logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

7 dôvodov, prečo je kancelária lepšia ako home office


V lete sa s home office a dištančnou prácou akoby roztrhlo vrece. Dajú sa ale konferenčný hovor či kreatívna práca riešiť v tieni stromu na záhrade alebo na balkóne paneláku. Zrejme áno, no s akým výsledkom? Zvážte týchto sedem dôvodov, prečo uprednostniť radšej kanceláriu.

1. Vybavenie office

Samostatnú pracovňu a teda reálnu domácu kanceláriu, aspoň základnú definíciu toho, čo by sa dalo nazvať „home office“, má len málo z nás. Reálne teda môžeme túto prácu nazvať práca z domu alebo práca na diaľku, dištančná práca. Ruku na srdce: na dočasnú pracovňu sa mení vaša obývačka, kuchyňa aj spálňa a občas aj kúpeľňa. Zároveň vám chýba vybavenie a infraštruktúra kancelárie. Spomeňte si, ako sa počas lockdownu masovo nakupovali notebooky, monitory, káblové redukcie, slúchadlá, mikrofóny a ďalšiu technika. Nemáte ju doteraz v zásuvkách a skriniach? Nechýba vám kvalitný kávovar alebo quiet room? Podľa jedného z prieskumov CBRE boli v prvej päťke dôvodo práce v office dizajn priestorov, technológie pre prácu a servis a vybavenie. Pozrite si, aké ďalšie benefity poskytujú svojim ľuďom víťazi aktuálneho ročníka CBRE Office roka.

2. Podmienky pre vašu profesiu

Najväčší potenciál pre prácu na diaľku majú odvetvia ako informácie a komunikácia, administratívne služby alebo finančné a poisťovacie činnosti. Tieto oblasti však podľa dostupných štatistík na Slovensku zamestnávajú iba niečo cez desatinu zo všetkých pracujúcich. Pre väčšinu odvetví je režim home office buď nepraktický alebo rovno nepoužiteľný. Avšak aj ľuďom v profesiách, ktoré je možné vykonávať z domu, chýbajú doma napríklad stabilné internetové pripojenie, široké (a aj lacnejšie) stravovacie možnosti na pracovisku, wellness a relaxačné vyžitie, dostupnosť kultúry alebo obchodov v okolí administratívnej budovy a ďalšie nefinančné benefity.

3. Medziľudské kontakty

Na home office vám istotne chýbajú spontánne rozhovory s kolegami v kuchynke, spoločné obedy v kantíne alebo reštaurácii, tímové brainstormingy alebo jednoducho pocit zdieľanej energie tímu a „tímový duch“. Odborníci hovoria o množstve symptómov osamelej práce, ako sú chýbajúca kreativita, pocity úzkosti, smútku, celková sklesnutosť až depresívne stavy. To často vedie až fyzickým prejavom, ako je nedostatok energie a nespavosť či.

4. Lepšia komunikácia

Nie všetko sa dá vyriešiť cez e-mail alebo videohovor. Osobné stretnutia – vrátane small talk  –  bývajú efektívnejšie. V kancelárii je vyššia produktivita pri tímových úlohách a menej rušivých elementov nepracovného charakteru (áno, nie je potrebné počas coffe breaku vyvešať záclony). Kancelária poskytuje skvelé príležitosti pre rýchle rozhodovanie, brainstorming, brainwriting či riešenie aktuálnych problémov.

5. Oddelenie práce a súkromia

Kancelária pomáha nastaviť jasné hranice medzi pracovným a osobným časom, prispieva tak k work-life balance. Napríklad také dochádzanie do práce. Je to skutočne nevýhoda home office? Nuž pri ceste do práce nie ste v kontakte ani s rodinou, ale ani s kolegami. Máte tak čas počúvať podcasty, hudbu alebo audioknihy. Dochádzanie je z psychologického hľadiska akýsi prechodový (liminálny) stav, teda nie ste ani doma ani v práci. Takýto stav v prípade home office nevznikne a ťažko sa potom definuje práca od – do a to. Priznajte sa, ako často riešite dilemu, či zdvihnúť pracovný hovor alebo nie?

6. Networking a kariérny rast

Častejší kontakt s vedením či kolegami môže podporiť zviditeľnenie a nové príležitosti pre váš osobnostný rast. Z prieskumov, ktoré vznikli krátko po pandémii vyplynulo, že mnohí ľudia pracujúci iba dištančne mali nižšie honoráre a ich kariérny rast bol pomalší ako u kolegov, ktorí pracovali väčšinu pracovného času v kancelárii.

7. Kultúra a motivácia

Odborníci na ľudské zdroje uvádzajú, že vytvoriť firemnú kultúru vo firme, kde väčšina ľudí pracuje iba dištančne, je fakticky nemožné. Firemná DNA sa buduje osobne, kontaktom tvárou v tvár, prezenčnou formou, fyzickou účasťou na teambuildingoch, poradách, formálnych a neformálnych aktivitách. Osobné vzťahy sú motivujúce, vytvárajú a utužujú firemnú identitu.

8. BONUS – Architektúra a dizajn

Ak by vás o estetike a dizajne kancelárií azda nepresvedčili víťazi CBRE Office roka, pozrite si nominované kancelárie a objekty s kanceláriami v 24. ročníku CE ZA AR. Cena za architektúru CE ZA AR, ktorej vyhlasovateľkou je Slovenská komora architektov, si tento rok osvojila heslo #domavaurópe.

Kancelárska a výrobná budova MTS H4

Dominik Sepp

Foto: Dominik Sepp

Dominik Sepp

Foto: Dominik Sepp

Budova je súčasťou výrobného areálu. Jej hmota je rozdelená na kancelársku a výrobnú časť. Kancelárska časť má 2 nadzemné podlažia a svojím pôdorysným tvarom pripomína štvorlístok. Smerom do zadnej časti sa tiahne výrobná hala. Strechu haly tvoria svetlíky, ktoré vykresľujú charakteristický pílový profil. Celá kancelárska časť má z vonkajšej strany priebežnú terasu. Terasa je po celom obvode podopretá drevenými konštrukčnými prvkami do tvaru V, čím vzniká charakteristická kresba fasády. Drevo bolo zvolené za hlavný výrazový prostriedok ako charakteristický materiál regiónu Oravy. Rovnako aj zvlnený pôdorysný tvar má za cieľ poukázať na blízke prírodné prostredie a "splynúť" s ním.

Ateliér: FORM A21, Architektúra: Ján Jacko, Richard Koseček, Ján Kuva, Ákos Takács, Krajinná Architektúra: Miriam Húšťavová; Iné: Šimon Chmelár (konštrukčné riešenie), Vladimír Kobliška (konštrukčné riešenie), Andrej Valent (konštrukčné riešenie), Mojmír Vychodil (konštrukčné riešenie), Peter Somorovský (statika betónových konštrukcií), Miroslav Fašang st. (statika oceľových konštrukcií)

Revitalizácia polyfunkčného objektu "UNIDOM"

Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

V návrhu revitalizácie využívame variabilnosť pôvodného skeletu a nadväzujeme naň prísnym rastrom fasád, ktoré pripravujú objekt na nový účel no nechávajú priestor aj na zmenu dispozície na inú funkciu. Na pôvodne 4 podlažný objekt osádzame 5-te ustúpené podlažie. Oceľová konštrukcia a presklená fasáda mu dodáva ľahkosť. Osadenie objektu v minulosti mimo pôvodnú uličnú čiaru malo za následok vytvorenie predpolia domu, ktoré meníme na piazzetu so stromami a rozširujeme tak verejný priestor. Návrh reflektuje svoje okolie a simuluje správanie fasád okolitých domov. Plnšia fasáda je odkazom na historické mestské domy v okolí charakteristické svojím vzhľadom murovaných objektov s bodovými otvormi.

Ateliér: Hubinský ateliér; Architektúra: Juraj Hubinský, Alexandra Kotrusová, Peter Kuklica, Martin Smerek; Stavebno-technické riešenie: Roman Rosina

Medzi prihlásenými je aj víťaz CBRE Office roka v kategórii „Kancelária ako DNA firmy“

Nové sídlo spoločnosti Magna Energia

Magna Energia

Foto: Magna Energia

Foto: Magna Energia

Foto: Magna Energia

Nové sídlo spoločnosti Magna Energia vzniklo prestavbou bývalého areálu Heliand, kde sa vyrábali vianočné svetielka. Návrh vzišiel z architektonickej súťaže. Projekt zachováva pôvodnú výrobnú halu s priznanými konštrukciami, replikuje historickú mestskú vilu orientovanú do ulice a dopĺňa areál o prístavbu z recyklovaných tehál a drevených CLT panelov. Architektúra prirodzene rešpektuje pôvodnú urbanistickú štruktúru a vytvára komorné nádvorie, ktoré spája staré s novým. Interiéru dominuje kombinácia betónu, tehly a dreva, čím vzniká autentický priestor. Budovu charakterizujú priehľady, pobytové terasy a zákutia, ktoré odrážajú hodnoty spoločnosti – rodinnosť, transparentnosť a komunita.

Ateliér: ateliér GARAD, Stavikon Piešťany; Architektúra: Lukáš Rypák, Veronika Rypák Vaňo, Karol Volf, Karina Humajová, Jaroslav Konečný

Redakcia Kancelarie.sk, CE ZA AR, CBRE Office roka