Valerie Jacobs, CIO agentúry pre dizajn a inováciu značky LPK si myslí, že jedným z možných scenárov je, že kancelárie sa stanú miestom na únik pred čoraz viac prchavým prírodným svetom: “Kancelárie sa stanú útočiskom a budú predstavovať idealizované prírodné prostredie. Aj keď to možno bude znieť ako ľudská zoologická záhrada, možno si znova vytvoríme to, čo sme stratili v prírode tak, že si to prenesieme dovnútra. Keď vezmeme do úvahy Jewel na letisku Changi v Singapure, kde sa deti hrajú medzi umelými mrakmi a užívajú si umelo vytvorený krytý vodopád, budúcnosť kancelárie je miesto, kam sa dá utiecť, na rozdiel od „skutočného“ prírodného sveta, v ktorom neustále bojujeme proti požiarom a povodniam."
Foto: Jewel na letisku Changi v Singapure ponúka prírodu v interiéri: mohol by tak v budúcnosti vyzerať aj kancelársky dizajn?, Zdroj: AMOS LEE ON UNSPLASH
Napriek tomu je podľa všetkého dosť pravdepodobný hromadný návrat do kancelárií v minulosti. Vysvetľuje: “Práca na diaľku sa prejavila ako obrovský zásah do produktivity pracovníkov a všetci sa vraciame do starých čias. Kancelárie ešte stále poskytujú to, po čom ľudia túžia: kultúru, komunitu a spoločenské vzťahy. Dáva vám pocítiť, že ste súčasťou niečoho väčšieho ako vy sami.”
Ale Gray Scott, správca technologicko-filozofických webových seriálov Futuristic Now, si myslí, že pracovné priestory budúcnosti budú simulované, holografické, rozšírené a “obojsmerne” prepojené s našim nervovým systémom. Ľudia budú mať prístup k hyperaktívnej virtuálnej kancelárii prostredníctvom slúchadiel s mikrofónom a mozgovým implantátom.
Predpovedá: “Dnešné digitálne pracovisko sa stane virtuálnym kancelárskym priestorom s reálnou hodnotou. Za virtuálne kancelárske priestory, ktoré sa budú najviac podobať realite, sa bude platiť príplatok. Ak bude na stretnutí potrebná naša fyzická prítomnosť, použijeme humanoidné robotické avatary vybavené holografickou verziou našej tváre.”
Scott predpovedá, že v rozpätí rokov 2035 a 2050 sa naše neuróny začnú stávať užívateľským prepojením, zatiaľ čo sa klávesnice a 2D obrazovky stanú “pozostatkami zberateľskej nostalgie”. Namiesto toho budú mozgové implantáty (BMI), ktoré sa stanú štandardným používateľským nástrojom pre raných konkurenčných používateľov.
Foto: Budú v roku 2069 klávesnice “pozostatkami zberateľskej nostalgie"?, Zdroj: PIXABAY
Dodáva: ”V budúcnosti budú títo biologicko-digitálni ľudskí pracovníci schopní ‘vidieť a počuť’ internet použitím svojich neurónov. S využitím mozgových implantátov BMI sa informácie stanú obojsmernými. Do týchto neurónov budeme čítať a zapisovať. Naše kancelárie a náš fyzický svet budeme ovládať pomocou sily našich myslí. Bude to vek neurónových výpočtov.”
Brad Berens, vedúci stratégií v Centre pre digitálnu budúcnosť v USC Annenberg a riaditeľ oddelenia Big Digital Idea Consulting, s tým úplne súhlasí. Hovorí: “Žena môže sedieť v Tel Avive a pozerať sa do očí mužovi, ktorý vyzerá, že sedí v kresle naproti, hoci je jeho telo v Nairobi. Pokročilá technológia zobrazovania už nebude vyžadovať, aby si účastníci nasadili okuliare. Ilúzia fyzickej prítomnosti sa rozplynie až vtedy, keď sa naše ruky budú snažiť dotknúť iného tela a zistia, že je to len vzduch, alebo keď si s nevôľou uvedomíme, že necítime prítomnosť fyzickej osoby, necítime mužovu vodu po holení, ani ľahký vánok, keď si žena češe do copu svoje dlhé vlasy.”
Berens je však presvedčený, že ľudia budú budeme stále cestovať na pracoviská, aby sme využili “myšlienkovú mitózu” ku ktorej dochádza, keď ľudia pracujú v blízkosti iných ľudí.
Aký má toto všetko význam pre štyri steny v samotnej kancelárii?
Brad Williams, generálny riaditeľ dizajnérskej a architektonickej firmy RDC hovorí, že nápad “ísť do kancelárie” bude o 50 rokov predstavovať úplne iný koncept. Dodáva: “Predstavujem si to tak, že fyzická kancelária bude v roku 2070 miestom náhodnej interakcie, miestom určeným na skontaktovanie sa v rôznych intervaloch počas dňa a to bez zaťaženia oficiálnou dennou interakciou – bude to nanajvýš miesto prijímania klientov alebo výstavná sieň na propagáciu fyzických produktov alebo služieb.”
Hovorí, že kancelária v budúcnosti je udržateľná v malých priestoroch: so zamestnancami, ktorí sú schopní pracovať na diaľku nebude potrebné poskytnúť pracovné stoly toľkým ľuďom.
Tim Kulp, viceprezident pre stratégiu a inovácie spoločnosti Mind Over Machines si myslí, že kancelárske budovy sa budú využívať ako priestory oslobodené od všetkého digitálneho obsahu. Hovorí: “ Budú to priestory skutočného sveta zamerané na pomoc ľuďom pri vzájomnom kontakte a kontakte s prírodou: navrhnuté tak, aby umožňovali spoluprácu medzi ľuďmi bez rozptyľovania sa inými technológiami a bez obáv z toho, kto alebo čo ich počúva.”
Foto: Kancelárske budovy by mohli mať prázdne miestnosti, aby mohli ľudia pracovať so “zrkadlovým svetom”, Zdroj: RAWPIXEL FOR PIXABAY
Predpokladá, že budú existovať budovy s prázdnymi miestnosťami, ktoré sú určené na interakciu ľudí s digitálnym „zrkadlovým svetom“, a oddelené izolované priestory, ktoré ľuďom umožnia sústrediť sa na úlohy virtuálnej reality bez rozptyľovania sa svojim okolím. Naznačuje: “Módni návrhári by mohli navrhovať oblečenie na vzletovej a pristávacej dráhe, pracovníci na stavbe by pracovali so strojmi v prostredí vzdialenom na stovky kilometrov, ktoré vyzerá skôr ako videohra než stavenisko. "Ľudia budú vyhľadávať miesta na to, aby mohli byť spolu, byť v spojení a aby mohli byť sami. Kancelárie budúcnosti poskytnú všetky tri možnosti plynulo prepínajúc medzi digitálnym a fyzickým svetom.”
Autor: Redakcia, Pôvodný autor: Nigel Davies, Zdroj: Forbes.com