Tento stav je dlhodobo neudržateľný a Slovenská rada pre zelené budovy preto pripravila podujatie, na ktorom sa téme hospodárenia s vodou venovala. Workshop bol pripravený v spolupráci s Českou radou pre zelené budovy a zameral sa na tému využitia sivej a dažďovej vody.
Vizualizácia: SKANSKA/SKGBC
Čo je dažďová voda, je zrejme jasné každému. So skondenzovanou vodou, ktorá padá vo forme dažďa na zem sme sa už stretli mnohokrát. Naopak pojem sivá voda všetci nepoznajú. Čo to teda sivá voda vlastne je? Sivá voda je termín pre odpadovú vodu z kúpeľní, spŕch, vaní, umývadiel, pračiek, umývačiek riadu, drvičov odpadu (okrem vody z toaliet, ktorá sa nazýva čiernou vodou).
Ak chceme vodu v budovách využívať efektívne, musíme okrem jej šetrenia uvažovať aj s opätovným využitím sivej alebo dažďovej vody predovšetkým na splachovanie toaliet zalievanie záhrad. Využitie dažďovej vody je pomerne blízke aj mentalite Slovákov. Inštalácia systémov na využívanie sivej vody, však vyžaduje určitú úroveň zmeny správania a adaptáciu na nové systémy.
Vizualizácia: SKANSKA/SKGBC
Ako na to? Pozitívnym príkladom v tejto oblasti je švédsky developer Skanska, ktorý sa v rezidenčnom projekte v areáli Botanica rozhodol recyklovať sivú vodu. Voda z umývadiel, vaní a spŕch, ktorá obvykle nie je príliš znečistená je po relatívne jednoduchom prečistení ako je filtrácia, odmastenie a dezinfekcia znova použitá ako úžitková voda na splachovanie toaliet. Pri dome je tiež umiestnená akumulačná nádrž na zachytávania dažďovej vody, ktorá môže byť následne použitá na zalievanie zelene v okolí domu. O týchto svojich krokoch informoval aj obyvateľov domu prostredníctvom manuálu užívateľa, ktorý odovzdáva novým majiteľom bytu a taktiež samolepkou s textom ktorý informuje o tom, že splachovaním sivou vodou obyvatelia usporia až 25 % spotreby pitnej vody. Tá je umiestnená v kúpeľne/toalete a slúži predovšetkým na to, aby si pripomenuli, že sa v kúpeľni musia „správať trochu inak“, aby voda, ktorá ich umývadlami a sprchami preteká, nebola znehodnotená nevhodnými agresívnymi prípravkami a podobne. V skratke – aby systéme sivej vody fungoval efektívne v bytovom dome,, je potrebná trvalá „disciplína“ zo strany používateľov.
Zdroj: SKGBC