozemkov alebo stavieb určených na redevelopment sa nachádzajú v širšom centre či na okrajoch veľkých miest. Práve tieto patria neprekvapivo k najviac atraktívnym: predajnú cenu zvyšuje aj záujem developerov. Nezriedka sa tu stretávajú koncoví užívatelia s rezidenčnými, priemyselnými aj kancelárskymi stavebníkmi. Ako ďalej upozorňujú konzultanti 108 REAL ESTATE, na trhu je pomerne vysoký počet nielen pozemkov, ale aj rozvojových projektov. Predávajúcimi sú napríklad menšie realitné alebo developerské spoločnosti, ktoré precenili svoje možnosti v kontraste s ochladnutým záujmom kupujúcich a stále vysokých úrokov externého financovania.
V prípade štandardných rozvojových pozemkov však zostáva schéma bez zmeny: predávajúcimi sú najčastejšie vlastníci, ktorí nehnuteľnosť špekulatívne nakúpili a realizovali na nej pridanú hodnotu formou povoľovacích procesov. „Ak je taký pozemok v extraviláne mesta, medzi kupujúcimi sú obvykle zavedení rezidenční developeri, ktorých aktivita v posledných mesiacoch rastie. Predovšetkým sa ale sústredí na Prahu a okolie, Brno, Plzeň a ďalšie krajské mestá,“ uzatvára Darek Vodehnal, Senior Associate investičného oddelenia 108 REAL ESTATE.
Zdroj: 108 REAL ESTATE