Pandémia zasiahla aj slovenské stavebníctvo, avšak miernejšie ako priemysel. Zotavovanie stavebníctva, ktoré sme mohli pozorovať v posledných mesiacoch, sa však v marci napriek priaznivému počasiu zastavilo. Jeho produkcia sa podľa údajov Štatistického úradu znížila o 6,5% (sezónne očistené) a v medziročnom porovnaní sa tak vrátila do mínusových hodnôt (po 2 mesiacoch rastu), keď v porovnaní s marcom minulého roka bola nižšia o 3,1% Medziročný pokles stavebnej aktivity sme mohli pozorovať nateraz najmä vo výstavbe budov, kde sa produkcia medziročne znížila o -6,8%. Naopak, produkcia na volatilnejšej výstavbe infraštruktúry sa v porovnaní s februárom dokonca mierne zotavila a vrátila sa tak na úroveň spred roka (0,1%) - najmä však vďaka priaznivejšiemu bázickému efektu, medzimesačne vykázala dvojciferný pokles.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Na rozdiel od priemyslu, slabší marec úplne nevymazal pozitívnejšie čísla stavebníctva v prvých dvoch mesiacoch roka.. Stavebná produkcia sa v priemere v prvom štvrťroku zvýšila o 4,7% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), pričom v medziročnom porovnaní obnovila rast, keď v porovnaní s úvodom predchádzajúceho roka bola v priemere vyššia o 3,8% (po 6,4% medziročnom poklese v závere minulého roka). Napriek marcovému výpadku by tak stavebníctvo malo pokles ekonomiky v úvode roka skôr tlmiť.
Výhľad
Výkon slovenského priemyslu bude v najbližším mesiacoch určovať stále najmä pandémia COVID-19, ktorá odstavila nemalú časť európskeho i slovenského priemyslu. Dĺžka nižšej ekonomickej aktivity v priemysle bude závislá od dosiahnutia bodu, kedy pandémia COVID-19 v európskych krajinách vyvrcholí. Nateraz sa zdá, že dno by sme mohli zaznamenať už v apríli. Aj po postupnom uvoľnení viacerých opatrení na zmiernenie šírenia koronavírusu bude európskemu (i slovenskému) priemyslu chvíľku (niekoľko mesiacov) ešte trvať, kým sa vráti do normálu. Rýchlosť zotavenia priemyslu bude závisieť aj od úspešnosti ekonomických opatrení, ktoré prijímajú krajiny, na ochránenie svojho podnikateľského sektora i domácnosti. Očakávame však, že najbližšie mesiace bude produkcia slovenského priemyslu vykazovať dvojciferné dynamiky medziročného poklesu a pozitívny medziročný rast pravdepodobne už tento rok neobnoví.
Pandémia bude naďalej tlmiť aj na výkon stavebníctva, a to dokonca dlhšiu dobu. Presun časti zdrojov európskych fondov na zmierňovanie dopadov koronavírusu, a najmä úradných kapacít týmto teraz prioritným smerom, by mohol spomaliť výstavbu niektorých verejných projektov. Riziká v segmente výstavby infraštruktúry tak ostávajú významné a budú sa pravdepodobne i naďalej prejavovať na zvýšenej volatilite čísel produkcie tejto časti stavebníctva. Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami by mal mať svoj cyklický vrchol už za sebou, pričom by ho mala čoraz viac schladzovať prísnejšia regulácia hypotekárneho trhu. Dočasný výpadok na strane dopytu i ponuky by mohla priniesť aj krátka, ale hlboká recesia v dôsledku pandémie COVID-19. Výsledkom by tak mala byť v najbližších mesiacoch prevažne klesajúca produkcia stavebníctva.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.