CBRE: Industriálnym nehnuteľnostiam dominuje 3PL

09.05.2024

Z hľadiska prenajatej plochy sa najviac priestorov prenajalo na západnom Slovensku (52 %) a v širšom okolí Bratislavy (36 %). Až 40 % prenajatých priestorov patrilo do sektoru 3PL, druhé najväčšie zastúpenie mal sektor maloobchodných skladov (34 %). Výrobné a logistické haly v A štandarde pokorili hranicu 4 milióny m², miera neobsadenosti tak mierne vzrástla. Priemerná cena za meter štvorcový prenajatej plochy zostala v porovnaní s posledným kvartálom nezmenená na úrovni 4,90 €, medziročne však stúpla o 9%

Celková prenájmová aktivita na trhu slovenských priemyselných a logistických nehnuteľností dosiahla v 1. kvartáli tohto roka úroveň 93 000 m2,, čo predstavovalo medziročný pokles o 20 %. Vyplýva to z kvartálnej správy globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Celkom 53 000 m2 z týchto priestorov tvoril tzv. take up, teda prenajaté priestory očistené o predĺženia nájmov v súčasných priestoroch nájomcu. Podiel renegociácií bol na úrovni 40 %.

Z hľadiska prenajatej plochy sa najviac priestorov prenajalo na západnom Slovensku (52 %). Nasledovala oblasť širšieho okolia Bratislavy s podielom 36 %. Stredné Slovensko predstavovalo 9 % a východné Slovensko tak nakoniec len 3% z celkovej nájomnej aktivity. Priemerná cena za meter štvorcový prenajatej plochy stúpla oproti vlaňajšku o 9 %, na úroveň 4,90 €, oproti poslednému kvartálu však ostala nezmenená.

Graf

Medzi kategóriami nájomcov bola najvýznamnejšia kategória 3PL (poskytovatelia kompletných logistických služieb), ktorá predstavovala 40 % celkovej prenájmovej aktivity. Zvyšný objem priestorov si rozdelili maloobchodný sektor (34 %), automobilový a farmaceutický priemysel (zhodne 9 %) a výroba (7 %). „Zaujímavosťou je, že z hľadiska novo-prenajatých priestorov, tvorí výrobná časť len 3%, pričom pri pohľade na celý minulý rok predstavovala výrobná časť viac ako 50 % z celkovej novo-prenajatej plochy. Ide však zatiaľ len o údaje za prvý kvartál, ktorého podiel z hľadiska prenájmu na celoročných dátach tvorí menej ako 20 %,“ uvádza Peter Slovák, analytik spoločnosti CBRE Slovensko.

Trh komerčných nehnuteľností v oblasti výrobných a logistických hál v A štandarde podľa zistení spoločnosti CBRE ku koncu prvého kvartálu pokoril významný míľnik 4 milióny m² a dosiahol hranicu 4 064 118 m². Nájomníci vyhľadávajú haly v A štandarde najmä pre ich ideálnu dostupnosť na diaľnicu, svetelnú výšku stropov minimálne 8 metrov, minimálnu nosnosť podlahy 5 ton, dostatok parkovacích kapacít pre osobné a nákladné vozidlá a mnohé ďalšie.

Nárast celkovej plochy však spôsobil aj zvýšenie podielu neobsadenosti týchto priestorov na úroveň 3,21 %. Najnižšiu mieru voľných kapacít (2,13 %) si aj napriek celkovému nárastu neobsadenosti naďalej zachováva oblasť stredného Slovenska, nasledovaná oblasťou širšieho okolia Bratislavy, kde podiel voľných kapacít stúplo na 2,53 %. Neobsadenosť rástla aj na území západného (na 3,90 %) a východného (na 5,08 %) Slovenska.

Vyhliadky na rok 2024 sú však optimistické. „Momentálne je vo výstavbe ďalších takmer 322 000 m2 priemyselných a logistických priestorov, ktorých odovzdanie je naplánované na rok 2024 a 68 000 m2 priestorov, ktorých výstavba by mala byť ukončená v roku 2025. Dobrou správou je, že z priestorov, ktoré majú byť dokončené do konca tohto roka, už bolo pred-prenajatých približne 62 %, čo potvrdzuje, že dopyt na trhu je stále vysoký,“ priblížil Michal Cerulík, riaditeľ oddelenia prenájmu industriálnych a logistických nehnuteľností v CBRE Slovensko.

"Slovensko kopíruje vývoj v Európe, čo sa týka popularity industriálnych a logistických hál, ktoré v posledných rokoch okupujú vrchné priečky u investorov pre rastúci dopyt od nájomcov, a tým pádom aj rastúce nájmy. V 365.invest veríme v potenciál tohto sektora komerčných nehnuteľností, keďže región strednej Európy svojou polohou v srdci Európy poskytuje strategické umiestnenie na križovatke hlavných dopravných trás, ktoré je takmer nemožné obísť.  Aj preto je dôležité vyvíjať neustály tlak na dobudovanie tak potrebnej dopravnej infraštruktúry na Slovensku," uviedol Tomáš Cár, Real Estate Transactions, 365.invest.

Zdroj: CBRE

Podobné články

 1. CBRE: Celková nájomná aktivita v 1. kvartáli 2024
 2. CBRE: Celková nájomná aktivita v 1. kvartáli 2024
 3. ký bol rok 2023 pre nehnuteľnosti na Slovensku?
 4. Aký bol rok 2023 pre nehnuteľnosti na Slovensku?
 5. Analýza CBRE: Slovenské nehnuteľnosti aj naďalej lákajú investorov
 6. Analýza CBRE: Slovenské nehnuteľnosti aj naďalej lákajú investorov
 7. CBRE: Do komerčných nehnuteľností v SR sa investovalo 664 miliónov eur
 8. CBRE: Do komerčných nehnuteľností v SR sa investovalo 664 miliónov eur
 9. CBRE: Industriálny trh na Slovensku je stabilný
 10. CBRE: Industriálny trh na Slovensku je stabilný, silný dopyt vytváral hlavne výr
 11. 108 AGENCY: Poľský trh industriálnych nehnuteľností
 12. 108 AGENCY: Poľský trh industriálnych nehnuteľností
 13. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
 14. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
 15. Bratislava zažije jedinečnú diskusiu o budúcnosti pracovísk
 16. Bratislava zažije jedinečnú diskusiu o budúcnosti pracovísk
 17. CBRE: Nájmy v priemyselných a logistických nehnuteľnostiach v SR vzrástli o 13%
 18. CBRE: Nájmy v priemyselných a logistických nehnuteľnostiach v SR vzrástli o 13%
 19. Trh priemyselných priestorov v ČR definuje skracovanie dodávateľských reťazcov
 20. Trh priemyselných priestorov v ČR definuje skracovanie dodávateľských reťazcov a
 21. irmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
 22. Firmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
 23. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 24. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 25. CBRE: Až 84 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 26. CBRE: Až 84 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 27. Analýza CBRE: Slovensko minulý rok dominovalo v objeme investícií do realít
 28. Analýza CBRE: Slovensko minulý rok dominovalo v objeme investícií do nehnuteľnos
 29. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
 30. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky