Štúdia Global Cities Index hodnotila svetové metropole podľa 27 kritérií v 5 hlavných kategóriách: podnikateľská aktivita, ľudský kapitál, dostupnosť informácií, kultúrne uplatnenie a politická angažovanosť. V prvej desiatke sa okrem už spomenutých miest umiestnili Tokio, Hong Kong, Los Angeles, Chicago, Singapur, Peking a Washington. Oproti minulému roku si teda v prvej desiatke vymenili miesta len Peking a Singapur.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Medzi 125 hodnotenými mestami sa Praha oproti roku 2014 prepadla o 4 miesta. Patrí jej tak 51. miesto za 50. Káhirou a tesne pred Budapešťou a Rio de Janeiro. Za prepad môže hlavne väčšia konkurencia, tento rok totiž odborníci hodnotili o 41 miest viac ako minulý. „Praha si v celkovom skóre polepšila, dopredu sa však tlačia aj ďalšie mestá. Naše hlavné mesto si viedlo dobre hlavne v oblasti ľudského kapitálu. Pre úspech v tejto kategórii sú dôležité hlavne rastúca úroveň a množstvo ľudí s vysokoškolským vzdelaním." povedal Jiří Steif, partner pražskej kancelárie A.T. Kearney.
Okrem tohto rebríčku zostavuje A.T. Kearney aj Global Cities Outlook. Teda pohľad na to, aký majú mestá potenciál počas najbližších 10 až 20 rokov. Tu sú hodnotené podľa 13 kritérií v kategóriách úrovne sociálnych služieb, ekonomiky, inovácií a stability.
V tomto rebríčku vedie San Francisco hlavne vďaka veľkému množstvu inovatívnych firiem. Do top 10 ešte okrem New Yorku a Londýnu patrí Boston, Zürich, Houston, Mníchov, Štokholm, Amsterdam a Soul. Praha je na veľmi slušnom 37. mieste, v regióne sa umiestnila pred Varšavou aj Viedňou. „Pre českú metropolu je toto hodnotenie veľmi dobrým prísľubom na lepšie umiestnenie v budúcnosti," uzatvára Jiří Steif.
Zdroj: A.T. Kearney