Priemysel sa v marci nadýchol k rekordnému rastu. Podľa údajov Štatistického úradu sa produkcia priemyslu v marci zvýšila o 3,9% (sezónne očistené) a v porovnaní s marcom minulého roka bola vyššia až o 14,9%. Priemysel tak zaznamenal druhý najrýchlejší medziročný rast produkcie od krízy v 2008, keď rýchlejšie rástol len v auguste minulého roka. Podobne ako v auguste aj tenotkrát mu k tomu výraznou mierou dopomohol bázicky efekt, konkrétne posun Veľkej noci z marca na apríl (tradičné veľkonočné odstávky produkcia).
Ilustračné foto: Pixabay.com
Rast produkcie v marci prechádzal naprieč odvetviami. Po zohľadnení sezóny (prepočet UniCredit Bank) medzimesačný pokles produkcie vykázal len volatilný rafinérsky priemysel a ťažba. Naopak, úctyhodnú dvojcifernú dynamiku medzimesačného rastu produkcie si pripísali potravinársky priemysel a výroba chemikálií. To sa prejavilo aj na dynamike medziročného rastu produkcie, najmä u potravinárov, ktorá sa vyšplhala až nad 30 %. Aj napriek nižšej váhe tak tvorili potravinári až 11% marcového medziročného rastu priemyslu. Silné medzimesačné zvýšenie produkcie však pomohlo aj chémií, ktorá po 5 mesiacoch poklesu obnovila medziročný rast (o 8,7%). Viac ako 30% medziročný rast produkcie si pripísala v marci aj výroba spotrebnej elektroniky a farmácia, v oboch prípadoch sa však jednalo viac o bázicky efekt, keď najmä v prípade spotrebnej elektroniky sa produkcia v porovnaní s februárom zvýšila len nepatrne. Relatívne silný medzimesačný nárast produkcie (okolo 2-7%) a dvojciferné dynamiky medziročného rastu si pripísali aj hlavné exportné odvetvia slovenskej ekonomiky, na čele s automobilovým priemyslom, ktorý sa po slabšom úvode roka konečne reštartoval a opäť bol najväčším prispievateľom k rastu priemyslu (30% medziročného rastu priemyslu išlo na vrub automobilového priemyslu). V porovnaní s februárom sa po zohľadnení sezóny (prepočet UniCredit Bank) jeho produkcia zvýšila o 6,9%, pričom dynamika medziročného rastu sa z februárového poklesu o -2,3% zotavila na +14,5%. Silný 20,7% medziročný rast si drží aj výroba kovov a kovových konštrukcií. Dynamicky rast stále ukazujú aj výrobcovia strojov (11,8%) a elektrických zariadení (16,5%).
V medziročnom porovnaní vykázali zvýšenie produkcie všetky odvetvia priemyslu, relatívne najpomalšiu dynamiku medziročného rastu nájdeme u menej exporte orientovaných low-tech odvetví (s výnimkou už zmieneného dynamicky rastúceho potravinárskeho priemyslu) - textil a odevy, drevospracujúci a papierenský priemysel a nábytkári zaznamenali medziročný rast produkcie do 5%.
Aj napriek slabším číslam automobilového priemyslu v prvých dvoch mesiacoch roka si slovenský priemysel pripísal veľmi úspešný štart do nového roka. Zabrali najmä odvetvia strojárskeho priemyslu – výroba kovov a kovových konštrukcií a výroba strojov, ktoré pravdepodobne ťažili z rastúceho investičného dopytu v Európe, ale aj rastúcich priemyselných dodávkach. Po zohľadnení sezóny (prepočet UniCredit Bank) sa produkcia priemyslu v porovnaní s posledným štvrťrokom minulého roka zvýšila o 2,4%, pričom dynamika jeho medziročného rastu sa aj vďaka bázickému efektu (Veľká noc) zrýchlila z 3,9% až na 8,7%. Priemysel tak jednoznačne materializoval pozitívne riziko našej prognózy rastu HDP v prvom štvrťroku tohto roka.
... príjemne prekvapilo aj stavebníctvo, po roku sa vrátili k medziročnému rastu
Príjemne však v marci neprekvapil len priemysel, ale aj stavebníctvo. Presne po roku nepretržitého medziročného poklesu produkcie v marci obnovilo medziročný rast, ktorý sa vyšplhal až na 8,5%. V porovnaní s februárom sa pritom produkcia slovenského stavebníctva podľa údajov Štatistického úradu zvýšila až o 3,5 % (sezónne očistené). Výrazne oživenie stavebnej produkcie zaznamenal najmä segment výstavby infraštruktúry, ktorého produkcia sa medziročne zvýšila až o 26,3 %. Pomohol mu síce aj bázicky efekt, keď v marci minulého roka už bolo aj reálne cítiť výpadok eurofondových infraštrukturálnych projektov, oživenie je však možné pozorovať aj pri pohľade na medzimesačné rasty produkcie v tomto segmente - dynamicky medzimesačný rast sme mohli pozorovať vo februári aj v marci. Síce pomalšie, ale v súlade s očakávaniami sa začína zotavovať aj segment výstavby budov, druhý mesiac v rade zaznamenal medzimesačný nárast produkcie a po 6 mesiacoch nepretržitého poklesu tak obnovil rast aj v medziročnom porovnaní (4,8%).
Výhľad
Nálada v európskom priemysle sa posledné mesiace celkom slušne zotavila z krátkeho „Brexit-šoku“, čo sa pozitívne prejavuje aj na kondícií slovenského priemyslu. Bázicky efekt (Veľká noc) by však predsa len mal spomaliť dynamiku rastu priemyslu v nasledujúcom mesiaci, rovnako nálada slovenského priemyslu podľa indikátora ekonomického sentimentu Štatistického úradu sa v posledných mesiacoch predsa len mierne ochladila. Predpokladáme preto, že rekordný marcový medziročný rast produkcie už priemysel v tomto roku nezopakuje a dynamika medziročného rastu priemyslu by sa počas väčšiny roka mala pohybovať okolo úrovne 5% (v apríli kvôli silnému bázickému efektu dočasne len tesne nad nulou).
Slovenské stavebníctvo by sa malo v nasledujúcich mesiacoch ďalej zotavovať - pomôcť by mal reštart výstavby diaľnic (financovaných z eurofondov a štátneho rozpočtu aj cez PPP), investície v súkromnom sektore (najmä automobilovom – výstavba Jaguár Land-Rover), pokračujúci boom na rezidenčnom trhu, avšak stavebné povolenia naznačujú aj citeľné oživenie vo výstavbe nebytových budov (kancelárie, obchody a podobne). Rovnako ako v prípade priemyslu by však bázicky efekt (posun Veľkej noci) mohol v apríli v medziročnom porovnaní predsa len dočasne stlačiť rast stavebníctva naspäť k nule.
Priemysel, stavebníctvo, ale i tržby v maloobchode v úvode roka väčšinou príjemne prekvapovali. Aj vďaka bázickému efektu posunu Veľkej noci bol v medziročnom porovnaní silný najmä posledný mesiac prvého štvrťroka marec. Zdá sa teda, že pozitívne riziká našej prognózy HDP pre prvý štvrťrok sa z veľkej časti materializovali, a preto upravujeme náš odhad rastu ekonomiky v úvode roka z 3,0% na 3,2%. Indikátor sentimentu však naznačuje, že dôvera v ekonomike sa predsa len v prvých mesiacoch druhého štvrťroka mierne schladila (najmä v priemysle), efekt Veľkej noci bol pravdepodobne tiež výraznejší ako naše pôvodné očakávania (čo by sa mohlo prejaviť na významnejšie korekcii v apríli), a preto odhad rastu ekonomiky na tento rok zatiaľ nemeníme a ponechávame ho na úrovni 3,4%.
Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.