Rastúca ekonomika má naďalej pozitívny vplyv na trh práce, nezamestnanosť sa v apríli opäť znížila. Dynamika jej poklesu (po očistení o sezónu) sa však v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi predsa len spomalila. V metodike Ústredia práce, sociálnych veci a rodiny (disponibilná) sa nezamestnanosť v apríli znížila o -0,25 pb. na 9,64%, veľkú časť jej poklesu je pritom možné pripísať tradičným sezónnym faktorom, keď sa na jar postupne obnovujú sezónne práce v poľnohospodárstve a stavebníctve. Sezónne očistená nezamestnanosť (prepočet UniCredit Bank) sa preto znížila „len“ o -0,07 pb. na 9,83% a vykázala tak najpomalší medzimesačný pokles za posledných 14 mesiacov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola nezamestnanosť nižšia o 2,00 p.b., t.j. o viac ako 53 tis. nezamestnaných.
Grafika: Pixabay.com
Dôvody spomalenia poklesu nezamestnanosti sú dvojakého charakteru – zmiernil sa administratívno-štatistický vplyv, keď sa medzimesačne znížil počet ľudí na aktivačných prácach, čo sa prejavilo aj na výraznejšom spomalení ich medziročného rastu. Aktivačné práce tak už v apríli nezamestnanosť ďalej neznižovali. Podstatnejšie je však, že k spomaleniu poklesu nezamestnanosti prispel aj nižší odlev nezamestnaných z evidencie úradov, najmä nižší počet nezamestnaných, ktorých sa podarilo umiestniť na trhu práce. Ich počet bol najnižší od septembra minulého roka.
Nižšia absorpcia nezamestnaných trhom práce by mohla signalizovať spomaľovanie ekonomického rastu. Pohľad na voľné pracovné miesta však naznačuje, že dôvod treba pravdepodobne hľadať niekde inde – v nepriaznivej štruktúre nezamestnaných s vysokým podielom dlhodobo nezamestnaných bez potrebnej kvalifikácie a pracovných návykov. Počet voľných pracovných miest vykazoval aj v apríli relatívne dynamický nárast, v porovnaní s marcom sa zvýšil o takmer 4,5 tis. už na 40 tis. Medziročne sa počet voľných miest viac ako zdvojnásobil. Voľné pracovné miesta pritom pribúdajú najmä vo výrobe a vyžadujú zvyčajne stredné odborné vzdelanie. Zamestnávatelia nevedia obsadiť najmä pozície pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov, ale aj operátorov a montérov, či pozície pracovníkov v poľnohospodárstve. Počet voľných pracovných pozícií sa pritom zvyšuje vo všetkých krajoch Slovenska. Najviac otvorených pracovných pozícií je v Bratislavskom kraji, dynamicky pribúdajú aj Trnavskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. Len v 5 okresoch Slovenska sa počet voľných pracovných pozícií medziročne znížil, bohužiaľ ide predovšetkým o okresy na juhu stredného Slovenska s dlhodobo vysokou nezamestnanosťou - Veľký Krtíš, Rimavská Sobota a Rožňava (okrem nich ešte v Kysuckom Novom Meste a Medzilaborciach).
Po zohľadnení tradičnej sezóny v apríli už nezamestnanosť rástla v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, v ostatných krajoch ďalej klesala, najvýraznejšie v Košickom kraji. Z hľadiska okresov sa nezamestnanosť v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom (po zohľadnení sezóny) zvýšila v 22 zo 79 okresov – najvýraznejšie v okresoch Revúca, Stropkov a Medzilaborce. V okrese Nové Mesto nad Váhom sa nezamestnanosť nezmenila a vo zvyšných 56 okresoch nezamestnanosť klesala, najvýraznejšie v okresoch Sobrance, Námestovo a Komárno. Nezamestnanosť vyššiu ako 15% vykázalo v apríli už len 16 zo 79 okresov Slovenska (o 2 menej ako v marci), z nich nad 20% len 4 okresy - Rimavská Sobota (26,4%), Kežmarok (22,1%), Revúca (21,3%), Rožňava (20,1%). Najnižšiu nezamestnanosť nájdeme stále v okolí hlavného mesta – okresy Bratislavy (od 4,0% do 4,9%), Galanta (4,0%), Trnava (4,9%), Pezinok (5,1%) a Senec (5,2%), ktorým konkurujú niektoré okresy na Považí – Piešťany (4,7%), Púchov (4,8%), Hlohovec (5,3%), Trenčín (5,4%), ale aj okresy Myjava (5,1%) a Skalica (5,2%). Nezamestnanosť pod 10% vykázala v apríli viac ako polovica okresov Slovenska - až 49 zo 79 okresov Slovenska (o 1 viac ako vo marci), pod 7% už nezamestnanosť klesala v 26 okresoch Slovenska.
Výhľad
Rastúca ekonomika by mala byť schopná generovať nové pracovné miesta aj v nasledujúcich mesiacoch. Poklesu nezamestnanosti budú pomáhať aj sezónne práce. Na druhej strane, na prelome mája a júna sa na úradoch práce pravidelne hlásia čerství absolventi vysokých škôl, čo by mohlo pokles nezamestnanosti dočasne zastaviť. Vo väčšine regiónov Slovenska v súčasnosti nebráni výraznejšiemu poklesu nezamestnanosti nedostatok pracovných miest, ale nevhodná štruktúra uchádzačov o prácu. Nedostatok vhodnej pracovnej sily tak zvyšuje tlaky na rast miezd v ekonomike, či zrýchľuje dovoz pracovnej sily zo zahraničia (hoci počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa pohybuje stále len okolo 1% pracovníkov a ani zďaleka nedosahuje počet Slovákov pracujúcich v zahraničí).
Zdroj: UniCredit Bank, ŠÚSR