logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

UniCredit: Stavebná produkcia nerástla

Aj napriek odstávkam v auto sektore sa rast slovenského priemyslu zrýchlil

Ako už naznačovali minulotýždňové čísla zahraničného obchodu, či indikátor dôvery v priemysle, priemysel vykročil do nového roka relatívne silným rastom. V porovnaní s koncom roka sa jeho produkcia zvýšila o 0,7% (sezónne očistené), pričom dynamika jeho medziročného rastu sa zrýchlila z revidovaných 5,8% na 7,6%. Na základe spresnených čísel zároveň Štatistický úrad výraznejšie revidoval aj čísla priemyslu v minulom roku – v priemere sa výkon priemyslu v minulom roku zvýšil až o 4,7% oproti pôvodným 3,4%.

IMMOFINANZ

Ilustračné foto: IMMOFINANZ

Podobne ako v závere roka, aj v januári výkonu priemyslu pomohli zvýšené dodávky energií (14,3% medziročne) a ťažba (19,2%). A hoci v indexe nie sú zahrnuté dodávky tepla, ktoré mrazivá zima určite výraznejšie zvýšila, počasie sa pravdepodobne podpísalo aj pod vyššie dodávky elektriny a plynu. V úvode roka však pokračoval v rastúcom trende aj spracovateľský priemysel, a to aj napriek relatívne slabšiemu výkonu automobilového priemyslu, ktorý na prelome rokov vykázal niekoľko odstávok v dôsledku prípravy liniek na novú výrobu. Dynamika rastu spracovateľského priemyslu tak bola predsa len o niečo miernejšia, v porovnaní s decembrom sa jeho výkon zvýšil „len“ o 0,2% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), dynamika jeho medziročného rastu sa zrýchlila z 4,3% na 6,2%.

Dve hlavné komodity slovenského exportu (autá a televízory) zaznamenali v januári pokles produkcie. A kým v prípade automobilového priemyslu sa odstávka na prelome rokov prejavila len na spomalení medziročného rastu z 4,5% na 3,2%, výroba spotrebnej elektroniky sa medziročne prepadla až o 18,6%. Medziročný pokles produkcie si v januári pripísali aj výrobcovia chemikálií (-2,9%)  a spracovatelia dreva (-4,6%). Na prelome rokov však zabrali strojári – výroba strojov sa zvýšila o úctyhodných 18,5%, na silný rast z konca roka nadviazali aj výrobcovia a spracovatelia kovov 16,6%. Obom odvetviam síce pomohol zvýrazniť medziročný rast aj bázicky efekt, relatívne dynamicky rast si však pripísali aj v porovnaní s koncom minulého roka. Darilo sa aj výrobcom elektrických zariadení s medziročným rastom produkcie o 12,1%. Silný rast týchto odvetví je pravdepodobne ťahaný rastúcim investičným apetítom firiem v Európe.

Na prelome rokov sa však darilo aj slovenským potravinárom, dynamika medziročného rastu ich produkcie sa v januári zrýchlila až na 17,3% a dvojcifernú dynamiku rastu si tak pripísali už druhý mesiac v rade. Dvojciferný medziročný rast vykázali aj producenti výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov (najmä stavebné materiály), ktorých  produkcia sa medziročne zvýšila o rovných 10%. Najrýchlejšiu dynamiku medziročného rastu však nájdeme u farmaceutov – až 42,4%, aj vďaka silnému bázickému efektu. Toto odvetvie však vykazuje posledné roky veľkú volatilitu produkcie, keď po zmene vlastníckych pomerov u najväčšieho producenta liekov na Slovensku postupne hľadá novú náplň produkcie, ktorá by nahradila postupne sa utlmujúce objednávky od predchádzajúceho vlastníka.

... stavebníctvo v úvode roka stále nerástlo, tentokrát však už kvôli nepriaznivému počasiu

Stavebníctvo sa v súlade s našimi očakávaniami nezačalo zotavovať ani v januári, keď mu v tom bránila predovšetkým rekordne mrazivá zima v úvode roka, ktorá znemožňovala časť stavebnej činnosti. Podľa údajov Štatistického úradu sa produkcia slovenského stavebníctva v januári medziročne znížila o 17,2% (oproti 17,9% v decembri); v porovnaní s decembrom sa po zohľadnení tradičnej sezóny produkcia stavebníctva znížila o -1,5% (prepočet UniCredit Bank). Výraznejší pokles produkcie v dôsledku nepriaznivého počasia vykázala ako výstavba budov, tak aj výstavba infraštruktúry. Mierny medzimesačný nárast produkcie si pripísala len údržba a opravy. V medziročnom porovnaní sa tuhá zima prejavila najmä na výkone segmentu výstavby budov, kde sa medziročný pokles produkcie prehĺbil -11,9% až na -18,9%. Naopak, v medziročný pokles výstavby v segmente infraštruktúry sa predsa len v súlade s očakávaniami zmiernil, a to z -33,5% na -15,3%, keď bázicky efekt prevážil efekt nepriaznivého počasia.

Výhľad

Nálada v európskom priemysle sa posledné mesiace celkom slušne zotavila z krátkeho „Brexit-šoku“, čo by sa malo pozitívne prejaviť aj na kondícií slovenského priemyslu v úvode roka. Dôvera v slovenskom priemysle sa vo februári vyšplhala až na viac ako 6- ročné maximum, očakávania slovenských priemyselných podnikov do budúcna boli dokonca najvyššie o mája 2005. Očakávame preto, že slovenský priemysel by si mal udržať rastúci trend aj v najbližších mesiacoch. Vďaka nižšej porovnávacej báze (Veľká noc) by si silný medziročný rast mohol pripísať najmä v marci.

Mrazivá zima negatívne ovplyvnila výkon slovenského stavebníctva v úvode roka a zabránila tak dlho očakávanému rastu produkcie slovenského stavebníctva. V nasledujú mesiacoch by sa však už slovenské stavebníctvo malo začať predsa len výraznejšie zotavovať - pomôcť by mal reštart výstavby diaľnic (financovaných z eurofondov a štátneho rozpočtu aj cez PPP), investície v súkromnom sektore (najmä automobilovom – výstavba Jaguár Land-Rover), pokračujúci boom na rezidenčnom trhu, avšak stavebné povolenia naznačujú citeľné oživenie aj vo výstavbe nebytových budov (kancelárie, obchody a podobne). Medziročný pokles stavebníctva by sa tak mal v nasledujúcich mesiacoch zmierňovať, medziročný rast však slovenské stavebníctvo pravdepodobne obnoví až v druhom kvartáli. 

Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.