„Európa musí znížiť emisie CO2 z existujúcich budov, ak chceme naplniť ambície Parížskej dohody“, vyzýva koalícia 300 firiem a organizácií spolupracujúcich s radami pre zelené budovy. Produkcia emisií skleníkových plynov z existujúcich budov dosahuje v Európskej únii 36 % celkových emisií.
Koalícia zložená z miest, verejných inštitúcií, developerských spoločností, výrobcov, energetických spoločností, obchodných združení, mimovládnych organizácií a univerzít podporuje ambicióznejšie národné stratégie obnovy budov, ktoré stanovujú jasné ciele, míľniky a opatrenia na transformáciu existujúcich budov. Intervencie prichádzajú zo štátov Európskej únie v čase publikovania aktualizovaných stratégií na obnovu budov a v čase, kedy politický predstavitelia rozhodujú o budúcnosti energetických zákonov EÚ pre stavebný sektor.
Logo: SKGBC
Otázka podpory ambicióznejšej európskej politiky obnovy budov nadväzuje na závery projektu BUILD UPON, financovaného z programu Horizont 2020, v ktorom 13 európskych rád pre zelené budovy zohralo kľúčovú úlohu pri vytváraní silných a ambicióznych stratégií obnovy budov, ktoré naštartujú potenciál úspor energií v budovách.
Ich odporúčania sú dnes uverejnené v sérii publikácií Svetovej rady pre zelené budovy, ktorá projekt BUILD UPON koordinovala. Projekt získal uznanie od desiatok ministerstiev, miest a iných verejných inštitúcií v celej Európe, ktoré majú vplyv na politiku obnovy budov. V publikáciách sa uvádzajú opatrenia, vďaka ktorým môžu jednotlivé krajiny nastaviť stratégiu obnovy budov tak, aby pomohla splniť Parížsku dohodu o klimatických zmenách. Boli vypracované 13 národnými radami pre zelené budovy prostredníctvom spolupráce zahŕňajúcej takmer 2 000 kľúčových organizácií na viac ako 100 odborných podujatiach v celej Európe. Takmer 3 000 odborníkov sa zúčastnilo jednotlivých podujatí alebo boli so svojimi 800 iniciatívami zahrnutí do mapy na webovej stránke RenoWiki, ktorá oslovila už 4 milióny ľudí.
„Slovenská rada pre zelené budovy, ako člen konzorcia BUILD UPON, usporiadala šesť odborných podujatí, na ktorých hľadala riešenia, ako napomôcť ambicióznejšej obnove budov. Vďaka dialógu odborníkov sa nám podarilo vybrať tie najvýznamnejšie opatrenia a predložiť ich relevantným ministerstvám“, uviedol Ladislav Piršel, výkonný riaditeľ Slovenskej rady pre zelené budovy.
James Drinkwater, Európsky regionálny riaditeľ Svetovej rady pre zelené budovy, uviedol: "Európa je z hľadiska svojej energetickej politiky na križovatke, pričom rozhodujúci predstavitelia nie sú ochotní jednoznačne sa zaviazať k jasnej vízii pre jednu z najnáročnejších klimatických výziev Európy, ktorou budovy sú. Naša intervencia je dôkazom, že veľké množstvo firiem a organizácií sa zaviazalo k ambicióznym plánom obnovy budov. Jednotlivé zelené rady v Európe iniciujú tento záväzok tým, že napomáhajú svojim národným vládam rozvíjať silné akčné plány na transformáciu budov v celej Európe."
Odborníci upozornili na to, že je potrebné vypracovať výrazne ambicióznejšie stratégie obnovy budov, ak chce Európa dosiahnuť rozvoj pracovných miest v oblasti stavebníctva, zlepšiť kvalitu života občanov - najmä nízkopríjmové skupiny, ktoré najviac zaťažujú náklady na energie - a splniť svoje záväzky v oblasti klimatických zmien vyplývajúce z Parížskej dohody.
Aby sa splnili ciele EÚ na zníženie emisií do roku 2050, musí sa, podľa Európskeho inštitútu pre hospodárnosť budov (BPIE), miera obnovy budov zvýšiť zo súčasného 1 percenta na 3% ročne do roku 2020. Podľa smernice o energetickej efektívnosti z roku 2012 Európska únia požadovala, aby každý členský štát vytvoril „národnú stratégiu obnovy budov“, dlhodobú stratégiu obnovy domov a komerčných budov na vysokej úrovni energetickej efektívnosti.
Ambiciózne národné stratégie obnovy budov si vyžadujú jasné ciele v oblasti úspor energie, iniciatívy na zvyšovanie povedomia, programy zručností, finančné mechanizmy a legislatívu.
Zdroj: SKGBC