logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

9 dôvodov, prečo je sklon k neporiadku znakom inteligencie


Dokážete prirovnať svoj myšlienkový proces k tornádu? Točia sa vám myšlienky vo mysli stále dokola a chaoticky vrážajú jedna do druhej?  Je možné, že máte chronický sklon k neporiadku. Pre niektorých ľudí predstavuje vážny problém. Keď som robil výskum pre tento článok, zistil som, že medzi týchto ľudí patrím aj ja.

Stále niekam meškáte. Váš domov a pracovisko zvyčajne vyzerajú tak, akoby tam vybuchla bomba. Zhromažďujete si veci, ktoré nepotrebujete, pretože si myslíte, že ich budete môcť použiť neskôr. Ale našťastie pre vás nemám len zlé správy. Dobrou správou je, že ľudia s chronickým sklonom k neporiadku majú veľa spoločných čŕt, ktoré poukazujú na ich vyššiu úroveň inteligencie.

Neporiadok

Ilustračné foto: Pixabay.com

1. SÚ MIMORIADNE KREATÍVNI

Jedinci s chronickým sklonom k neporiadku sú nadaní, ak hovoríme o tvorivosti. To preto, že ich pravá mozgová hemisféra je dominantná pri spracúvaní informácií. Než aby hľadali riešenie na jeden problém, pozrú sa na to ako na tému, ktorú dokážu zvládnuť naraz a nechajú svoj myšlienkový proces fungovať ako tornádo. Nové nápady vznikajú vtedy, keď sa tieto myšlienky od seba odrážajú.

Sú výbornými rozprávačmi, komikmi a vynálezcami vďaka svojej prirodzenej schopnosti myslieť tvorivo a inovatívne mimo zabehaných schém. Najznámejší test, ktorý meria tvorivosť je známy pod názvom Torranceho test tvorivého myslenia (TTCT). Ľudia s chronickým sklonom k neporiadku dosahujú často na TTCT veľmi vysoké skóre vďaka tomu, že ich myseľ s horúčkovito intenzívnym myšlienkovým procesom má schopnosť rýchlo vymýšľať nové nápady.

2. MAJÚ PROBLÉM SÚSTREDIŤ SA NA VECI, KTORÉ ICH NUDIA

Každý človek má iné záujmy a individuálny spôsob skúmania vecí. Ak je pre človeka s chronickým sklonom k neporiadku daná téma nezaujímavá, alebo ju už dávno predtým úspešne naštudovali a zvládli, potom nevidia žiaden význam v tom, aby sa s ňou viac zaoberali. Nie je to kvôli nedostatku inteligencie, ale pre nedostatok motivácie a inšpirácie. Často majú problémy v škole, ak nemajú učiteľa, ktorý by ich do vyučovania zapojil kreatívnym spôsobom. Vtedy jednoducho “vypnú”. Ale ak tých istých študentov zapojíte do projektu na tému, ktorá ich fascinuje, dokážu zázraky.

3. SÚ „ZÁVISLÍ“ NA HĽADANÍ INFORMÁCIÍ

Jednou z najbežnejších čŕt ľudí s chronickým sklonom k neporiadku je nutkanie neustále niečo skúmať a učiť sa nové veci. Ich myseľ zažíva stav vytrženia vo chvíli, keď prežíva svoje objavné „aha“. Práve toto vytvára ich závislosť na hľadaní nových informácií. Tento euforický stav bol prirovnaný ku stavu extázy, ktorú zažívajú bežci po zabehnutí maratónu alebo nákupné maniačky v nákupných centrách. Táto neustála potreba hľadania nových informácií je v ich mysli vnímaná ako sporná, keďže niekedy je nutné spochybniť tradičné predstavy, aby sme vytvorili nový modul myslenia.

4. MAJÚ VEĽA ZÁUJMOV

Pre ľudí s chronickým sklonom k neporiadku je  náročné sústrediť sa len na jednu úlohu (singletasking). Radšej sa zapoja do viacerých aktivít súčasne. Je to preto, že milujú vedomosti, ktoré získavajú z nových zážitkov. Ak vykonávajú bežné povolanie, často robia popri tom veľa iných vecí, ako napríklad záhradníčenie, maľovanie, písanie článkov alebo kníh. Myšlienka na tvorbu nových vecí či nápadov im prináša hlboké uspokojenie, ale ľudia s chronickým sklonom k neporiadku budú neustále hľadať nové skúsenosti a výzvy. Tvorba niečoho nového im spôsobuje radosť a nesmierne ich teší, ak môžu čeliť novým výzvam.

5. ĽAHKO STRATIA POJEM O ČASE

Všetci občas stratíme pojem o čase a potom meškáme na schôdzky alebo stretnutia. Ale ľudia s chronickým sklonom k neporiadku meškajú pravidelne. Dôvodom je, že sú fascinovaní činnosťou alebo nápadom, ktoré ovládnu ich myseľ a spôsobia tak neodolateľnú túžbu sa nimi hneď zaoberať. V podstate sa na niečo sústredia tak hyperaktívne, že skončia vo svojom „vlastnom svete“ a zabudnú nielen na všetko, čo sa vôkol nich deje (stav flow), ale aj na všetky naplánované činnosti. Samotný čas sa pre nich v tomto prípade stáva irelevantný v porovnaní s výhodami, ktoré získajú vďaka tomu, že zhrnú všetky svoje myšlienky do širších záverov.

6. SÚ VIZIONÁRI, KTORÍ ČASTO VYHRÁVAJÚ VO VERBÁLNYCH IQ TESTOCH

V osobnostnom teste Myers-Briggs opísali typy osobností ku ktorým sa vzťahuje špecifický  druh ľudí. Ľudia s chronickým sklonom k neporiadku boli označení ako „vizionári“. Ak im poviete, že je niečo nemožné, budú to brať ako výzvu. Budú sa snažiť dokázať vám pravý opak. Je to preto, že ich baví pracovať na úlohe, ktorá im umožňuje vyhnúť sa štandardným spôsobom riešenia, a oveľa radšej vymyslia nové metódy. Ak ste vizionár, dosahujete veľmi vysoké skóre vo verbálnych častiach pri testovaní IQ. Neradi sa viažete na tradičné normy a postupy. Oveľa radšej vymyslíte úplne nové a jedinečné riešenie.

7. PRE OKOLIE SÚ TO “ČUDNÍ PROFÍCI” ALEBO “VŠEVEDKOVIA”

Ľudia s chronickým sklonom k neporiadku bežne nepritakávajú všeobecne prijímaným verziám pravdy. Radšej chcú nájsť svoju vlastnú verziu pravdy. Vidíte ich, ako neustále hľadajú nové informácie buď v knihách alebo na internete, keďže chcú vzniesť námietku proti podobným poznatkom, na ktoré v poslednej dobe natrafili. Či si tieto výzvy určia sami, alebo ich vyzve niekto iný, v každom prípade sa stávajú prameňom nových nápadov. Bohužiaľ, táto potreba napadnúť to, čo sa všeobecne uznáva, môže byť vnímaná okolím ako arogantný postoj. Ale práve vaši kolegovia budú medzi prvými, ktorí sa budú chcieť naučiť a podporiť presne tie isté myšlienky, proti ktorým predtým tak nahlas argumentovali.

8. MAJÚ SILNÉ PUTO K ĽUĎOM A VECIAM, KTORÉ SPOLU VÔBEC NESÚVISIA

Človek s chronickým sklonom k neporiadku si vo všetkom cení rôznorodosť. Týka sa to ľudí, s ktorými každodenne spolupracujú, vecí, ktoré vlastnia a aj hudby, ktorú počúvajú. Táto rozmanitosť neuveriteľne stimuluje ich myseľ. Vďaka tomu majú neustále celý rad nových nápadov a skúseností. Ich myseľ vždy ocení schopnosť vidieť veci, ktoré iní nedokážu. Často ich počujete ako porovnávajú a hľadajú súvislosti v každodenných veciach, čo by iných ľudí nenapadlo, pretože tam nevidia žiadne súvislosť, ale podľa ich abstraktného myslenia všetko so všetkým nejako súvisí.

9. CHCÚ BYŤ OBKLOPENÍ ĽUĎMI, KTORÍ MAJÚ VEĽA ENERGIE

Ľudia, ktorí majú veľa energie, majú pestrý život. Človek s chronickým sklonom k neporiadku to vníma ako príležitosť učiť sa a podieľať sa na niečom novom preto, aby svoje nadobudnuté skúsenosti a vedomosti využil na tvorbu nových nápadov. Vďaka novým nápadom sa viac naučia a získajú tak viac skúseností. Je to neustále opakujúci sa cyklus, ktorý napĺňa ich závislosť preniknúť do podstaty veci. Sú všeobecne vnímaní ako ľudia s veľkou dávkou energie. Majú totiž nesmierne veľa vecí, ktoré by chceli v živote dosiahnuť ale príliš málo hodín denne na to, aby si ich všetky mohli splniť.

Autor: John Labath, Zdroj: Unisoultheory.com