“Pracovný priestor je podceňovaný faktor,” vyhlasuje. “Každý z nás si všimne hlučného spolupracovníka, ale v širšom kontexte často nevenujeme dostatočnú pozornosť tomu, ako by nás to mohlo ovplyvniť počas celého pracovného dňa, týždňa alebo dokonca roka.” A. Jamrozik tvrdí, že pracovný priestor dokáže ovplyvniť vašu produktivitu, výkon, spokojnosť a náladu. Aby ste tento vplyv maximalizovali, vyžaduje si to dva kroky.
Ilustračné foto: Pixabay.com
1. Priraďte priestor k úlohe
Po prvé, sústreďte sa na typ úlohy, ktorú práve robíte a uistite sa, že ju váš pracovný priestor podporuje namiesto toho, aby vám ju sťažoval. Jamrozik tvrdí, že rôzne pracovné priestory sú vhodné pre rôzne typy úloh. “Pochopíte to ľahšie, keď premýšľate o domácom prostredí,” hovorí. “Nezabávali by ste sa, napríklad, vo svojej práčovni. V kancelárii je to to isté. Dva najbežnejšie typy úloh zamerané na prácu a spoluprácu si vyžadujú priestory, ktoré uprednostňujú a optimalizujú nastavenia pre všetkých v kancelárii. Otvorené priestory môžu byť výzvou, takže na zmiernenie škôd urobte všetko, čo sa dá. Napríklad, ak chcete telefonovať, vzdiaľte sa od svojho pracovného stola tak, aby ste svojich kolegov nevyrušovali. Mali by ste určiť aj vymedzené priestory na spoluprácu.
Napríklad softvérová firma Basecamp (predtým 37 Signals), má vlastné pravidlá vo svojich otvorených firemných priestoroch na zachovanie ticha tak, ako v knižnici, ale aj pravidlá v miestnostiach, kde sa rodí spolupráca. “Knižnice sú v skutočnosti otvorené kancelárie (open space). Všetci vieme, ako sa správať v knižnici. Ľudia čítajú, študujú a premýšľajú. V kancelárii sa správame tak ako v knižnici, aby sme zachovali ticho,” povedal generálny riaditeľ Jason Fried pre Fast Company v roku 2018. Odlišné priestory pre rôzne druhy práce dokážu zvýšiť spokojnosť a výkonnosť, hovorí Jamrozik. “Využite to, čo máte a prejdite do priestorov, ktoré sú vhodné na splnenie vašej úlohy,” dodáva.
2. Potom bojujte o pohodlie
Druhý krok na zlepšenie produktivity je venovať pozornosť tomu, ako vaše pracovné prostredie vplýva na vaše pohodlie. Ľudia podávajú oveľa lepší výkon, keď sa cítia pohodlne, na čo má vplyv hneď niekoľko faktorov. Prvým faktorom je teplota. “Ak vám je zima, bude vás vyrušovať už len to, že na to neustále myslíte,” vraví Jamrozik. “Ak píšete na počítači a máte studené a stuhnuté prsty, má to vplyv na váš fyzický aj pracovný výkon.”Ak nedokážete regulovať teplotu vo vašej kancelárii, vytvorte si svoje vlastné prostredie. “Mohli by ste si priniesť vyhrievací vankúš, alebo ak vám bude horúco, osobný stolný ventilátor,” hovorí. “Zmena teploty bude mať vplyv na to, ako sa cítite.”
Aj osvetlenie hrá veľkú úlohu. “Ak máte napríklad do činenia s oslnením, môže vás začať bolieť hlava a stratíte schopnosť sústrediť sa,” vraví Jamrozik. “Svoj pracovný priestor dokážete optimalizovať bodovým osvetlením a niektoré žiarovky vo vás dokonca dokážu vyvolať pocit ostražitosti a bdelosti.” Podľa štúdie publikovanej v Procedia Social and Behavioural Sciences, jednoduchá výmena žiarovky s teplým bielym svetlom dokáže výrazne zvýšiť úroveň bdelosti, zatiaľ čo používanie studenej bielej alebo umelej žiarovky je najpriaznivejšie pre vykonávanie práce na báze počítačov. Ďalšou možnosťou, ako zlepšiť osvetlenie, je pohyb v rámci kancelárie, dodáva Jamrozik. “Ak budete pracovať bližšie pri okne, využijete výhody prirodzeného svetla,” hovorí. “Zamerajte sa na to, čo dokážete urobiť v rámci veľkých priestorov.”
Ďalší spôsob, ako zvýšiť vašu produktivitu, je pridať do pracovných priestorov rastliny. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Experimental Psychology zistila, že rastliny dokážu zvýšiť produktivitu zamestnancov o 15%. “Ak zrovna nie ste záhradníkom postačí, ak si prinesiete prvky, ktoré vám pripomínajú prírodu. Majú rovnaký vplyv,” hovorí Jamrozik. “Dajte si na stôl fotografiu prírody alebo tapetu s motívom prírodných materiálov.”
Personalizácia vášho priestoru tiež prispieva k vášmu pohodliu, ale to, do akej miery, závisí najmä od práce, ktorú vykonávate, hovorí Jamrozik. “Ak máte mobilné pracovisko a stretávate sa s klientmi, pravdepodobne pri svojom pracovnom stole trávite menej času a tak vaše okolie môže byť neutrálnejšie,” hovorí.
Trendový zdieľaný pracovný priestor “hot-desking” môže ovplyvniť vašu schopnosť personalizovať svoju pracovnú plochu, ale napriek tomu je to stále možné, hovorí Jamrozik. “Počiatočný výskum v oblasti hot deskingu môže byť taký, že zamestnanec, ktorý má rád pocit vlastného územia alebo priestoru môže byť vyvedený z miery, ale viacúčelový nábytok môže veľmi pomôcť,” hovorí. “Ak mám napríklad stoličku, ktorú si môžem zvýšiť alebo znížiť, pomáha mi to nadobudnúť pocit, že mám svoj vlastný priestor, nielen miesto pri stole.”
No a napokon sa rozhodnite ako (alebo či vôbec) zaútočíte na svoj neporiadok. Stohy papiera alebo množstvo vecí na pracovnom stole môže ovplyvniť vašu produktivitu, a to rôznymi spôsobmi pre rôzne osobnosti. “Extrovertní ľudia vo svojom priestore uprednostňujú viac vizuálnych informácií,” hovorí Jamrozik. “Introvertná osoba by naopak chcela viac prázdneho priestoru. Záleží to od osobnosti.
Autor: Redakcia, Pôvodný autor: Stephanie Vozza, Zdroj: Fastcompany.com