logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

UniCredit: Decembrové čísla stavebníctva

Stavebníctvo v decembri 2019 vymazalo časť novembrového prepadu, keď sa podľa údajov Štatistického úradu jeho produkcia zvýšila o 3,3% (sezónne očistené). Ani to však nestačilo nato, aby stavebníctvo obnovilo pozitívny rast aj v medziročnom porovnaní, pokles jeho produkcie sa len zmiernil z -10,5% na -4,2%. S nástupom zimnej sezóny sa v samom závere roka zmiernil pokles infraštruktúrnej časti stavebníctva (z -30% v novembri na -1,7% v decembri), ktorej pravdepodobne pomohol aj pomalší nástup zimy a priaznivejšie počasie. Na druhej strane, väčší segment výstavby budov v závere roka sklamal – kým v predchádzajúcich mesiacoch medziročná zmena jeho produkcie viac menej oscilovala okolo nuly, v decembri medziročne poklesla až o 5,9%. Na základe stavebných povolení z prvej polovice roka predpokladáme, že by sa však nateraz mohlo jednať len o dočasný prepad. Stavebné povolenia z tretieho štvrťroka však už naznačujú, že v priebehu budúceho roka by postupne mohol strácať dych aj tento segment stavebníctva (zvyčajne je medzi stavebnými povoleniami a stavebnou produkciou v našich podmienkach oneskorenie o 3 až 4 štvrťroky).

Stavebnictvo

Ilustračné foto: Pixabay.com

Priemysel i stavebníctvo v poslednom štvrťroku minulého roka sklamali, keď sa niesli prevažne na vlne prehlbovania poklesu. Medziročný pokles priemyslu sa prehĺbil z -3,0% na -5,0%, stavebníctva z -3,6% na -5,8%. December pritom sklamanie v priemysle len zvýraznil, nepotvrdil jemný optimizmus z minulotýždňového zahraničného obchodu a priniesol tak skôr negatívne riziko do našej prognózy HDP v poslednom štvrťroku minulého roka (1,5%), ktorý Štatistický úrad zverejní v piatok.

Výhľad

Aj v nasledujúcich mesiacoch bude musieť slovenský priemysel zápasiť so nepostačujúcim externým dopytom. Predstihové ukazovatele nálad v Európe však už aspoň naznačujú stabilizáciu a nesignalizujú už ďalšie prehlbovanie poklesu v európskom priemysle. Navyše, ak čísla HDP potvrdia, že silný decembrový pokles produkcie bol z veľkej časti ovplyvnený i vyprázdňovaním skladov, mohli by sme sa v úvode roka dočkať i miernej korekcie produkcie priemyslu smerom nahor. V dôsledku silného bázického efektu z úvodu minulého roka to však pravdepodobne stále nebude postačovať i na obnovenie robustnejšieho medziročného rastu priemyslu. Priemysel by tak mohol zotrvať v červených číslach (v medziročnom porovnaní) aj počas väčšiny prvej polovice roka, dynamika jeho poklesu by sa však už nemala ďalej prehlbovať, skôr zmierňovať. V druhej polovici roka by už priaznivejší štatistický bázický efekt mohol postupne vrátiť medziročný rast priemyslu opäť i do jemne plusových hodnôt. Významné oživenie priemyslu však naďalej neočakávame. Riziká ostávajú vychýlené stále najmä smerom nadol. V najbližších mesiacoch (február-marec) by z rastu európskeho (i slovenského priemyslu) mohla navyše dočasne ubrať aj neistota ohľadom koronavírusu, ktorý odstavil významnú časť čínskej ekonomiky, čo sa môže prejaviť aj na pomalšom globálnom ekonomickom raste. Predpokladáme však (aj na základe skúsenosti so epidémie SARS spred viac ako desaťročia), že efekt vírusu na globálnu (a najmä čínsku) ekonomiku môže byť síce významný, avšak bude len krátkodobý (do polroka).  

Pretrvávajúce riziká v segmente výstavby infraštruktúry, ktorý mal byť hlavný ťahúňom rastu v minulom roku, ohrozujú i rast slovenského stavebníctva v nasledujúcich mesiacoch (roku) a budú spôsobovať „bolehlav“ slovenským stavbárom pravdepodobne i v tomto roku. Spomalenie, resp. pokles produkcie v segmente by síce malo byť len dočasné (hoci sa môže natiahnuť aj na niekoľko mesiacov), riziká však ostávajú významné, pričom očakávané oživenie môže oddialiť i volebný cyklus a prípadné zmeny po voľbách, ktoré môžu preskupiť priority verejných investícií a opäť tak spomaliť prípravné procesy. Segment výstavby budov by už mal mať svoj cyklický vrchol za sebou. Naďalej neočakávame dlhodobejší rast tohto segmentu. Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami by mala čoraz viac schladzovať i prísnejšia regulácia hypotekárneho trhu. Medziročná zmena produkcie v tomto segmente s výnimkou septembra a decembra nevybočila z rámca +/- 2,5% a v priemere v minulom roku vykázala len zanedbateľný medziročný rast (0,8%). Stavebné povolenia pritom naznačujú, že zásadnejšia zmena by nemala nastať ani v najbližších mesiacoch a medziročná zmena produkcie vo výstavbe budov by naďalej mala oscilovať okolo nuly. Smerom k záveru roka by však postupne mohol začať strácať dych aj segment výstavby budov, keď stavebné povolenia v treťom štvrťroku už medziročne klesli o takmer 8% (do čísel stavebníctva sa zvyčajne dostávajú s oneskorením 3 až 4 štvrťrokov).

Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.