logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

UniCredit: Stavebníctvo na vzostupe

Februárové zmiernenie zimy pomohlo stavebníctvu, na návrat k medziročnému rastu si však musíme ešte počkať

Zmiernenie zimy vo februári podľa očakávaní pomohlo slovenskému stavebníctvu. Produkcia stavebníctva sa v porovnaní s januárom zvýšila o úctyhodných 6,0% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank na základe údajov Štatistického úradu), pričom produkcia medzimesačne dynamicky rástla v oboch segmentoch stavebníctva – vo výstavbe budov aj výstavne infraštruktúry. Ani februárový silný medzimesačný rast produkcie však ešte nestačil na návrat stavebníctva do plusu v medziročnom porovnaní - dynamika medziročného poklesu stavebníctva sa však citeľnejšie zmiernila z -17,2% na -10,7%. Bázicky efekt v segmente infraštruktúry sa však prejavil zatiaľ len čiastočne, keď časť výstavby eurofondových projektov ešte dobiehala aj v prvých dvoch mesiacoch minulého roka. Výstavba v segmente infraštruktúry tak medziročne stále klesala až o -23,9%, keď priaznivý bázicky efekt by sa mal naplno prejaviť až od marca. Medziročný pokles produkcie v segmente výstavby budov sa zmiernil z -18,9% na -4,9% - predpokladáme, že nadol produkciu v segmente tlačí stále najmä nebytová výstavba, ktorá by sa však takisto mala v nasledujúcich mesiacoch reštartovať.

žeriav

Ilustračné foto: Pixabay.com

Februárové čísla priemyslu sklamali

Aj napriek tomu, že nálada v slovenskom priemysle sa v úvode roka zlepšovala, na číslach produkcie sa to citeľnejšie neprejavilo. Po relatívne optimistickom januári február sklamal, keď sa priemyselná produkcia znížila o -0,7% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank na základe údajov Štatistického úradu). V medziročnom porovnaní sa dynamika rastu priemyslu spomalila z 7,5% len na 2,6%, keď medziročný rast brzdila aj vyššia minuloročná porovnávacia báza. Odhliadnuc od dovolenkových a veľkonočných mesiacov (kedy medziročné čísla skresľujú posuny dovoleniek/Veľkej noci medzi jednotlivými rokmi) si tak slovenský priemysel pripísal najpomalšiu dynamiku medziročného rastu od začiatku roka 2015.

Medzimesačný pokles produkcie priemyslu zvýrazňoval energeticky sektor – s februárovým zmiernením zimy klesala aj spotreba (a produkcia) energií. Produkcia v sektore dodávky energií sa v porovnaní s januárom znížila o viac ako 14%, po zohľadnení tradičnej sezóny (februárový pokles produkcie nie je nezvyčajný) o -2,2% (sezónne očistenie – prepočet UniCredit Bank). Dynamika medziročného rastu dodávok energií sa spomalila z 14,3% na 5,0%. Ďalší medzimesačný pokles, hoci výrazne miernejší ako v prípade energetiky, si však pripísal aj spracovateľský priemysel - jeho produkcia sa v porovnaní s januárom znížila o -0,2% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank) a dynamika jeho medziročného rastu sa tak spomalila z januárových 6,2% na februárových 2,2%.

Vo februári sklamal najmä automobilový priemysel. Na rozdiel od našich očakávaní, januárový pokles v odvetví nebol nasledovaný februárovou korekciou. Produkcia v odvetví po zohľadnení tradičnej sezóny zotrvala na relatívne nízkej januárovej úrovni  (dokonca ešte veľmi mierne klesla o -0,3%), čo v kombinácií s relatívne silným bázickým efektom znamenalo medziročný pokles produkcie slovenského automobilového sektora o -2,3%. Predaje áut v Európe, t.j. najvýznamnejšom trhu aj pre slovenské závody automobiliek, ďalej rástli, a tak predpokladáme, že aktuálne spomalenie domáceho automobilového priemyslu by mohlo byť skôr následkom prípravy novej produkcie v prostredí takmer plného využitia existujúcich kapacít miestnych závodov automobiliek. V medziročnom porovnaní nepriaznivo pôsobil aj nižší počet dní (aj pracovných dní) vo februári tohto roka v porovnaní s prestupným februárom minulého roka.

Vo februári medziročne klesala produkcia aj v ďalšom významnom exportnom odvetví slovenského priemyslu – vo výrobe spotrebnej elektroniky (o -1,3%), dynamika medziročného poklesu sa tu však v porovnaní s januárom predsa len výraznejšie zmiernila, keď výrobcovia v odvetví zaznamenali relatívne silný medzimesačný nárast produkcie a v podstate úplne vymazali januárové straty. Produkcia vo februári nerástla ani v niektorých low-tech odvetviach - medzimesačný aj medziročný pokles produkcie si pripísali slovenský textilný a odevný priemysel, či nábytkári. Aj napriek miernemu medzimesačnému rastu produkcie, produkcia medziročne klesala aj v drevospracujúcom a papierenskom priemysle. Vo februári sa nedarilo ani chémií – medzimesačný pokles produkcie vykázali výrobcovia chemikálií, liečiv aj spracovatelia ropy, v prvých dvoch prípadoch produkcia poklesla aj v medziročnom porovnaní.

Plusové čísla priemyslu tak opäť zachraňovali najmä strojári, ktorí pravdepodobne ťažia z oživenia investícií v Európe. Produkcia ďalej (medzimesačne aj medziročne) rástla u výrobcov strojov (6,7% medziročne) aj u výrobcov kovov a kovových konštrukcií (13,7% medziročne). Relatívne dynamicky medziročný rast (6,1%) si držia aj výrobcovia elektrických zariadení, napriek miernej korekcii silnej januárovej produkcie. Prekvapivo silný rast v úvode roka vykazujú aj slovenskí potravinári, ich produkcia sa síce (po zohľadnení sezóny) medzimesačne takmer nezmenila, v medziročnom porovnaní stále však rástla o takmer 17%.

Výhľad

Nálada v európskom priemysle sa posledné mesiace celkom slušne zotavila z krátkeho „Brexit-šoku“, čo by sa malo pozitívne prejaviť aj na kondícií slovenského priemyslu v úvode roka. Dôvera v slovenskom priemysle sa v marci vyšplhala až na viac ako 6- ročné maximum, očakávania slovenských priemyselných podnikov do budúcna boli dokonca najvyššie od mája 2005. Očakávame preto, že slovenský priemysel by sa mal v nasledujúcich mesiacoch vrátiť na rastovú trajektóriu a aktuálne silne rastúcich strojárov by mohli doplniť aj ďalšie odvetvia priemyslu. Medziročný rast priemyslu by v marci mal zvýrazňovať aj bázicky efekt (posun Veľkej noci na apríl).

V nasledujú mesiacoch by sa slovenské stavebníctvo malo ďalej zotavovať - pomôcť by mal reštart výstavby diaľnic (financovaných z eurofondov a štátneho rozpočtu aj cez PPP), investície v súkromnom sektore (najmä automobilovom – výstavba Jaguár Land-Rover), pokračujúci boom na rezidenčnom trhu, avšak stavebné povolenia naznačujú aj citeľné oživenie vo výstavbe nebytových budov (kancelárie, obchody a podobne). Medziročný pokles stavebníctva by sa tak mal aj v marci výraznejšie zmierniť, medziročný rast však slovenské stavebníctvo pravdepodobne obnoví až v druhom kvartáli.   

Zdroj: UniCredit Bank